Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с обещания нов път Видин-Ботевград?

Снимка: Агенция "Пътна инфраструктура"

След няколокоседмичните протести на жители на Северозападна България в началото на тази година, на свое заседание Правителството прие решение за изгражадне на модерен четирилентов път от Видин до Ботевград, като разписа конкретни срокове за изпълнението. Още през март трябваше да бъдат отворени обществените поръчки за два от участъците Мездра-Ботевград и Видин-Ружинци. Обаче стартира само търгът за Мездра-Ботевград, който пък няколко месеца по-късно бе анулиран заради пропуски в документацията и едва миналата седмица бе отворен повторно.

По този повод народните представители от Видин Цветан Топчиев и Враца Николай Иванов зададоха актуалният въпрос към новия министър на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.

"Пътят Видин-Ботевград е един приоритетен обект и за мен, и за цялата Северозападна България. Аз Ви уверявам, че като министър на регионалното развитие и благоустройството ще следя лично процедурите и цялата реализация на проекта. За мен беше важно самата документация по процедурата на Мездра-Ботевград да бъде изрядна, така че да нямаме повече обжалвания и да можем в 2019 година да имаме избран изпълнител, да имаме проект, който в средата на 2019-а, поне такова е моето желание, да започне неговата реализация, т.е. реалното строителство. Продължаваме да работим съвместно за реализацията на този проект", обясни Петя Аврамова.

Забавянето за първия обект вече е седем месеца, а по останалите отсечки "Видин - Димово", "Димово - Бела - Ружинци", "Ружинци - Монтана", "Монтана - Враца" и "Враца - Мездра", като че ли все още нищо не се прави. Според правителственото решение, новият път трябва да бъде готов до 2021 година, а най-тежките участъци - до края на 2020 година. Срокът за изпълнение на "Мездра-Ботевград" е три години и не е трудно да се предположи, че официално обещаното през месец март едва ли ще бъде изпълнено в срок. Каква е позицията на протестиращите?

"Забавят се, забавят се е меко казано, всъщност безобразно се забавят. За отсечката Мездра-Ботевград вече има 4-5 месеца забавяне извън договореното с решението на Министерски съвет. Що се отнася до отсечката Видин-Монтана, която всъщност касае всички хора от Видин и е "отсечка на смъртта", последната информация, която имаме е свързана с това, че забавянето се дължи на промяната на общите устройствени планове и изработването на парцеларните планове за общините Видин и Димово. Няма развитие по тази тема или поне ние нямаме такава информация, въпреки че задаваме непрекъснато писмени въпроси. Не зная на какво се дължи, но напълно възможно е с времето ангажиментите да избледняват, да се забравят. Протестите постигнаха едно много ясно решение и то е решение на Министерски съвет с конкретни срокове и с график. Никой не би имал нищо против, ако графикът се забавяше с месец или два, но в случая говорим за доста сериозно закъснение. Аз лично съм възмутена от безхаберието на местната власт на територията на общините, през които преминават тези пътища. Ние направихме това, което зависеше от гражданите- показахме, че искаме това трасе да бъде изградено, показахме, че не сме съгласни да продължават да ни лъжат и дадохме възможност на управляващите да поемат ясни и конкретни ангажименти и да изпълнят тези свои ангажименти. Търсят ни много хора, които питат няма ли да излезем отново на улиците и кога ще излезем. Вече не стои въпросът "дали ще излезем", а "кога", за да покажем, че така не може. Почти година мина от протестите. Незаинтересоваността на тези, които сме избрали за народни представители и да ни управляват от територията на общината, води до всичко, което не се случва на общината, а би трябвало дасе случи. Когато направихме срещата в Министерски съвет по време на протестните действия, ясно ни беше казано, че ако бяха така упорити и настоятелни нашите представители в местната и държавна власт, колкото са били протестиращите, досега отдавна да сме имали път до Видин. Отново ще попитаме какво се случва с проекта, защото освен политическата отговорност тези хора имат и персонална отговорност към всеки един загинал по този път или пострадал, или имал щети, движейки по този път. Защо трябва да се случи нещо като в Своге, за да започнат някакви действия? Надявам се, че няма да се стигне до това отново по доста по-груб начин да изразим своето недоволство, защото за съжаление пътят не се строи докато ние говорим, докато пишем писма. Ще бъде много трагично, ако през януари отново разговаряме за този път и ако тогава си кажем: "Мина една година, а нищо не се случи- излъгаха ни отново". Аз вече не изключвам тази вероятност.", каза Росица Кирова, председател на гражданско обединение "Единни за промяна".

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00