В приветствието си към присъстващите кметът Борис Николов подчерта огромното значение, което Полкът е оказал върху обществения и културния живот на града:
"Това е най-големият му принос, освен това и чисто материално- вследствие на неговото формиране и присъствие в нашия град, се изгражда телефонния завод- една прекрасна сграда, която се използва много години, на центъра е и бившия щаб на полка, който е запазил своя вид.... Да не пропускам и нашия парк, залесен от войниците на полка..."
Емилия Кожухарова, родственица на полк. Стефан Илииев и инициатор на изложбата, разказа по – неизвестни факти от бойните подвизи на 15-ти пехотен Ломски полк.
"Това, което виждаме на изложбата, са няколко реда и едно четиристишие от славната страничка от историята. 15-ти пехотен Ломски полк във времето, в което съществува, е допринесъл и записал за вечни времена името си в историята на България, не само във военната история.... Изключително впечатляващ е героизмът, себеотрицанието, готовността за саможертва, проявена от войниците, от всички чинове в полка, в Балканските войни, в Първата световна. Малко известен факт е, например, че в Балканската война 15-ти Ломски полк и 3-ти Бдински полк - Първъ бригада на Шеста Бдинска дивизия, са първите, които освобождават Люлебургас при случаен, насрещен бой... Участието на полка в междусъюзническата война- една война, която по някаква причина мълчаливо е отминавана... Изключително важно е участието на полка в боевете при Берово, където заедно успява заедно с 35-ти Врачански полк да предотвратят съединяването на сръбската и гръцка армии за общ фронт срещу нашата армия... Неописуем е героизмът на полка в Първата световна война. Малко известен е фактът, че при Стойково бърдо 13 денонощия полкът воюва, за да може да превземе бетонните укрепления. Боевете при Буково- където сръбските войски са смятали да задържат една седмица българската армия. Укрепената линия Червено бърдо-Буково-Ежевица пада за 28 часа непрекъснат бой в изключително трудни условия, където нещата са се решавали с удар на нож в окопите...За настъплението в Сърбия знамето на полка е било предложено за награда... Следват боевете при Чеган, изключителния героизъм при защитата на Битолската равнина. Боевете при Червената стена са върха на бойната слава на полка, който проявява невероятно хладнокръвие и себеотрицание. Само за месец там загиват повече от 300 човека, начело с техния командир- полк. Стефан Илиев. Изпълнявайки докрай дълга си, доказвайки докрай, че най-светия принцип за него, най-светата ценност, това е Отечеството, в последната си битка казва: "Момци, напред! Бог е с нас, с вас съм и аз, вашият полкови командир. Напред!"... За всички хора от онова време, преди 100 години Отечеството е било най-свята, най-висша ценност!"
Изложбата се състои от 24 пана, разказващи за най-интересните моменти от дейността на полка, както и от живота на полк. Стефан Илиев. Включени са и непоказвани експонати, предоставени от частни колекционери- наследници на "ломци". Може да се види и факсимиле на Указ №11, с който е създаден полкът, първия указ- приказ, с който майор Фурнаджиев- първия командир на полка обявява създаването му.
Интересни са снимките от войнишкия бит и ежедневието на войниците в моменти, когато не са в битка. Фотообективът е запечатал бой със снежни топки, участието на войниците в сватбен ритуал, театър на фронта, приемане на причастие, ловен трофей.
Включени са документи от участието на полка в Балканската война, като се почне от мобилизацията, изпращането и най-значимите боеве на полка; боевете в Първата световна война, подробности от боевете при Чеган, има разкази за боевете при Червената стена; отразен е и периодът между войните, както и участието на полка във Втората световна война.
Голяма част от снимките са предоставени от близки на загинали в Първата световна война, които някога са публикувани в списание "Отечество"- практика, започнала през 1916 година и продължила до края на войната, с идеята да видят хората лицата на героите, на които дължим преклонение и уважение.
Изложбата е организирана със съдействието на Община Белоградчик и Исторически музей-Белоградчик. Съорганизатори са Държавният военноисторически архив – Велико Търново, Държавен архив – Видин, Регионален исторически музей – Видин, Исторически музей – Лом и Регионален исторически музей – Плевен. Експозицията ще остане в галерията в Белоградчик един месец.
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..