Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще оцелее ли пшеницата?

Снимка: Маргарита Костова


Сериозни проблеми виждат земеделците в развитието на пшеницата. Притесненията им в началото на пролетта са, че посевите няма да успеят да укрепнат. Възможно ли е обстоятелствата да се променят и какво е необходимо да направят стопаните, за да си гарантират прилични добиви? По тези въпроси потърсих мнението на  Маргарита Костова- агроном по растителна защита и консултант по листно хранене към "Екофол". Питам я ще има ли пшеница тази година?

"Категорично ще има. Културата пшеница е оцелявала цели 25 хиляди години, ще оцелее и тази. Но въпросът по-скоро е какъв доби ще даде, а това зависи от грижите."

Липсата на баланс между коренова и вегетативна система и опасността от непълноценно братене- това са основните проблеми в развитието на есенните посеви. Пролетта на 2019-та година започва със слабо развити растения, за които стимулирането е задължително.


"Пропуснато е нормалното есенно развитие - по правило то е около 80 дни. Пшеницата премина ранните фази от растежа си под снега. В резултатът наблюдаваме изостанало развитие и задържано братене. Много земеделци след затопляне на времето виждат зеленеещи се посеви и това дава надежда - това е вярно, но така трябваше да изглеждат полетата на 1 ноември, а не на 1 март"-
каза Маргарита Костова.

На помощ идват специализираните  биостимулатори, които  ще събудят  растежа и развитието, ще помогнат на растенията да наваксат пропуснатото време за развитие, а на стопаните да имат прилични добиви. Положението е извънредно и трябва да се вземат извънредни мерки, при първа възможност и при достигане на посевите на фаза 3-ти лист, трябва да се вкара стимулатор:

"Ранното стимулиране на посевите трябва да се приложи веднага след старта на вегетацията и при първа възможност за влизане в полето. Нашата препоръка е да се действа максимално бързо и да не се чака задължително приложението да се съчетае с пестициди, защото вече може и да е късно да се повлияе на братенето. Предварителното биостимулиране е добре да се проведе при първи признаци на вегетация, а те настъпват пи среднодневни температури около 10 градуса - тогава биостимулаторът се усвоява за около 4 часа, активира се метаболизма и ефектът се проявява след около 5-6 дни, а положителният ефект върху развитието на пшеницата се запазва и в случаите когато след топлите дни завали сняг или настъпи рязко понижаване на температурите. Крайния резултат винаги е гарантиран - подобрено вкореняване, активирано братене и ускорено усвояване на внесените в почвата торове. Проблемите при пшеницата са сериозни, но стопаните трябва да се доверят на опита на специалистите"- призова Маргарита Костова, агроном по растителна защита и консултант по листно хранене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13