Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перспективно ли е професионалното образование в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН
Училищата, които предоставят професионално образование, са професионалните гимназии или бившите техникуми. Те са специализирани в технологиите, строителството, икономическите професии, хранително-вкусовата промишленост, модата. Повечето от тях провеждат 5 - годишен курс на обучение. Приемът в тях се осъществява след завършен 7 клас.

През новата учебна година във Врачанска област 63 на сто от осмокласниците ще учат в професионални гимназии, а  другите - 43 на сто, ще се обучават в гимназии с различни профили. Темата за професионалното образование фокусира общественото внимание и недоволство още в началото на годината, когато се формираше държавният план-прием, който предвиждаше седмокласниците да се насочват към изучаването в гимназиалния курс на професии, от които се нуждае местният бизнес. Данните показват, че някои нагласи са преодолени и в областта професионалното образование е мисия възможна.

"Записани в редовна форма на обучени са 1350 ученици, от които 853 или 63% в професионални паралелки, 42 са професиите и 10 са профилите, които ще се изучават от този випуск"
, обясни Галина Евденова, началник на Регионалното управление на образованието във Враца.  

Тази учебна година професията "готвач" остана сред най-атрактивните за учениците във Враца, показва проверка на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова.

"Обичам да готвя, влече ме тази специалност и мисля, че ще ми даде бъдеще занапред. Като завършиш, излизаш с професия, готвачи навсякъде се търсят. Дават ти и образование, и професия"
, обясниха учениците от паралелката по готварство.

Пример от професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца - там са избрали да подготвят своите ученици чрез дуалната форма на обучение. През тази учебна година учениците, избрали тази форма на професионално обучение влизат в предприятията, с които имат сключени договори и чрез работа ще усвояват избраната професия.

"Ученето чрез работа реално започва с трудови договори в 11 клас. 15 са учениците от професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство, които започват работа в реална работна среда по две от специалностите на професията "Техник-технолог" в хранително-вкусовата промишленост. 8 са в специалността по производство на месо, месни продукти и  риба, и 7 в специалност "Производство на хляб, хлебни и сладкарски изделия". И в двете специалности учениците са сключили договори с три от фирмите в бранша"
, каза областният управител на Враца Малина Николова.

Професионалната техническа гимназия (ПТГ) "Васил Левски" във Видин дели една сграда с филиала на Русенския университет "Ангел Кънчев". Така младежите с професионално образование от средното училище могат да продължат да се усъвършенстват нагоре, което е предимство. 

"Бъдещето е именно във връзката между техническите училища и техническите университети." Това каза на откриването на новата учебна година в професионалната гимназия заместник министърът на образованието и науката Таня Михайлова.
 
Най-голямото предизвикателство пред професионалното образование е да се възстанови доверието към него. Голямото му предимство е, че дава още една възможност на учениците, каза заместник министърът на образованието.

"Трябва да работим за промяна на обществените нагласи, защото дълги години професионалното образование се смяташе за образование, което по-скоро ограничава. Категорично, позицията на нашия кабинет е, че професионалното образование е даващото възможност на младите хора. Не противопоставяме образованието на профилирани и професионални паралелки, защото водещи са интересите и заложбите, които децата искат да развият. Това образование е краткият път за реализация на учениците, които завършват", обясни Таня Михайлова.

ПТГ "Васил Левски" предлага на учениците нова специалност- "Мехатроника", към която се наблюдава голям интерес, отчитат от учебното заведение. Тази специалност се осъществява с подкрепата на работодател. Тази година имат сформирани две паралелки в осми клас, а децата ще се учат в три направления: транспорт, компютри и сухо строителство, каза директорът на учебното заведение Маруся Петрова.

Маруся Петрова, директор на Професионалната техническа гимназия във Видин"Оказа се, че кадрите в автомобилостроенето и поддръжката на автомобили са много търсени и ценни за бизнеса в нашия град. От Камарата на работодателите получихме подкрепящо писмо, че трябва да открием такава паралелка. Професията е "Техник на транспортна техника", специалност "Автомобилна мехатроника", нова за нашия град. Стартира с 23-ма ученици. Общо в гимназията 167 са учениците в дневна форма на обучение, задочно имаме 62-ма, и 6 са в самостоятелна форма на обучение", обясни директорът.

Новата паралелка по автомобилна мехатроника ще привлича все повече ученици, смята преподавателят Божидар Милошевски, учител по специални предмети в специалност "Автомобили", но признава, че голяма част от завършващите възнамеряват да се реализират в чужбина.

"Много от завършващите в специалност "Строителство" смятат да заминат за чужбина да работят. Завършващите в сферата на автомобилостроенето пък искат да си отварят сервизи."

Оптимисти ли са в бъдещата си реализация след придобиване на професионална квалификация, дали ще се пробват да намерят работа в Северозапада, или ще погледнат към големия град, дали ще заминат извън пределите на страната ни - разговаряхме с ученици от професионалната гимназия във Видин и родители.

"Бях за малко в чужбина, ремонтирах коли и мотори, помагах, сега продължават да уча тази специалност... Ние, родителите, насочихме детето си към тази специалност с автомобилите, има интерес към колите и ще продължи да учи това... Плановете ми са да замина като завърша, да работя по специалността в сухо строителство."

 
Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45