Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларка от Видин с награда за най-проспериращ млад пчелар

Българският мед- качествен и недооценен

Снимка: Радио ВИДИН


Стела Антова от видинското село Старопатица е носител на наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България за 2018 година". Призът й бе връчен в последния ден на 17-ото международно изложение за Пчеларство в Плевен. Тази година в мащабното събитие се включиха 150 фирми и организации от 22 страни. Награди бяха раздадени в няколко категории- за опаковка и етикет; за нов производ на пчелен продукт; за инвестиция на годината; за най-атрактивно представяне; за специализирана литература; нова технология и нов продукт.

"Спечелих наградата, щастлива съм, но не това е най-важното. По-важното е да сме здрави- и ние, и пчелите...Харесва ми да съм покрай пчелите, постепенно започнах да ги разбирам..."

Любовта на Стела към пчелите е от 2011 година- оттогава се занимава активно с пчеларство, преминала е редица курсове, чете непрекъснато, за да се самоусъвършенства. Заедно с баща си отглеждат близо 300 пчелни семейства, практикуват и подвижно пчеларство в землището на родното село Старопатица. Стела е сертифициран биологичен пчелар, отскоро е започнала да произвежда и пчелни майки. Според нея основните проблеми на пчеларите са ниските изкупни цени и нерегламентираните пръскания.

"Позволено ни е подвижното пчеларство, защото ги местим само на територията на село Старопатица, а нашата арендаторка също е биологичен производител- не пръска и не тори. Това е много голям плюс за нас. Когато ги местим за различните паши, повече акар има, но ние се справяме с органичните киселини - мравчена, оксалова, третираме ги и с етерични масла и билки, така популацията на акара е сведена до минимум. Проблем при останалите биологични пчелари е пръскането, защото по-големите арендатори пръскат, а това се отразява при изследване на меда- открива се глифозат, при което търговците го изкупуват като конвенционален. Това смъква цената с около 2 лева..."

Според Стела, у нас пчеларството не е приоритет на държавата.

"В Плевен бяхме с голяма трупа пчелари от Македония,  които казаха, че продават меда си на 4 евро, а държавата им дава помощ "де минимис" по 10 евро на пчелно семейство. При нас сега са ни превели 5,50, а цената на меда е 4 лева.... При нас е най-ниската цена на меда и нашите пчелари са ощетени... "

На този етап семейството на Стела няма да увеличава кошерите. Въпреки многото проблеми в сектора, младата пчеларка е убедена, че няма да се откаже, а това, че произвежда чиста продукт, й дава сили да продължи. Според нея, начинаещите пчелари трябва да харесват пчелите, да не ги е страх от ужилванията, да четат много книги и непрекъснато да се образоват и да не мислят за парите.

"Ще забогатеят, но не финансово, а духовно..."

На колегите си пожела: "Здраве- за тях, и за пчелите!"

Неглижиране на бранша, ниски изкупни цени, нерегламентирани пръскания- това са основните проблеми пред пчеларите. Има и още един, за който се заговори наскоро. Нелегален внос на пчели-майки от чужбина заплашва съществуването на българската медоносна пчела. За това алармираха пчеларите, които се опасяват, че ако не бъде осъществен качествен контрол,  последиците за пчелните семейства могат да бъдат фатални. За проблема Мартина Кръстева от програма Христо Ботев разговаря с инж. Михаил Михайлов, председател на Обединения български пчеларски съюз- чуйте звуковия файл.

Имат ли решение проблемите на пчеларите и какви са европейските усилия на евродепутата Момчил Неков да помогне на сектора? Като член на европейската комисия по земеделие и докладчик по темата: Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС". Направил е редица законодателни предложения как секторът да бъде защитен в новата Обща селскостопанска политика.

"Произвеждаме една много качествена суровина, а в България не се говори за екологичната услуга опрашване, която е изключително важна... Ниски са и изкупните цени на меда, заради нискокачествен внос от трети страни- Украйна, Китай и Аржентина, в същото време нашият качествен мед остава непродаден...  Можем да защитим различните видове мед, като географско означение- тогава цената му става оренно различна... Това ще гаранция за качество, гаранция и за самите производители, защото никой няма право да имитира продукта им...

Трябва да се справим с използването на неоникотиноидите, с нелегалния внос на мед, правим постъпки да са промени етикетирането- сега пише "внос на мед от и извън ЕС"- няма държава на произход, няма и процентно съотношение. Може  да брандираме и лого "Мед от Европа"- това също ще е гаранция за качество. 

Може да се направи и информационна кампания за ползите от меда и пчелните продукти- това ще повиши консумацията на мед сред населението. Медът може да бъде вкаран и в училищата, по европейски програми. На европейско равнище се борим и за заплащане на услугата опрашване, оптимист съм и за предложението медът да бъде заплащан и като обвързана подкрепа- по този начин ще подпомогнем пчеларите- част от разходите им да бъдат покрити с европейски средства." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22