Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болни сме, защото сме бедни и застаряваме

Снимка: Радио ВИДИН

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев трябва да представи концепция за развитие на здравното осигуряване и секторните реформи в системата до 30 септември. Това реши парламентът след приключване на разискванията за Националната здравна карта, инициирани от БСП.

Здравният министър обеща да предложи два алтернативни модела за бъдещето здравеопазване.

"Всички сме убедени, че този модел, който в момента съществува в нашата страна, не може да продължава да се прилага на практика в бъдеще. Имаме необходимост от промяна на модела", посочи той.

По-рано в парламента се състоя кръгла маса на тема "Здравето на българите през 21 век - тенденции и предизвикателства". Форумът беше организиран от Националния център по обществено здраве и анализи.

СнимкаСпоред изнесените данни демографските процеси в България се характеризират с трайни тенденции за намаляване на броя на населението и неговото застаряване. Основни причини за това са ниската раждаемост, нарастването на смъртността и емиграцията на значителна част от младите хора. Според директора на Националния център по обществено здраве и анализи доц. Христо Хинков цялата здравна система е насочена изключително към лечебната дейност, но процесът на активно лечение не е обвързан с получените резултати и липсва проследяване на пациента във всички етапи на лечението.

Без мерки до 5-10 години системата на обществено здравеопазване ще изпадне в затруднение да функционира, каза доц. Хинков. Той алармира и за липсата на достатъчно кадри в сферата на общественото здраве.

Положителните промени на здравно-демографските показатели, както и намаляването на рисковите фактори, на заболeваемостта и смъртността могат да настъпят при устойчиви усилия и действия на всички отговорни институции, отчитат още експертите.

За коментар по темата потърсихме д-р Марко Петров, дългогодишен лекар, бивш кмет на община Кула:

Снимка"Смятам, че парите, които се дават за здраве в България не са чак толкова много. Ние се движим около 3.5-4% от Брутния вътрешен продукт, докато голяма част от европейските държави заделят 9-10% за здравеопазване. Освен това е публична тайна, че много от здравните услуги се доплащат. Но големият проблем е демографската структура на населението, заради това и заболяемостта е много висока, защото голяма част от населението е в пенсионна възраст. Широката основа на демографската пирамида трябва да бъде децата от 0 до 14 години и нагоре да се стеснява. При нас е обратното- основата на тази пирамида са хората в пенсионна възраст. Тези хора са склонни да заболяват много по-често от младите и на този фон показателите не са съвсем реални. Проблемът е, че нито едно правителство досега не се захвана с решаването на кризата в демографската структура, а ако сега се приложат конкретни мерки, първите резултати може да дойдат след 15-20 години. Аз съм песимист и смятам, че безвъзвратно сме закъснели. Само за последните 10 години сме се стопили с около 500 000 от отрицателния естествен прираст, прибавете и тези, които са напуснали страната и ще видите, че положението е драматично. Но никой не се захваща с основния и най-важен проблем на държавата ни. Защото вече стои въпросът ще има ли българска нация след 20-25 години и в какъв размер ще бъде тя. Песимист съм за развитието на нацията ни, защото нейните ресурси- младите хора, ги няма. Те напускат страната ни."

В периода 2001 година досега разходите за здравеопазване в България нарастват с над 450%. Хоспитализациите също са се увеличили и са двойно повече от средното за Европейския съюз. Според д-р Марко Петров основният проблем със здравеопазването е доста по-дълбок- причините трябва да се търсят в икономическата обстановка и ниското общо благосъстояние на хората, в резултат на което населението застарява, младите хора емигрират, останалите тук се страхуват да отглеждат деца.

"Трябва да се предприемат специфични финансови мерки. Значително по-големи финансови средства трябва да се заделят за стимулиране на раждаемостта и майчинството. Защото голяма част от семействата се страхуват да имат повече от едно дете, притеснени от средствата, които ще трябват за неговото отглеждане. Комплексен е проблемът, трябва да се приложи мащабна демографска програма. Всички политически сили трябва да се хванат за ръка и да кажат, че това е големият проблем, това е големият приоритет, а не да се разхождаме по най-различни сектори и да казваме, че сме постигнали някакви успехи. В Кула например преди 50 години живееха 7000 души, а в общината- 21 000, сега общината е под 5000. Четири пъти е намаляло населението. Раждат се около 30 деца годишно, а умират около 170-200 души. Другият проблем са и тези, които са напуснали държавата. Проблемът е много тежък и сериозен и ако не се вземат спешни мерки, нищо добро не ни чака."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41