Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сусамът- "златото на фараоните"


В "Земята, която ни храни" ще говорим за едно растение, наричано "златото на фараоните”. Иван Попов е агроном от Видин, който обаче е привърженик на природното земеделие. Именно с идеята да си произвежда чиста храна, решава да опита да отглежда едно растение, което по природа е топлолюбиво и вирее в южните райони на страната ни- сусам. Засява го в градината си в село Градец. 

"Повече от 28 години доказвам, че става и тук. За това време съм установил, че най-добрият момент за засяване е след 20 май, когато температурата е трайно повишена. Засяването трябва да е в много добре подготвена почва- "доведена до градинско състояние"- много рохкава, плитко трябва да е, на не повече от 2 см. При налична добра влага семенцата поникват за едно денонощие..."

1991- ва е годината, в която Иван Попов купува от пазара в Пловдив сусамови семенца. "Опитомява" го и така вече 28 години той доказва, че това топлолюбиво растение вирее и при видински условия. Възпроизвежда си семената и е удовлетворен, че ги поддържа истински, защото, по думите му, масовото намиращо се на пазара е внос от Индия, Пакистан или Судан, а има информация, че се появяват генно модифицирани семена. 

В звиковия файл чуйте още как се засява сусамът, изисква ли специални грижи, на каква височина расте, как се бере и съхранява. 

Иначе в България се отглежда основно бял сусам, в миналото разпространен е бил сортът Садово-1, днес обаче площите са силно намалени. Българският сусам е и с много по-добри вкусови качества. От един декар сусамови насаждения някога са се добивали до 200 килограма семена, в сравнение с традиционните страни производителки, където от декар се получават средно по 67 килограма. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Историята на Емил Маджаров: Как с труд и упоритост се постига всичко

Емил Маджаров е от града, сгушен сред величествените Белоградчишки скали – природното чудо, което омагьосва всеки, който ги види. Израства в скромно семейство, което с години е поддържало малък, но стабилен бизнес. Родителите му винаги са се стараели да осигурят всичко необходимо, влагайки труд и усилия в своето начинание. Домът им е бил..

публикувано на 14.11.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 14 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 2 част

Невероятен е неговият гений. Продуцира най-продаваните албуми на Майкъл Джексън в историята на музиката за всички времена, както и филма The Wiz. Макар и не на фокус, партитурите към над осемдесетте му филма определено си заслужават вниманието. Създадение са в разнообразни стилове, като при много от тях личи майсторството му на композитор и..

публикувано на 14.11.24 в 09:00

Димитър Туджаров-Шкумбата празнува юбилей с концерт във Видин (видео)

Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..

публикувано на 13.11.24 в 16:09

Натали Ангелова представя нова песен

50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата.  Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата. Този ден служи..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Симфониета Враца представя концерта "Марио Хосен и приятели"

Симфониета Враца ще зарадва почитателите на класическата музика с концерта "Марио Хосен и приятели". Музикалната вечер ще срещне публиката с прочутия маестро Марио Хосен, известен като "Преродения Паганини". Той ще свири със свои именити колеги и приятели, с които е изнасял концерти по целия свят, каза за радио Видин Христо Павлов , директор на..

публикувано на 13.11.24 в 10:30