"Реших да покажа млади хора, които се занимават с фолклорните изкуства, имат отношение към българската история и българските традиции и са избрали своя път да е тук. Това се превърна в една мисия, с която показваме, че на нас ни пука за България, избрали сме да останем тук и да се трудим за това България да бъде прекрасно място, в което ние да живеем, да се развиваме и да оставим на нашите наследници."
Така се ражда идеята на Радослав да снима момичета- млади, красиви, отговорни, умни, с ярко изразено национално самочувствие. В първата част на проекта избира девойки, които познава покрай работата си като фотограф. За "Аз съм българка"- Продължението организира първия в България кастинг за фолклорни модели.
"Въведох понятието "фолк модел" и избрах от над 200 кандидатури 22 момичета, които да представят сюжетите. Тези момичета се намират по малките населени места и не само, занимават се с танци и пеене, някои от тях завършват в Широка лъка, имат различни хобита... Така са възпитани, че всичко около тях е свързано с българското, с уважението към България. Те са скромни, тихи, не изпъкват с голямо самочувствие... Понякога се срамуват да се покажат, но ги има. Има ги по селата, по съборите, по прекрасните събития, които водят днес към новото българско възраждане."
В изложбата са показани 22 момичета, които участват в 27 сюжета. Фотографът е заложил на природата, на по-въздействащите картини, на по-силните цветове и по-яркия контраст- така той "разказва" допълнително и за природните дадености, които имаме и които са пряко свързани с историята ни. Радослав е с корени от град Оряхово и в някои от снимките е пресъздаден гроздоберът край Дунав:
"Моят дядо е роден в Оряхово, на брега на Дунав. Там успях да реализирам един великолепен сюжет - гроздоберът край Дунав- една прекрасна картина, в която залезът се потапя в полето, а там са безкрайните редове с прекрасното дунавско грозде, от което стават страхотните вина, с които сме известни. Там именно показах българката, която бере това грозде..."
Част от снимките са заснети в Белоградчик и Плевен.
"На "прага" на Северозапада съм показал Плевен, а един от последните сюжети, които заснех, е Калето при Белоградчишките скали- този уникален феномен с огромно историческо значение.. Това е почти на границата на България, аз съм възхитен, станаха прекрасни снимки... Бих искал да снимам и във Видин, защото това е град, в който има какво да се покаже"- каза Радослав, давайки дума, че проектът му ще има и продължение.
Много са местата, на които той запечатва красотата на фолклорните модели, съчетана с природните гледки- Боженци, Ловеч, Батак, Стара Загора, сред розобера и лавандуловите поля, в Созопол, Несебър, Широка лъка, Севлиево и още много красиви кътчета от България. Изложбата "Аз съм българка"- Продължението бе открита официално днес и ще остане в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" десет дни.
"Своеобразното мото на изложбата е: "Младите има какво да направят за България", а ние трябва да благодарим на България, че тя е наша родина!"
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...