Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се упражнява контрол върху риболова

Снимка: Радио ВИДИН
Забрани за улов на щука, распер и бяла риба са в сила в момента. Риболовът на есетровите риби също е забранен, както и уловът им с кърмаци. Не е разрешено да се лови и маломерна риба, риболовът с ток също е забранен. В язовирите пък не може да се пускат мрежи. Кой и как следи спазват ли се забраните?

Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури осъществява контрола върху стопанския и любителския риболов и аквакултурата, спазването на правилата за отговорен риболов, опазването на рибните ресурси, търговията с водни организми и продукти от тях и други функции, регламентирани от Закона за рибарството и аквакултурите, отговаря за прилагането на европейското законодателство във връзка с контрола върху нелегалния, нерегулирания и недекларирания риболов.

"С промяна в Закона ни дадоха повече правомощия. Чакаме наредбата да излезе, но в Закона са ни гласувани почти полицейски правомощия- със специален режим на движение, със задържане, с използване на помощни средства, което ни дава по-голяма сигурност. Имаме самочувствието, възможностите, нямаме ограничение в горивото и както виждате резултатите са налице", заяви Росен Николов-  началник отдел "Рибарство и контрол - Западна България", който включва 8 области, сред които са и трите в Северозападна България- Видин, Враца и Монтана.

СнимкаПреди дни само от Оряхово до Видин инспекторите извадиха 35 кърмака, с дължина около 5 километра и заявиха, че ще правят чести проверки с цел изчистването на река Дунав от забранените риболовни уреди. Упражняват контрол и през нощта:

"Нощният риболов е забранен. Тогава се извършва поставянето на кърмаците. Водим наблюдение от брега за поставянето на тези уреди. Нощно време влизат и хора, които нямат билети за стопански риболов."

Продължава и бракониерският улов с ток:

"Това е в момента болката ми за Дунава. Имаме пропуски в електроулова. Имат мощни скутери, с които бягат. Когато ги настигнем, готови са да хвърлят електроуреда във водата, защото това е подсъдимо по Наказателния кодекс. Влезте в интернет, ще видите на няколко места се продава електровъдица. Както се продават мрежите и всичките тия неща. Електровъдицата е разрешена за научни цели. Това в България е разрешено."

И още един въпрос, който тревожи риболовците от години- зарибяването. С промяната в законодателството всички сдружения, които продават риболовни билети, са задължени 5% от стойността на всеки билет да използват за зарибяване.

Инспекторите от отдел "Рибарство и контрол" в област Монтана контролират язовир Огоста, 60 километра от река Дунав, вътрешни водни обекти- малки и големи язовири и няколко реки, като най- голямата е река Огоста. Как се упражнява контрол на всички тези обекти?

Снимка"Проверките, които се извършват на територията на област Монтана са спрямо любителите риболовци, спазване на нормите за улов, определения брой въдици /три за язовир Огоста и две за реките/. Досега имаме констатирано едно нарушение, което е за любителски риболов без риболовен билет, в рамките на няколко дни, откакто започнахме масираните проверки. Откакто се стопли времето, има вече много любители риболовци. Изискваме риболовен билет, спазване на нормите, обичайните неща, които са важни за отговорен любителски риболов", каза Ростислав Василев- главен инспектор "Рибарство и контрол" за област Монтана.

Най- честите нарушения са: риболов над ограничените в Закона норми, повече килограми риба, повече въдици, любителски риболов без билет.

"Имахме волята с колегите да се справим с нерегламентирания стопански риболов във вътрешните водни обекти, който е забранен от Закона за рибарството и аквакултурите. От година и половина водим една борба с бракониерския улов. Може да кажем, че сме го свели до минимум на територията на област Монтана."


Отделът в Монтана работи с доброволните сътрудници към ИАРА, които следят да се спазват правилата за риболов на язовир Огоста. Сред първите, които си поставиха за цел опазването на рибата във водоема беше Валери Спасов, след това той започна работа в местния отдел на Агенцията. За около година са спрели бракониерските набези на 80%.

Снимка"Има някои дребни зрънца, които ги знаем, наблюдаваме, рано или късно всеки един от тях ще си получи заслуженото. Нашата цел е да приложим промените в Закона, които влязоха в сила- в Наказателния кодекс миналата година и Закона за рибарство и аквакултури. Целта ни е рано или късно да вкараме някои от бракониерите в затвора", заяви Валери Спасов- инспектор в отдела на ИАРА за област Монтана.

Сдружението "Рибар", което обедини риболовците, прави почиствания на бреговата ивица и зарибяване на водоема.

"Тази година пак сме подготвили такава инициатива. В момента се събират средства и дарения. Преди забраната ще направим още едно зарибяване. Следва също почистване на бреговете. Грижим се за водоема доста добре. В момента там ври от риба, което е показател, че ние сме си свършили работата", допълни Валери Спасов.

Водоемът става все по- посещаван от рибари от цяла България:

"Любителите риболовци около бреговете са хиляди и нанасят много по- големи щети на рибния ресурс, отколкото бракониерите с хрилни мрежи."

СнимкаДоброволните сътрудници от Кула към ИАРА също направиха свое сдружение- "Риболовен свят Кула". Организацията ще упражнява контрол, ще прави периодични зарибявания и ще се грижи за опазване чистотата на бреговата ивица.

"Ранната пролет и лятото ще окосим на много места, за да могат риболовците да се чувстват по- спокойни", каза председателят на сдружението Станислав Кръстев, който е и доброволен сътрудник на ИАРА.

Заедно с още пет души следят дали се спазват нормите за любителски риболов и бракониери да не ловят с мрежи във водоема:

"Целта ни е като правим зарибявания, след това да можем да опазим рибата във водоема. Защото си има норма на улов по закон за всички риболовци- 3 килограма на ден, с изключение на един по- голям екземпляр."

В язовир Кула има риба и това привлича много риболовци от цялата област Видин. Започна и почистването на бреговата ивица.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41