Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си самодеец е чест и гордост

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

В последните десетина години, масово българите се обръщат към корените си и се включват в самодейни състави, организират фестивали и родолюбиви събития. Модерно ли е да си самодеец или това е истинската любов към родината?  

Сашо Каменов е дългогодишен самодеец към танцовия състав на читалище "Паисий Хилендарски" - град Димово. Според него заради застаряващото население, като че ли е изчезнал ентусиазма да си самодеец. Той смята, че самодейността не е мода, а трябва да я носиш в сърцето си:

"По самодейността се запалих още, като ученик през 1983 година... Доскоро танцувах, а сега съм в ръководството... В миналото имаше повече хора и повече състави... Човек трябва да обича това, което прави... Насила самодеец не се става... Факт е, че има много деца, които се обличат в носии..."
 

Мариана Димитрова е секретар на читалище "Светлина" в село Неговановци (община Ново село). Ето как коментира тя темата ни:

"Да си самодеец, се иска сърце и душа. Самодеецът не може да бъде студен, зъл и злопаметен... Само когато си постоянен и репетираш в студени зали, след тежък работен ден, при грижите, които всеки човек има, само тогава можеш да разбереш себе си и хората, които си докоснал със самобитния си талант, да усетиш неговата сила, красота и полза и да изпиташ чувство на удовлетворение, че си бил полезен някому и си влязъл с добри намерения в душата му..."


Каталина Иванова е ръководител на танцовия състав "Игривите опинки" в село Расово. Те са работещи хора, в активна възраст, но именно любовта към фолклора ги е накарал да станат самодейци:

"Не е мода. Да си самодеец това е чест... Самодееца е човек, който дава време, сили, чувства и емоции. Това са обикновени хора с различна професия, възраст, образование, убеждения. Хора, обединени около идеята да творят, да даряват радост на другите. Много често на празници те лишават семействата си от своето присъствие, за да зарадват хората... Един път заразен с искрицата на самодейността, оставаш в неин плен до края на дните си..."


Петя Петрова живее в София, но не забравя родното си село Гомотарци и през лятото направи един фестивал на детската носия. Днес тя подготвя с нейни приятели още един  - на виното, през ноември. От младата жена лъха ведрост и оптимизъм за това, че искрата на българското няма да угасне.

"Хората наистина обичат България и заради това стават самодейци... Ние го правим в името на това да запазим традициите... В последните години на много места се създават танцови самодейни състави... Оптимист съм за бъдещето на самодейците..."


В анкета видинчани коментираха, че самодейците поддържат онзи пламък, което ни различава от целия свят. Организират фестивали и чрез тях пазят българското. Пренасят наученото от баби и дядовци и карат младите ги научат. Те се грижат традициите ни да са вечно живи.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00