Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо песимизмът у нас надделява?

Снимка: Радио ВИДИН

Всеки трети българин смята, че 2019-а ще бъде по-лоша от 2018 година. Други 31% са на мнение, че тази година ще бъде същата като миналата. Това показва проучване на "Галъп интернешънъл".

В световен мащаб оптимизмът за бъдещето продължава да преобладава, въпреки че песимизмът се увеличава, обобщават социолозите.

"Данните са от изследване, наречено "В края на годината". Интервюирани са около 50 000 души в 50 страни от целия свят. В световен мащаб 39% очакват по-добра 2019-а, а 24%- по-лоша. Оптимизмът преобладава, но е редно да отбележим, че и песимизмът се увеличава. Прави впечатление, че по-развитите и по-богати страни са по-песимистично настроени. Вероятно отговорът на това се крие в човешката природа- колкото повече имаме, толкова повече искаме. Резултатите за България в нетна стойност ни правят песимисти спрямо съседките ни Румъния или Турция, но не ни правят песимисти спрямо Франция, например. Т.е. българинът по-скоро се характеризира със своя "вроден" песимизъм, защото възниква въпросът "това, че сме песимисти, означава ли, че живеем добре?" и в крайна сметка оказва ли се, че нито сме оптимисти, които живеят зле, нито сме песимисти, които живеят добре... В сравнение с предишните изследвания, трябва да отчетем, че в България песимизмът нараства", обясни Юлияна Гальова, социолог в "Галъп интернешънъл".

Едва 22% от българите очакват 2019 година да е по-добра от 2018-а, показват данните от изследването. Защо песимизмът у нас надделява? Въпросът е към социолога и бивш политик от Враца Огнян Пищиков:

"Тук има два проблема: единият е чисто психологически- създава му се такова усещане на българина, че е по-зле, а и българинът по принцип си има отрицателен начин на мислене, а втората страна на въпроса е, че всъщност няма как да бъде по-зле от това, което е сега, т.е. при всички положения трябва да се върви нагоре. Не е присъщо на човека да мисли негативно! Мисля, че в България има криза на ценности- хората не разбират кое е добро и кое- лошо, от това идва всичко останало. Никое от днешните деца не мисли да работи нещо, никое от тях не мисли да живее в България. Нямаме поколение, което живее с мисълта, че след две-три години ще започне да работи в България и ще бъде полезно за обществото... Докарахме я дотук, защото поколенията едно-друго се излъгаха. Имам скромен политически опит- участвах в една голяма лъжа- тогава не казвахме и продължаваме да не казваме истината на хората. Отговорните хора в България не са достатъчно искрени спрямо хората, не допускам, че са глупави и не знаят какво става, а просто не казват истината. Живеем в една страшна лъжа и заблуда... Обществото трябва да подкрепи водачи, които мислят положително или поне да създават желанието у хората за положително мислене. Трябват ни водачи, трябва "лудите" да вземат връх. Разбира се, не клинично лудите, защото в момента съм по-склонен да си мисля, че клинично лудите вземат връх."

Повече по темата и песимистично настроени ли са видинчани- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29