Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Николов: "Бъдещето на Белоградчик е в туризма"

Снимка: Радио Видин

"Белоградчик- Вечен и млад"- това е логото на града. А как се поддържа младостта в Белоградчик, е наистина най-трудният въпрос", обясни Борис Николов- кмет на града по скалите. Той, заедно със заместника си Антон Трифонов, са гости в изнесеното студио на радио ВИДИН.

"Бих казал дори, че този въпрос е най-трудният и за цяла Северозападна България. Опитваме се да правим всичко най-добро и в социалната област, и в културата, и в образованието. Въпреки всичко се оказва, че не е достатъчно и не можем да задържим младите хора. Имаме постоянен недостиг на работна сила. Вече е много трудно дори и в обслужващата сфера... Това е и национален проблем и затова от години мечтая да имаме и някаква национална политика в тази област, но за съжаление, нямаме. Намеренията са много, а реализацията никаква и това е основният проблем...

Трудно е да се даде точна статистика за това, колко хора живеят в Белоградчик, защото няма механизми за това, а и постоянната миграция пречи. Предполагам, че не повече от 3 000 човека са останали в града от 5 600 официално регистрирани от последното преброяване през 2011 година.

Туризмът е една от стратегическите ни цели за развитието на града. И успяваме- за последните шест години ежегодно вдигаме туристическия поток към Белоградчик с около 20 %. За целта се хвърлят огромни усилия. Използваме всички възможности, които ни дават за инвестиции в областта на туризма. Дори в момента заместник кметът ми по туризма, Росен Младенов, е по покана на официално посещение в Китай. От догодина очакваме и китайски туристи в Белоградчик. За съжаление като много други неща в нашата държава, все още не е решен проблемът с туристическите визи за Китай и това допълнително усложнява нещата, но от милиард и двеста милиона китайци, да се надяваме, че част от тях ще дойдат и у нас..."

"Туризъм без подходяща инфраструктура е невъзможен, затова работим за подобряване на нещата в тази сфера", допълни  заместник кметът Антон Трифонов.

 "Улиците ни бяха под всякаква критика, но с течение на времето, макар и трудно, успяхме да променим облика на града. Вече над 70-80 % от града ни е асфалтиран. Разбира се има още какво да желаем. Предстои един доста сериозен ремонт на булеварда, както и на 10 улици, което сме планирали за сезона. А след още една година се надяваме, че  Белоградчик на 100 % ще бъде асфалтиран..."

Какви са намеренията за пещерата Магура и какви още туристически атракции са планирани за привличане на туристи в Белоградчик, какво предстои във връзка с подобряването на инфраструктурата в града и какво казаха жителите му за живота и възможностите за развитие на бизнеса, както и кои са основните проблеми- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10