Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивите прасета- това голямо зло

Снимка: БГНЕС


Африканската чума не подмина и Видин. Огнище с две болни прасета бе открито в квартал "Нов път". Неясно остана как двете прасета са се разболели, но отвсякъде се тръби, че основен заподозрян в цялата ситуация е дивото прасе- като преносител на заразата. И тук вече опираме до това как ще успеем да се справим с популацията му. Натоварени с тази задача са ловците. С трима ловци от региона си говорим за живота и поведението на дивата свиня и за това- намаляването на популацията на дивата свиня- мисия възможна ли е?

Дани Вътков е от Видин, сред многото му хобита е и ловът. И понеже очевидно заразата при нас идва от Румъния, на въпроса възможно ли е дивото прасе да е преплувало Дунав, за да ни донесе заразата, той отговори: 

"Не е нужно дивото прасе да преплува Дунав, при положение, че от години ежедневно сечем наши гори, товарим на камиони дървесината и изкарваме в Румъния. Ние минаваме през терените, през които минават и дивите прасета. Пътят е много къс... Дивото прасе променя своето местонахождение според това- дали има храна или има опасност от хищници. То е в състояние да измине 30-40 км на денонощие без никакви усилия. Изключително интелигентно животно, с изключително чувство за самосъхранение. Били сме свидетели как едно такова животно се измъква по най-хитрия начин и прави за смях 30 човека- ловци- половината гоначи, половината на засада. Инстинктивно намира правилния път за измъкване. Изключителен интелект в екстрени ситуации. Затова и оцелява при трудни условия... Иначе е отличен плувец...

Въпросът е, че от миналата година се говори за чумата, ние изпуснахме този момент да се справим отчасти с този проблем. Подобна ситуация е имало в Белгия, където е имало категорична забрана за влизане в горите, евакуирани са военна полиция ловци и е било масова сеч на диви прасета... При нас- забраняват груповия лов, разрешават индивидуалния- заразата пак може да се пренесе, освен това, открива се ловът на пернати- те са в полето, но там ходят и дивите прасета- житото отмина, но сега прасетата слизат при царевицата, при слънчогледа....Аз нямам реална представа и не зная как при нас ще се случат нещата..."

Според Дани Вътков, всякакви провокации за това има или няма чума, са безпочвени и навлизат в графа теория на конспирациите. Както много други хора, и той смята, че още миналата година е трябвало да се действа по-твърдо, а не с измислена ограда, която не би могла да спре прасетата. 

Според кмета на село Меляне, общ. Георги Дамяново, Ботьо Петков, който също е ловец, е допусната и друга грешка  миналата година- трябвало да бъде удължен срокът на груповия лов. А там, в Балкана, има доста диви прасета:

"Тази година има голяма популация, но няма как да се унищожи... Дивите прасета имат много голям преход- сега ще има преход около август-септември, слизат в низините, където има големи масиви с храна. След това края на октомври, началото на ноември, се връщат обратно. Такъв контакт неминуемо ще доведе до зараза. Спокойно могат да минат и в Сърбия. Ние знаем какво трябва да правим и ще го правим- нямаме избор." 

Наистина няма да имат избор ловците, на тях ще се падне тази задача- да се справят с популацията, въпреки, че Ботьо Петков не е оптимист, че напълно може да бъдат прочистени горите от дивите прасета. И Илия Георгиев- ръководителят на ловно- рибарското дружество във Видин не е оптимист, че проблемът ще бъде решен скоро. Пред Йорданка Петрова той каза, че пътищата на зараза са много. Иначе е обучен как да разпознава симптомите на заразено прасе.

Иначе в региона дивите прасета са в нормалния запас. И българските, и сръбските ловци полагат грижи за тях. Над 400 са преброени на територията на ловно-рибарското дружество във Видин. А какво ще се случи, ако и те изчезнат - засега не се знае... Горките ни диви прасета...

Какви са възможните пътища на зараза, какви места предпочита да обитава дивото прасе, кой е по-опасен- майка, която пази малките или мъжкарят, и още любопитни подробности за живота на дивото прасе, чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00