Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделската земя във Видинско- богата и недооценена

Снимка: Радио ВИДИН


Рязък скок в цените на земеделската земя, особено във Видинско, се отчита през 2018 година. Близките до Дунав и по-плодородните земи достигат до 1200-1300 лева за декар. Кое определя високата цена и как изглежда пазарът в регион Видин- събеседник по темата в "Земята, която ни храни" е Стайко Стайков, председател на Асоциацията на собствениците на земеделски земи.

"Районът на Видин дълго време беше подценяван и цените бяха относително по-ниски от цяла Северна България. Последните две години виждаме един относително голям бум, рязък скок. Знаем, че това е един много плодороден район, има повече валежи, отглежда се една основна култура повече- царевицата. Нормално е, когато има недостиг на земята, която е един ценен актив, стопаните да се насочат към този район и той да бъде наново разработен.  Едно от нещата у нас, което се развива на пазарен принцип, при свободен пазар, е земеделската земя. Нормално е, когато има по-голяма конкуренция и по-голямо търсене, добри условия, по-добро земеделие интензивно, да има и по-голямо търсене. Когато на свой ред предлагането е по-малко, цената се увеличава. Цената на близките до Дунав и по-плодородните земи достигнаха 1200-1300 лева за декар, в по-отдалечените райони са между 800 и 1000 лева- за единични парцели. Там също не се наблюдава такова голямо предлагане като в началото, сделките са все по-трудни и наблюдаваме продажби на вторичния пазар...."

Според Стайко Стайков, нормално рентата в региона се движи между 30 и 50 лева:

"В по-слабите райони рентата е между 30 и 40 лева. В по-плодородния район, около Дунав, където има и чернозем, и по-добра почва, и други фактори, които влияят върху добивите, съответно има ренти от 50 до 65 лева." 

Българинът е свързан със земята си и все по-рядко я продава. Независимо от начина на ползване, земеделската земя се обработва и почти не се наблюдават пустеещи площи, каза още Стайко Стайков. 

Какви са очакванията за цените на земята и рентите за 2019 г.  и в контекста на Новата ОСП- има ли шанс българският земеделец да навакса изоставането си от западните колеги, да се приближи като стандарт, конкурентоспособност, ефективност и рентабилност на производството- чуйте в звуковия файл. 


В "Земята, която ни храни" следва среща с агронома Иван Попов от Видин. Той се занимава с екоземеделие и обича да експериментира. Иван Попов  е един от основателите и редовен участник в ежегодната конференция "Природно земеделие", която се провежда в Пловдив и преминава под мотото "Здрави хора- жива земя". Конференцията е мястото, на което се събират съмишленици на идеята за чисто производство и чиста храна. Част от програмата е и размяната на чисти семена, с идеята да бъдат запазени във времето. Самият той носи семена от сусам, който отглежда в собствената си градина вече 28 години. 

Макар и с голям стаж и опит, Иван Попов казва, че постоянно се учи. Това, което знае, не го крие, а го предава на приятели и познати, като периодично организира семинари и във Видин. Мисията му е да работи за баланс в човешкото тяло и  хармония с околния свят. Следва девиза- "Да превърнем земята в плодна градина". Така се казва и създадената от него и негови съмишленици фейсбук група. 

Въпреки капризите на времето, Иван Попов е спокоен за реколтата- чуйте още от философията му за природата и живота. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05