Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-голямата част от българите гледат на избора на Доналд Тръмп по-скоро с надежда

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

За повече от половината от запитаните българи кабинетът "Желязков" е приемлив

Яница Петкова
Снимка: личен архив

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. 

"Повече от половината от запитаните българи отговориха, че подобен тип управление все пак е приемливо. Не твърде сериозно мнозинство, но въпреки всичко е малък кредит на толерантност в началото на новата власт. Има обаче и немалък дял от респондентите, които отговарят, че подобно управление е неприемливо или абсолютно неприемливо", коментира в "Посоките на делника" Яница Петкова, политолог в социологическа агенция "Мяра".

Настоящото допитване потвърждава резултатите, които социолозите наблюдават през последните месеци и които показват, че по-голямата част от българското общество иска редовна власт.

"Преди няколко седмици сондаж на "Мяра" показа, че 75% от пълнолетното население на страната иска да има редовно правителство макар и с някои компромиси. Малцинство отговориха, че трябва да има нови избори и да не се правят никакви компромиси в управлението. Това е нагласа, която отчитаме вече доста дълго време. Така че сегашните нагласи не са нови, не са учудващи. В никакъв случай не можем да говорим за ентусиазъм с новата коалиция, а по-скоро за едно отдъхване в рамките на нашата държава, която вече доста дълго време е в ситуация на политическа нестабилност. Какво ще се случи с това управление обаче ще бъде на дневен ред през следващите месеци. Тепърва ще видим как ще работи, по какъв начин ще се взимат решенията, кой ще надделява в тези решения, ще има ли зависимости. Този малък кредит на доверие или приемливост, каквито отчетохме в самия старт на този нов кабинет, дали ще се запази или ще бъде изчерпан бързо."

Проучването е проследило и какво е отношението на българите към встъпването в длъжност като президент на САЩ на Доналд Тръмп.

"По-голямата част от българите гледат на избора на Доналд Тръмп по-скоро с надежда. Нашият въпрос гласеше дали изборът на Тръмп по-скоро ви вдъхва надежда или е по-скоро разочарование за Вас. Около 49% от българите отговарят "надежда". Около 1/3 отговорят "по-скоро разочарование". Останалите се колебаят в преценката си. Нашето общество се оказва по-скоро консервативно, но и умерено в своя консерватизъм. Що се отнася до възприятията в България, явно изборът на Тръмп е в унисон с обществените нагласи тук. Що се отнася до отношението на обществото ни към влиянието на Тръмп за войната в Украйна, има малко повече разделение, повече колебание, но все пак има някакво очакване, че изборът на Тръмп ще повлияе на това този въпрос да се реши. Разделено е обществото ни - 47% вярват, че Тръмп действително може да намери изход от ситуацията с руската агресия в Украйна, 44,3% обаче не вярват в това."

Според Яница Петкова напоследък се засилват консервативните течения в Европа и света, но промяната в това отношение не може да се нарече драматична.

"През последните няколко години го видяхме доста ясно - на европейските избори миналата година, преди това в отделните нови правителства в много европейски държави, виждаме го в Италия, в Германия, Франция, Унгария... Има възход на консервативни партии и формации, което е логично и очаквано с оглед на множеството несигурности, породени от кризата с COVID, след това войната в Украйна, икономическа несигурност, избухване на множество конфликти... Всичко това поражда несигурност в обществата и естествено до голяма степен обосновава възхода на консервативното, което все пак залага на старото, изпитаното, сигурното, на това, в което хората не се съмняват и могат да се доверят, затваряйки се в общността, в семейството, в нацията. Но не бива да очакваме някаква кризисност и рязкост. Що се отнася до нашето общество, би било добре приет един умерен консерватизъм. Голяма част от отговорите на българите по много въпроси показва именно това - без резки завои нито в едната, нито в другата посока."

Пресилено е да се твърди, че политическата криза у нас приключва и че Тръмп може да реши всички проблеми, коментира още политологът.

"Не сме по никакъв начин напълно разрешили всичките си проблеми, но поне сме една крачка по-напред от бездънната яма, в която бяхме изпаднали. А що се отнася до това дали Тръмп ще реши всички проблеми, не, не мисля. По-скоро ще се промени подходът, по който се разглеждат решенията на проблемите, които имахме до момента. Ще сме свидетели на повече реализъм в международната политика, а той в много от случаите устройва по-силния."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11