Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Снимка: Радио Видин

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa ce пeнcиoниpaт нa 65 гoдини. Mъжeтe щe я изпълнят пpeз 2029, a жeнитe пpeз 2037 гoдинa. Cpeднaтa пeнcия пpeз 2024-тa cĸaчa c пoчти 100 лeвa. Oбщитe paзxoди зa пeнcии зa 2024 г. ca c 13,3% пoвeчe cпpямo пpeдxoднaтa гoдинa. Близo пoлoвинaтa oт пapитe зa пeнcии нe идвaт oт ocигypитeлни внocĸи, a oт дъpжaвния бюджeт. Haceлeниeтo y нac нaмaлявa и зacтapявa. Toвa e пpичинaтa влacттa дa дaдe зaявĸa зa нoвo пpeĸpoявaнe нa пeнcиoннaтa cиcтeмa. Koнĸpeтни пpeдлoжeния ce oчaĸвaт дo ĸpaя нa гoдинaтa. Cиндиĸaтитe oбявиxa, чe нe биxa пoдĸpeпили yвeличaвaнe нa възpacттa зa пeнcиoниpaнe.

В шестмесечен срок трябва да се разработи Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България, като за това да се задължат Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт (НОИ), Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Такъв проект на решение е внесен в Народното събрание от депутати от трите управляващи партии, начело с председателя на парламентарната социална комисия Деница Сачева. В мотивите за приемането на решението депутатите посочиха, че през миналата година вече са изработени четири ключови документа за състоянието на пенсионната система у нас от страна на Министерството на труда и социалната политика, Националния осигурителен институт, Икономическия и социален съвет и социологическо проучване. Всички те посочват, че е необходимо да се постигне финансова стабилност на системата заради демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии. Постигнат е и консенсус да се повиши адекватността на пенсиите и да се гарантира достоен начин на живот на възрастните хора. 

Какви са условията за пенсиониране в момента? Разговаряхме с Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Съгласно чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, условията за пенсиониране при стандартната трета категория се променят, както стажът, така и възрастта за пенсиониране. През 2025 година жените ще се пенсионират при навършване на 62 години и 2 месеца, с осигурителен стаж 36 години и 6 месеца. Тези условия ще се променят до 2037 година, когато условията ще бъдат 65-годишна възраст и 37 години стаж. Условията за пенсиониране за мъжете през 2025 година са 64 години и 8 месеца възраст и 39 години и 8 месеца стаж, като при тях условията ще се променят до 2029 година до достигане на 65-годишна възраст и 40 години осигурителен стаж." 

Има ли достатъчно пари в пенсионната ни система в момента и съществуват ли рискове да свършат парите за пенсии? Разговаряхме с икономиста от Института за пазарна икономика Адриан Николов:

"Те никога не са стигали, че да не стигнат. Пенсионната ни система още от 90-те години бива дофинансирана от държавния бюджет. Въпросът е какво е отношението между нейната способност да се самофинансира и съответно колко е дофинансирането от други данъчни приходи. Това, което е интересно е, че НОИ всяка година публикува едни много интересни акценти и доклади, които гледат доста в бъдещето - как ще се развива демографията на страната, колко ще са пенсионерите, какъв ще е размерът на техните пенсии и всъщност според това, което видяхме в последния доклад се очаква най-голямата тежест върху пенсионната система да се случи някъде към края на следващото десетилетие."

Предвид появилото се недоволство срещу повишаването на възрастта за пенсионирани и в други европейски страни, предстоят сериозни реформи в пенсионните модели като цяло, допълни още Адриан Николов.

През миналата 2024 година бяха изготвени документи, в които има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и на възрастта за пенсиониране, посочват народните представители. 

Как видинчани коментираха готвените пенсионни промени?

"Не е нормално, как ще е нормално?! Трябва да умрем ли, за да вземем пенсия?! До 50 години и трябва да ни дадат пенсия, хората са го изчислили, правят ни на луди! Да, много пенсионери продължават да работят, но те го правят от нужда. Хората са го изчислили - на 50 години и пенсия. Аз съм пенсионерка и взимам социална пенсия от 300 лева. Може ли да се живее с 300 лева?!"

Прогнозите показват, че в средносрочен и в дългосрочен план, при параметрите на действащото законодателство, зависимостта на ДОО от държавния бюджет ще продължи да нараства, сочи извод в актюерския доклад на НОИ за 2024 година.

Каква е позицията на синдикатите по темата? Вдигането на пенсионната възраст е червена линия, която не бива да бъде прекрачвана. Това заяви пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа" и член на Надзорния съвет на НОИ.

"Това, което не трябва да правим е вдигането на пенсионната възраст, това е нещото, което категорично трябва да си избият от главата тези, които правят подобни предложения, защото в България пенсионната възраст и сега е значително висока. Съотнесена, както към продължителността на живота, така и към времето, което хората преживяват, след като получат пенсия, е достатъчно висока. За нас това е тема "табу", тя е "червена линия", която не бива да бъде прекрачвана. Най-важното е освобождаването на пенсионната ни система от плащания, които не са покрити с осигурителни вноски" - коментира Димитър Манолов.

24 милиарда лева са нужни за пенсии през 2025 г., като от вноски се събират само половината. През следващите години, демографските процеси ще са основният източник на финансова нестабилност за Данък обществено осигуряване. Населението на България ще застарява, числеността на хората в трудоспособна възраст ще намалява за сметка на населението над трудоспособна възраст. Очаква се, че до 2070 г. делът на хората на 65 и повече години да достигне до 30,8% от населението при 21,6% през 2023 г. И ако през 2023 г. на 100 лица в трудоспособна възраст (15-64 г.) се падат 34 лица на 65 и повече години, то през 2070 г. те вече ще са 55. Ще нараства и средната продължителност на живота. Прогнозите показват, че от сегашните си нива от около 55%, в следващите десетилетия средната пенсия в ДОО ще замества все по-малка част от средния брутен осигурителен доход, достигайки до около 43-44%. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45