Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади хора оцениха прехода и начертаха приоритети

Снимка: Нора Йоцова

На 10 ноември- дата, емблематична за новата история на страната ни, младежки организации от различни региони потърсиха отговор на въпроса "Ако днес е краят на прехода, какви са приоритетите на България за следващите 20 години ?". 13 организации се включиха във форума, в който участваха и Росен Плевнелиев, президент на Република България в периода 2012-2017 год., Мая Манолова, омбудсман и Николай Василев, бивш вицепремиер и министър. Младите хора изготвиха декларация с начертани приоритети за бъдещото развитие на страната ни, които да изпратят до държавните институции. След 29 години, обаче, като че ли все още спорим дали краят на прехода е настъпил. Повечето от нас смятат, че той бе несправедлив. Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че в бъдещето трябва да се погледне с ясна представа за миналото.
На проведения форум присъстваха и Радослав Георгиев и Емил Иванов от Сдружение "Активно общество" Видин.
"Смятам, че вече е време ние да започнем да отстояваме позиции, цели и идеали за страната си, напред във времето. Само хора, които имат ясна визия напред в бъдещето могат да променят тази страна към нещо по-добро. Нашите приоритети, които представихме на форума, бяха борбата с бедността, ролята на България в бъдещето на Европейския съюз и включването на хората с увреждания като активни граждани на обществото ни" - заяви Радослав Георгиев
Емил Иванов коментира протестните действия, които се провеждат в много градове на страната: 
"За мен е изключително грозно да се политизира такъв граждански акт. Това, че някои личности се опитват да се възползват от подобни протести, не означава че масата народ не са излезли по свои собствени убеждения, за това, че искат най- накрая нещо да се случи. Много е грозно, когато някой се опитва да изкара цялата ситуация политическа. Радвам се, че българите най- сетне разбраха, че един неуспешен протест не означава, че каузата е непременно загубена." 
В разговора по темата включихме д-р Петко Петков, социолог и представител на Фондация "Северозападен институт за младежки политики" Монтана: "Представата на младите хора, че тяхната реализация е в чужбина, е основният им проблем. Основната идея е младите да се върнат от чужбина и да помагат на собствената си родина. На този етап това все още не се случва, но има индикации за преосмисляне на цялата тази вълна, която залива Европа и Америка ... Това рано или късно ще се случи и младите хора вече са начертали няколко основни моменти, свързани със социалната политика и пенсионната реформа ... Младите имат огромен опит, особено в неправителствения сектор и те са напълно готови да управляват и градят опита си чрез работа. Смея да твърдя, че в Северозападна България младежките организации са много по-активни, отколкото в другите региони на страната. Мисля, че Северозападът и в бъдеще ще бъде един добър пример за работа с младите хора" - коментира д-р Петко Петков.

Дойде ли часът на младите хора - това попитахме видинчани: "Къде ще срещнете в нашия град млади хора? Държавата трябва да помисли за това как да ги върне. За съжаление ние, пенсионерите, смятаме, че такава е равносметката от прехода ... Трудно ще се върнат отново младите хора- дано да има повече такива и да се надяваме, че животът ще се подобри ... Младите хора са бъдещето на тази държава и ако ние младите не се вземем в ръце, то няма кой да го направи. Не бих се занимавала с политика, но по- скоро бих направила нещо друго за този град ... България за съжаление от доста години страда от своята късопаметност. Нашите управници през последните 30 години използваха незнанието на българина, за да направят капитал на чужд гръб. Те нямат морала и качествата наистина да бъдат държавници. Когато се използват страховете и слабостите, естествено се ражда това, което можем да видим в момента" - коментираха видинчани. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45

Горещо политическо лято

Градусът на политическото напрежение се покачи в средата на горещото лято и края на парламентарния сезон. Този път в ябълка на раздора се превърна Антикорупционната комисия . За закриването ѝ първо се обявиха от "Демократична България", след като по-рано този месец започна акция срещу излъчения от ПП-ДБ варненски кмет Благомир Коцев, която доведе до..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Ще станат ли продължителните екстремни температури новата реалност?

Свикнали сме да приемаме лятото като нещо нормално, но през последните години то все по-често идва с предупреждения - да не излизаме навън, да избягваме физическо натоварване, да внимаваме с възрастните хора и децата. Горещините вече не са просто неудобство - могат да бъдат сериозна заплаха. В разгара на лятото температурите неумолимо се покачват, а..

публикувано на 28.07.25 в 11:40

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05