Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НОИ приема документи за Програмата за профилактика и рехабилитация

Снимка: Радио ВИДИН

Започна приемът на документи за желаещите да ползват възможностите по Програмата за профилактика и рехабилитация, подпомогната от Националния осигурителен институт (НОИ). Това е възможност за ползването на различни възстановителни бази в страната, като продължение на определено лечение, като част от престоя и процедурите се заплащат от държавата.

За 2018 година приемът на документи се извършва от края на март. А кой може да кандидатства и на какви условия трябва да отговаря, обяснява Владимир Живков, от териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Право да ползват помощта за профилактика имат две основни групи лица. Първата група, това са осигурените за общо заболяване, майчинство и/или трудова злополука и професионална болест. Това са работещи лица, които не са навършили възраст за пенсиониране в условията на трета категория. Тази година това са мъжете, навършили 64 години и един месец и жените на възраст 61 години и два месеца. Тези хора трябва да са задължително осигурявани шест месеца преди месеца, в който ползват услугата. В този 6-месечен период може да се включи отпуск по майчинство, неплатен отпуск до 30 дни... Въпросът е да има непрекъснато осигуряване, защото дори един ден прекъсване не позволява ползването на програмата.

Втората основна група са хората, получаващи инвалидна пенсия. За тях условието е да имат действащо валидно експертно решение към момента. За тях не се изисква никакъв друг документ, доказващ права, освен това решение.

Има и една трета група хора, но тя е много малка. Това са хората, които са претърпели трудова злополука.

НОИ поема на одобрените да ползват възможностите на програмата следните разходи:

В рамките на една календарна година, правоимащите могат да ползват 10 дни еднократно. През тези дни се поемат- средства за храна, частично, в рамките на 7 лева дневно, стойността на нощувките и стойността на 4 медицински процедури на ден. Лицата доплащат дневната разлика за храна, обикновено излиза около 18 лева дневно. За 10-дневния престой излиза около 180 лева допълнително. Другото, което лицата сами трябва да поемат като ангажимент, е организацията по пътуването и резервацията в базата", обясни Живков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05