Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" еврото в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога България ще смени лева с еврото? Как ще се отрази на джоба ни влизането в еврозоната? Отговорите потърсихме в  "Посоките на делника".

"В рамките на година България може да постигне успех за членство в ERM II". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на дискусия, посветена на членството на България в еврозоната и приемането на еврото като валута.

Страната ни е задължена да въведе еврото, но точен срок за това няма. Съществуват много твърдения, че влизането ни в еврозоната ще се отрази отрицателно на страната ни, на българската икономика и доходите на средностатистическия българин. На противното мнение е бившият заместник министър на финансите, роденият във Враца Любомир Дацов. Дори утре да бъде въведено еврото, аз лично не виждам сериозни недостатъци, които това би могло да предизвика, обяснява той. Предимствата са многостранни. В момента българските граждани и фирми за обмяна на валута плащат между 500 млн. и 1 млрд. лева трансакционни разходи. Всичко това ще бъде спестено и ще остане в страната. Най-големите ефекти ще са и за туризма, и за икономиката. Един от другите положителни аспекти е, че като цяло вследствие на въвеждането на еврото ще има по-добър регулаторен механизъм, ще спаднат лихвените проценти.

"Това е национален приоритет. Трябва да направим всичко възможно, за да бъдем в еврозоната. Трябва да говорим от практическата гледна точка, а не да повтаряме непрекъснато за митовете, които съществуват в българското общество, и за страховете на хората по отношение на инфлацията, на проблемите с влизането в еврозоната. Според мен е загуба на време да повтаряме, че това са митове и че никъде не са се случили. Много по-важно е да знаем ние какво искаме от собственото си правителство и какво самите ние трябва да направим в тази посока. Трябва ясен политически ангажимент за нещата, които трябва да направи България, за да се присъедини към еврозоната. Другото е въпросът за икономиката и т.нар. конвергенция- трябва да имаме конкретни мерки, които да ни позволят в следващите 15-20 години да се доближим до средното ниво в Европа", обяснява Любомир Дацов.

След влизането в т.нар. чакалня за еврозоната, което се очаква да стане през 2019 година, ще са необходими още няколко години преди страната ни реално да въведе еврото като официална валута. Според лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, това би могло да се случи най-късно до 2025 година. Трябва да премахнем структурните несъответствия в бюджетната сфера. Трябва да падне и мониторингът върху правосъдната система. И не на последно място- да доближим икономиката и доходите си до параметрите на по-развитите страни.

Преди седмица обаче движение "Възраждане" започна подписка за свикване на национален референдум с въпроса "Против ли сте премахването на българския лев и въвеждането на еврото като официална валута в България?“.

"Когато се говори за такъв важен външно и вътрешнополитически избор на страната, е съвсем наложително и логично да се попитат гражданите, защото основните външно и вътрешнополитически избори на България през последните 80 години преминаха без абсолютно никакво допитване до хората. Никой не попита българските граждани дали искат да влизат във Варшавския договор или в Съвета за икономическа взаимопомощ преди 1989 година, а след това никой не попита българските граждани дали искат да влязат в ЕС и НАТО. Евентуалното приемане на еврото ще заличи на практика и последните остатъци от български суверенитет и независимост. Ние сме категорично против приемането на еврото. Загубим ли лева, загубваме и България. В момента отново ни се обяснява, че като влезем в еврозоната ще започнат да текат мед и масло по улиците, както се обясняваше, когато влязохме в ЕС, а по-рано и когато влязохме в НАТО. В съседна Гърция обедняването, след като въведоха еврото, беше между 30 и 50% в рамките на една година, инфлацията стана двуцифрена, цените на стоките и услугите поскъпнаха в рамките на няколко дни в пъти, докато заплатите останаха същите. Много се говори, че влезем ли в еврозоната лихвите на кредитите ще паднат- да, но и лихвите по влоговоте ще паднат, а България е държавата с най-голям брой спестявания на глава от населението. Нашите икономисти твърдят, че в момента в България 40% от населението живее в бедност, а след като влезем в еврозоната този процент ще скочи на 60", коментира председателят на движение "Възраждане" Костадин Костадинов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00