В приветствието си към присъстващите кметът Борис Николов подчерта огромното значение, което Полкът е оказал върху обществения и културния живот на града:
"Това е най-големият му принос, освен това и чисто материално- вследствие на неговото формиране и присъствие в нашия град, се изгражда телефонния завод- една прекрасна сграда, която се използва много години, на центъра е и бившия щаб на полка, който е запазил своя вид.... Да не пропускам и нашия парк, залесен от войниците на полка..."
Емилия Кожухарова, родственица на полк. Стефан Илииев и инициатор на изложбата, разказа по – неизвестни факти от бойните подвизи на 15-ти пехотен Ломски полк.
"Това, което виждаме на изложбата, са няколко реда и едно четиристишие от славната страничка от историята. 15-ти пехотен Ломски полк във времето, в което съществува, е допринесъл и записал за вечни времена името си в историята на България, не само във военната история.... Изключително впечатляващ е героизмът, себеотрицанието, готовността за саможертва, проявена от войниците, от всички чинове в полка, в Балканските войни, в Първата световна. Малко известен факт е, например, че в Балканската война 15-ти Ломски полк и 3-ти Бдински полк - Първъ бригада на Шеста Бдинска дивизия, са първите, които освобождават Люлебургас при случаен, насрещен бой... Участието на полка в междусъюзническата война- една война, която по някаква причина мълчаливо е отминавана... Изключително важно е участието на полка в боевете при Берово, където заедно успява заедно с 35-ти Врачански полк да предотвратят съединяването на сръбската и гръцка армии за общ фронт срещу нашата армия... Неописуем е героизмът на полка в Първата световна война. Малко известен е фактът, че при Стойково бърдо 13 денонощия полкът воюва, за да може да превземе бетонните укрепления. Боевете при Буково- където сръбските войски са смятали да задържат една седмица българската армия. Укрепената линия Червено бърдо-Буково-Ежевица пада за 28 часа непрекъснат бой в изключително трудни условия, където нещата са се решавали с удар на нож в окопите...За настъплението в Сърбия знамето на полка е било предложено за награда... Следват боевете при Чеган, изключителния героизъм при защитата на Битолската равнина. Боевете при Червената стена са върха на бойната слава на полка, който проявява невероятно хладнокръвие и себеотрицание. Само за месец там загиват повече от 300 човека, начело с техния командир- полк. Стефан Илиев. Изпълнявайки докрай дълга си, доказвайки докрай, че най-светия принцип за него, най-светата ценност, това е Отечеството, в последната си битка казва: "Момци, напред! Бог е с нас, с вас съм и аз, вашият полкови командир. Напред!"... За всички хора от онова време, преди 100 години Отечеството е било най-свята, най-висша ценност!"
Изложбата се състои от 24 пана, разказващи за най-интересните моменти от дейността на полка, както и от живота на полк. Стефан Илиев. Включени са и непоказвани експонати, предоставени от частни колекционери- наследници на "ломци". Може да се види и факсимиле на Указ №11, с който е създаден полкът, първия указ- приказ, с който майор Фурнаджиев- първия командир на полка обявява създаването му.
Интересни са снимките от войнишкия бит и ежедневието на войниците в моменти, когато не са в битка. Фотообективът е запечатал бой със снежни топки, участието на войниците в сватбен ритуал, театър на фронта, приемане на причастие, ловен трофей.
Включени са документи от участието на полка в Балканската война, като се почне от мобилизацията, изпращането и най-значимите боеве на полка; боевете в Първата световна война, подробности от боевете при Чеган, има разкази за боевете при Червената стена; отразен е и периодът между войните, както и участието на полка във Втората световна война.
Голяма част от снимките са предоставени от близки на загинали в Първата световна война, които някога са публикувани в списание "Отечество"- практика, започнала през 1916 година и продължила до края на войната, с идеята да видят хората лицата на героите, на които дължим преклонение и уважение.
Изложбата е организирана със съдействието на Община Белоградчик и Исторически музей-Белоградчик. Съорганизатори са Държавният военноисторически архив – Велико Търново, Държавен архив – Видин, Регионален исторически музей – Видин, Исторически музей – Лом и Регионален исторически музей – Плевен. Експозицията ще остане в галерията в Белоградчик един месец.
Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..
Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще има и негативно въздействие върху земеделието и..
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..
На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му. Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..
Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева : "За втора година организираме такава..
Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..