Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против машинното гласуване на местните избори

Снимка: Радио Видин


У нас след горещото лято идва "гореща" политическа есен, защото с указ на президента местните избори в страната вече са насрочени за 27 октомври. Днес се решава как ще можем да упражним правото си на вот. На извънредно заседание парламентът ще обсъжда дали да отпадне машинният вот за изборите за кметове и общински съветници, както и на парламентарните.

Мотивът на вносителите от ГЕРБ е, че тези избори, които са четири в едно, са много по-сложни. Гласува се за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на населени места. След това са необходими и нови бюлетини, където изборът на кмет се решава на балотаж. Аргументът за отпадане на машинния вот на местните избори е, че за разлика от тези за членове на Европейския парламент, където проблемите с устройствата за гласуване не са се отразили на изборния резултат, при тези за общински съветници и кметове е много вероятно да се стигне до обявяване на вота за недействителен и намаляване на доверието в изборния процес.

От ГЕРБ посочват, че предложението им се базира на анализа, който е представен от ЦИК за последните избори за Европейски парламент. Според анализа на централната избирателна комисия, цената на един глас на местните избори ще е много по-висока, защото се предвижда машини да има в 6 000 секции, или 67% от тези в големите населени места. Налага се и специфична настройка за отделните секции. Аргументите на управляващите обобщи депутатът от ГЕРБ от видинския регион Владимир Тошев:

"Ако запазим сега действащото законодателство има вероятност или да провалим местните избори или след това да бъдат касирани от който пожелае. Причината е в технологията на изборите…Имаме 265 общински съвета, 265 кметове на общини, над 3 000 селски кмета. По един начин трябва да бъде програмирана машината в секциите в английската гимназия например във Видин, а по друг начин в село Градец, по трети начин в Кутово. На втория тур само за пет дни трябва да се препрограмират тези машини и да заработят отново в деня на балотажа. На изборите за Европейски парламент в секциите, където имаше машини, по този начин са гласували под 8% от избирателите, и то при положение, че имаше разяснителна кампания. Не го предпочитат хората този начин. Освен това от 3 000 машини 1 140 са дали дефект в работата си, което е силно притеснително…Ние не сме новатори в машинното гласуване. Отиваме там, откъдето другите са се върнали."

Промените в Изборния кодекс бяха внесени от ГЕРБ и подкрепени от "Обединени патриоти" и "Воля". Те предвиждат отмяна на задължението за доставяне на машини за гласуване на местни и парламентарни избори.

В петък дебатът за частична отмяна на машинното гласуване не се състоя заради липса на кворум, а за 14 часа днес е насрочено извънредно заседание на Народното събрание.

Против отмяната на машинното гласуване за предстоящия вот са от "Коалиция за България" и ДПС. Този начин на гласуване е много по-надежден, избягват се манипулации и грешки при отчитането на резултатите, коментира депутатът от БСП от видинския регион Цветан Топчиев:

"Позицията на БСП е да си има машинно гласуване. Тя винаги е била такава, да има машинно гласуване във всички избирателни секции, не само в 3 000 или 6 000, както беше предложено в предишното изменение на Изборния кодекс. Още през 2014 година, когато е приет Изборния кодекс, е заложено през 2020 година във всички изборни секции в България да има машинно гласуване, но за съжаление, както се вижда, се правят опити да не бъде така...При машинното гласуване първо се премахва субективният фактор при изброяване на бюлетините. Дали една бюлетина е валидна или невалидна, това много често зависи от субективизма на секционната избирателна комисия. Малко, ако е излязло от квадратчето или нещо подобно, казват невалидна бюлетина, което не е така. В машинното гласуване няма тази възможност за невалидна бюлетина. През 2017 година на парламентарните избори около 6,3% са невалидните бюлетини за цялата страна, което прави една парламентарна група. Например "Воля" влиза с 4,6% в парламента."


Машинното гласуване е предимство и според Асен Митков, председател на една от секционните избирателни комисии на изборите за Европейски парламент във Видин. В секцията, която беше в областния център машината за гласуване не проработи, заради технически проблем:

"Аз съм за машинното гласуване , тъй като по тази начин гласуването е много по-бързо. Няма шанс за манипулации на вота. От екологична гледна точка няма да се изсичат дърветата и да се правят по два метра дълги бюлетини. На този избор, който беше за Европейски парламент бюлетината беше дълга, мисля, че 1,20 метра…Няма как с машината да се получи грешка."

Мария Борисова и Антония Каменова потърсиха и мненията на видинчани по темата.

Чуйте звуковия файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24