Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съществува ли у нас резерв на пазара на труда

Снимка: Радио ВИДИН

В страната ни има резерв на пазара на труда от около 500 000 работници- това заяви в края на миналата година директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков. В същото време работодателите настояват за внос на работници от трети страни. Според Иван Нейков сред тези 500 000 работници има хора с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят. Според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика именно те работят в областта на сивата икономика. В този резерв на пазара на труда влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след своето пенсиониране имат запазена трудоспособност. Според директора на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков, искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е грешно, а много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва като натиск за задържане на заплатите в страната. В същото време хората с увреждания у нас са доста сериозен трудов ресурс, който не се използва.

"Много от хората с увреждания нямат дефицити, относно придвижването. Те могат да имат някакво заболяване, но това не им пречи да стигат до работното си място. От друга страна новите технологии и изменението на Кодекса на труда, което бе направено преди няколко години позволяват хора, които имат двигателни затруднения да работят дистанционно, което ще бъде и много по-евтино за работодателя, тъй като той няма да поддържа работно място", заяви Иван Нейков.

Помага ли днес трудовото законодателство на малките и средни предприятия? Според Иван Нейков е задължително през 2019 година да бъдат направени промени в нормативната база. Написаното за последните близо 40 години трудово законодателство важи само за големите фирми. Може и да бъдат валидирани знания и умения на даден работник, придобити по неформален начин днес, каза още Иван Нейков. По данни на Националната агенция за приходите у нас има малко над 300 000 работещи фирми, а по данни на Националната агенция за малки и средни предприятия 93 процента от всички тези фирми са микропредприятия, с по- малко от девет работници. Ако искаме този гръбнак на българската икономика да функционира съобразно закона, трябва да направим такъв закон, който те да могат да спазват, коментира още директорът на Балканския институт по труда и социалната политика. За новата 2019 година експертите прогнозираха три процентна инфлация. Според Иван Нейков, обаче това няма да повиши  покупателната способност на българите. Новото законодателство ще е сериозна подкрепа за съществуващите предприятия, особено ако се отправи поглед към съществуващия реален резерв на пазара на труда. Какво казва бизнесът по този въпрос? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата.

"Няма как да не отдадем заслуженото на г-н Нейков, тъй като той е специалист в тази област и след като казва, че има такъв ресурс, той навярно наистина съществува. За съжаление, в нашия град това, което виждаме, е повече на хартия и на документи. Има бройка безработни и те са много, но когато се наложи фирма да търси хора, почти винаги тя не може да ги намери" - каза Красимир Кирилов.

Българският Северозапад е един от най-бедните региони в Европа и днес младите хора го напускат, търсейки масово препитание в чужбина или в по- големите градове на страната. Тук, обаче, продължават да съществуват, макар и рядко, занаяти, които и днес могат да изхранват семейства. Подобен пример има в село Дъбова махала, където ковачът Петър Иванов продължава да вае красоти от метал и макар тежка, тази работа му доставя истинско удоволствие. Неговите творби се продават в цялата страна и в чужбина. 

"Много са нещата, на които самата държава ги научи, с тези социални помощи и така нататък. За българина традицията просто се загуби, да е трудолюбив и да мисли за изграждане. Когато си на работа от 8.00 часа например, ти трябва да си там в 7.30 и да се подготвиш. От понеделник до петък да работиш и в събота и неделя да почиваш- това вече го няма, като че ли. Липсват ни трудовите навици" - посочи Петър Иванов.

Попитахме и видинчани защо много българи в трудоспособна възраст не работят днес и на какво разчитат.

"Като гледам във Видин няма свободни работни места. Аз не съм чул някъде да търсят, освен продавачки и сервитьорки ... Тия, които работят, отдавна са в чужбина- тук са останали само чиновници" - коментираха жителите на крайдунавския град.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази евентуално увеличение на пътните такси

По-високи пътни такси са предвидени в проектобюджета за 2025 г. Тол таксите за превозвачите се очаква да се повишат с около 20%. Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ), коментира за Радио ВИДИН, че планираното увеличение е неаргументирано заради лошото състояние на пътищата...

публикувано на 12.03.25 в 11:10

Защо се бави строителството на пътя Видин-Ботевград?

Участъкът на международен път Е-79 между Видин и Монтана е един от най-натоварените както в България, така и в Югоизточна Европа, тъй като по него преминава тежкотоварният трафик от и към Дунав мост 2. Ясно е, че в момента капацитетът на пътя от Видин до Ботевград не отговаря на съвременните условия. Това е естествената и най-кратка връзка на..

публикувано на 11.03.25 в 12:07

Субсидията за аптеките ще реши ли проблема с достъпа до лекарства

Проблемът с ограничения достъп до лекарства в много населени места на територията на страната не е от сега. Влязлата в сила през 2024 "Методика за финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с НЗОК/РЗОК в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствен изпълнител за съответната дейност в община, както и с денонощен режим на..

публикувано на 10.03.25 в 13:40

Читалището в Мокреш издирва книгата за историята на селото

Един ден преди 8 март екипът на Радио ВИДИН гостува в село Мокреш, община Вълчедръм.  Разположението му е благоприятно - намира се в долина, на 19 км от Лом, на 7 км от Вълчедръм, на 50 км от Монтана. Землището заема близо 60 хиляди декара земя, които се обработват от големи арендатори. По-голяма част от нивите са на местните хора, които..

публикувано на 07.03.25 в 12:15
Владимир Чешмеджиев

Владимир Чешмеджиев: Колкото повече праведна е една идея, толкова повече тя се използва за манипулации

Докато за една част от обществото "последното убежище на негодника е именно патриотизмът", то за други "любовта към отечеството е действие на ясния разсъдък, а не на сляпа страст".  В седмицата, в която отбелязахме 147-мата годишнина от освобождението на България, дискусиите за това кой е подходящият национален празник породиха още веднъж..

публикувано на 06.03.25 в 10:00

Нужна ли е повече свобода за учениците или напротив - дисциплина

Инстинктът на българите е за повече ред в училищата, сочи проучване на агенция „Мяра“ . Според него, 84% са за въвеждането на оценка за дисциплина, а 83% за цялостна забрана на мобилни телефони в училище. 72% подкрепят въвеждането на униформи навсякъде сред учениците, съобщи социологът Яница Петкова . "Това, което показаха нашите данни, е..

публикувано на 05.03.25 в 13:02

Готова ли е България да приеме еврото?

България е подала искане за извънреден конвергентен доклад за Еврозоната , това обяви премиерът Росен Желязков . Още в зародиш новата власт обяви, че основен приоритет за нея е приемането на новата валута. "Има много стъпки, които България трябва да извърви, преди да стане ясно дали е готова за въвеждане на еврото. Конвергентният доклад..

публикувано на 04.03.25 в 10:00