Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои преувеличават повече- ловците или рибарите?

2
Снимка: БГНЕС

Днес е официален празник на българските ловци и риболовци. За първи път се чества през 2007 г. На този ден през 1898 г. се провежда учредителен конгрес на ловците в страната и е съставено Централно ловно дружество "Сокол", което по-късно в годините, след редица трансформации, е преименувано на Национално ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България". Всеки знае, че и ловците, и риболовците обичат да преувеличават за улова, който са хванали. Винаги съм се чудел обаче, кои преувеличават повече. Затова реших да почерпя информация "от извора". 

Николай Николов е любител на риболова. Къде предпочита да ходи за риба и кой е най-големият му улов? 

"По принцип, предпочитам да ходя по язовирите и не съм голям фен на реките, но и на речен риболов ходя. Да не преувеличавам, но около 5 килограма Бял Амур е най-големият ми улов. Аз съм от модерните риболовци, които си носят всякакви уреди за измерване и мога да кажа за улова си с точност. Преувеличаването, мисля, че е демоде и се използва при по възрастното поколение. Има различни видове рибари. Тези, които практикуват спортен риболов, и тези които ловят риба, за да се прехранват. При спортния риболов няма много място за преувеличаване, тъй като в повечето случаи уловът е документиран със снимков материал."

Според Николай рибарите преувеличават повече от ловците. А какво мисли по въпроса един любител на лова ще научим от Румен Николов, който е ловец от 24 години. Решава да се занимава с лов, заради любовта си към природата и към оръжията:

"Първият ми лов е бил, когато съм бил 5- 6-годишен. Мой роднина работеше в тогавашния Ловно-рибарски съюз, като охрана на Ловния парк. Давайки ми да се докосна до оръжието, ми е разпалил ловните страсти. С първите ми изстрели уцелих кюнеца на печката в стаята. Ловът изисква дисциплина и самосъзнание, да знаеш, че ти, държейки оръжие, можеш да отнемеш живот. За това кои преувеличават повече, мога да разкажа една история: Двама рибари се срещнали и  единият казва, че онзи ден хванал много голяма риба, като показал върху ръката си, че е над един метър дълга. Другият казал: Аз хванах една петромаксова лампа и тя свети. Е как така свети, питал първия, а втория му отговорил- ако намалиш малко от рибата, аз ще угася лампата.  Весело е да си ловец. Риболовците и ловците са братя по оръжие."

Освен братя по оръжие, те са и братя по истории. Безспорно и ловците, и рибарите обичат да преувеличават, когато става въпрос за количеството и размера на улова. Аз мисля, че на ловците им е по-трудно да послъгват, защото обикновено са в ловни дружинки от поне 10 души и повече, докато рибарите ходят индивидуално, тоест, когато ловците лъжат, трябва да е "групово" и тогава е по-лесно да им се разминат историите, докато при рибаря е на доверие- каквото ти каже, няма кой да го опровергае. От друга страна пък, когато чуеш една история от повече хора, тя звучи по-достоверна, отколкото да повярваш на историята на един човек. Преувеличаването си е част от цялото забавление. Ако не се украсяваха историите, нямаше да са толкова интересни за всички и нямаше да има толкова много вицове- и за ловци, и за риболовци.

Повече от темата можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05