Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все по- малко млади хора от България имат нагласата да емигрират

Снимка: Архив Радио ВИДИН

Намалява желанието за емиграция сред младите хора в България. Това сочат резултатите от национално представително проучване "Българската младеж 2018/2019".  Проучването е реализирано през 2018 година от "Галъп Интернешънъл" с подкрепата на фондация "Фридрих Еберт" и Института по социология "Иван Хаджийски". То е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа. По темата говори Първан Симеонов, директор на "Галъп Интернешънъл".  

"Наистина има такава тенденция. 61% от младежите у нас заявяват, че нямат намерение да емигрират. Променя се и структурата на самата емиграция. Във все по-голяма степен нараства емиграцията на ниско квалифицирани млади хора, показва проучването. сочи той. Според данните от проучването сега става въпрос за изтичане на "работни ръце". Материалната мотивация за емигриране доминира, практически липсват други основания за емиграция. Основни фактори за миграция са по-доброто заплащане, по-добрите възможности за техните собствени деца...Проучването показва и тревожни тенденции- младите хора до 29 години не обичат да четат, не бързат да водят самостоятелен живот и не се интересуват от политика. Според данните от изследването едва 7% от младежите заявяват, че четат и гледат новини. Тревожно ниско е участието на младите в политически партии. Младежта като цяло се чувства не представена в политиката. Едва 14% от младите хора заявяват, че имат различия с политическите възгледи на родителите си. В изследването се констатира, че 62% от младите хора в България се идентифицират с демокрацията, но като цяло растат убежденията за необходимост от по-сигурна, по-твърда ръка. По отношение на традиционното противопоставяне ляво-дясно едва 7% от младежите в България смятат себе си за "леви", 24% заявяват себе си за "десни". Независимо от липсата на лява идентичност се забелязва много висока степен идентификация с леви ценности по отношение на грижата на държавата и доходите...Телефонът и автомобилът вече не са вещи на лукса за младите, дори и сред изследваните лица в гетата. По думите му за смартфона се мисли не като за вещ, а като за достъп до идентичност. Като продължаващ проблем, регистриран и в настоящото изследване, той отчете резултатът, че младите хора у нас не се чувстват добре подготвени с образованието, което получават, когато излязат на пазара на труда. Като тенденция, Симеонов открои, че у нас продължава да се отлага напускането на семейството. По думите му бракът и плановете за две деца остават на думи, действията наяве се отлагат..."

Проучването е част от международен изследователски проект, обхванал десет страни от Югоизточна Европа.

Фиданка Дафинова е млада жена от Видин, която желае да си завърши образованието и да се върне, забележете- във Видин:

"Уча в УНСС финанси. Наскоро записах и маркетинг дистанционно...Обмислям и магистратура в Англия...Ще се върна след това във Видин...Искам да се реализирам в сферата на банковото дело..."

Семейството на Борислав Маринов е в чужбина, но той решава да остане в България за да си довърши образованието. Как той вижда бъдещето си и нагласите на младите хора около него:

"Предпочетох да завърша образованието си в България...Ходя на гости при семейството си, но тук уча и работя...На този етап не мисля за чужбина...Моите колеги ходят сезонно на работа в чужбина...Най- добре си е тук стига да имаме реализация..."

Анкета сред видинчани показа, че наистина предпочитанията на младите хора са да си останат в България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00