Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по- малко млади хора от България имат нагласата да емигрират

Снимка: Архив Радио ВИДИН

Намалява желанието за емиграция сред младите хора в България. Това сочат резултатите от национално представително проучване "Българската младеж 2018/2019".  Проучването е реализирано през 2018 година от "Галъп Интернешънъл" с подкрепата на фондация "Фридрих Еберт" и Института по социология "Иван Хаджийски". То е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа. По темата говори Първан Симеонов, директор на "Галъп Интернешънъл".  

"Наистина има такава тенденция. 61% от младежите у нас заявяват, че нямат намерение да емигрират. Променя се и структурата на самата емиграция. Във все по-голяма степен нараства емиграцията на ниско квалифицирани млади хора, показва проучването. сочи той. Според данните от проучването сега става въпрос за изтичане на "работни ръце". Материалната мотивация за емигриране доминира, практически липсват други основания за емиграция. Основни фактори за миграция са по-доброто заплащане, по-добрите възможности за техните собствени деца...Проучването показва и тревожни тенденции- младите хора до 29 години не обичат да четат, не бързат да водят самостоятелен живот и не се интересуват от политика. Според данните от изследването едва 7% от младежите заявяват, че четат и гледат новини. Тревожно ниско е участието на младите в политически партии. Младежта като цяло се чувства не представена в политиката. Едва 14% от младите хора заявяват, че имат различия с политическите възгледи на родителите си. В изследването се констатира, че 62% от младите хора в България се идентифицират с демокрацията, но като цяло растат убежденията за необходимост от по-сигурна, по-твърда ръка. По отношение на традиционното противопоставяне ляво-дясно едва 7% от младежите в България смятат себе си за "леви", 24% заявяват себе си за "десни". Независимо от липсата на лява идентичност се забелязва много висока степен идентификация с леви ценности по отношение на грижата на държавата и доходите...Телефонът и автомобилът вече не са вещи на лукса за младите, дори и сред изследваните лица в гетата. По думите му за смартфона се мисли не като за вещ, а като за достъп до идентичност. Като продължаващ проблем, регистриран и в настоящото изследване, той отчете резултатът, че младите хора у нас не се чувстват добре подготвени с образованието, което получават, когато излязат на пазара на труда. Като тенденция, Симеонов открои, че у нас продължава да се отлага напускането на семейството. По думите му бракът и плановете за две деца остават на думи, действията наяве се отлагат..."

Проучването е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа.

Фиданка Дафинова е млада жена от Видин, която желае да си завърши образованието и да се върне, забележете- във Видин:

"Уча в УНСС финанси. Наскоро записах и маркетинг дистанционно...Обмислям и магистратура в Англия...Ще се върна след това във Видин...Искам да се реализирам в сферата на банковото дело..."

Семейството на Борислав Маринов е в чужбина, но той решава да остане в България за да си довърши образованието. Как той вижда бъдещето си и нагласите на младите хора около него:

"Предпочетох да завърша образованието си в България...Ходя на гости при семейството си, но тук уча и работя...На този етап не мисля за чужбина...Моите колеги ходят сезонно на работа в чужбина...Най- добре си е тук стига да имаме реализация..."

Анкета сред видинчани показа, че наистина предпочитанията на младите хора са да си останат в България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Заради поръчковата журналистика доверието в медиите е ниско

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42