Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След градушка- задължително пръскане с бордолезов разтвор

Дъждът с по-малко слънце не пречи на лозята

Снимка: Радио ВИДИН


2019 -та е поредна интересна година за селскостопанските култури. След меката и безснежна зима дойде и нетипична пролет, със сняг. Началото на юни- дъжд, слънце, мъгли, градушки- от всичко има. Как обаче това се отразява на лозята- темата киментираме с Красимира Владимирова, главен асистент  по лозарство. 

"На този етап всекидневният дъжд не пречи на лозите, даже напротив, стига обаче да не се повишат изведнъж температурите- това би било подходящо условие за развитие на гъбните болести. Въпреки това, не трябва да сме егоисти- защото ако ние не искаме дъжд, то растенията си искат своето." 

През последните дни обаче сме свидетели и на бури, и на унищожителни градушки. Какво да направим при градушка?

"Има една лозарска дефиниция, че ранната градушка уврежда растението, късната градушка уврежда реколтата. Само по себе си растението сега попаднало под някакви удари на ледени късове е много по-уязвимо, отколкото когато леторастите са достатъчно големи, пръчката е достатъчно узряла. Тогава ни отива реколтата, но растението се запазва. Сега при по-малката дължина на леторастите пораженията върху самите зелени части на растенията са много по-фатални... При градушка има правило- в рамките на първите 24 до 48  часа трябва да се реагира с бордолезов разтвор- той дезинфекцира самото растение и калцира раните, нанесени от ледените късове." 

Каквито и промени да настъпват, каквито и нови препарати да се препоръчват за справяне с новите болести, които се появяват, синият камък и бордолезовият разтвор си остават универсалното лекарство за наранени от градушка растения, включително и лози. Има и механичен начин за предпазване на масивите- мрежи. Според Красимира Владимирова, те са добра инвестиция, която с годините се изплаща. Тя съветва при първа възможност, след края на дъждовете, да се проведе растителна защита, за да се предпазят растенията от гъбни болести. Заедно с това, на по-старите насаждения се прави и филизене- то е една от най-важните операции от зелените резитби, с които се регулира растежът и плододаването на лозите. 

Благоприятен юни за селскостопанска дейност- и откъм температури, и откъм валежи. Повечето валежи, обаче, изискват и повече растителнозащитни мероприятия. Какво още да очакваме през юни- чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова-  директор на метеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10