Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Иновации в действие" за трета година в Ново село

10
Снимка: Светла Бондова



Средно училище "Св.св. Кирил и Методий" във видинското Ново село трета година работи по програмата на Министерството на образованието "Иновации в действие", с идеята да се осигури по-високо качество на учебния процес. Според изискванията на програмата училището трябва да има двама партньори от страната – училище, което също използва иновативни методи в своята дейност и училище, което не е иновативно.


В последните две седмици СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в Ново село бе домакин на две срещи за обмяна на опит. В навечерието на Деня на будителите то бе посетено от учители от ОУ "Христо Смирненски", в пловдивското Ново село, което е признато за иновативно училище. На срещата присъства и Веселка Асенова – началник на РУО Видин. Двата колектива са разменили групи педагози, които са посетили учебни занятия в различни възрастови групи. В тях се  прилагат новости, помагащи за усвояването на българския език, който не е майчин за учениците в двете училища. Новоселското училище демонстрира познанията на своите ученици от горния курс на теста "Какво знаете за живота и делото на българските будители", който се проведе в часа по български език на Петрана Кайцанова. Другият урок бе на тема "Сказуемо" в 4 клас, с класен ръководител Латинка Борисова: 

 

"Децата се справиха добре. Аз и колегите ми използваме много интерактивни игри, които ни подпомагат, за да представяме уроците по раздвижен и приемлив от децата начин, по- близък до тяхното мислене, чрез който да научат трудния български език. Първата игра, която използвахме беше "Вълшебен кръг". С нея подготвяме децата за работа, за тяхната концентрация. Едно дете казва съществително име, а другарчето до него определя род и число. Друга игра, която използваме доста чест,о е така наречената "Светкавица". Тя е за да се концентрират децата и да отговарят много по-бързо на въпросите. С играта "Светофар" проверяваме вярно или невярно. Завършихме учебния час с една игра, която е много важна, а именно "Аз съм". Тя ни показва емоциите на децата по време на часа. На листчетата, на които са написани имената им, те си рисуват тъжни или весели емотикончета, сърчица и ги залепят на точно определеното място на дъската. Една много често използвана интерактивна игра е "Работа по групи". Тук децата се учат да работят в екип, да изслушват другото дете, да са по-толерантни към другите. По този начин децата се раздвижват, не са на едно място, не губят концентрация, а постоянно са заети с нещо, което да правят, да мислят и разсъждават заедно. Така децата, които по-трудно усвояват материала, се увличат от групата и започват и те да вдигат ръка и да се включват активно. Когато бяхме в пловдивското Ново село, там те използваха различни иновации и колегите споделиха, че наистина тези методи помагат много за обучението на децата, особено за деца от ромски произход, които научават българският език малко по- трудно", каза Латинка Борисова.


Впечатленията на гостите от пловдивското Ново село обобщи директорът Ваня Лазарова, която бе и ръководител на групата.


"Обновихме иновативните методи и практики, които прилагаме в нашите училища. Надявам се тези наши срещи да не са еднократни и да продължим нашето партньорство. Основната ни идея е децата да знаят, да владеят, да могат да пишат и да разговарят на български книжовен език. На нашите деца от пловдивското Ново село на 100% майчиният език не е български. Много ни хареса оценката на децата със светофарите. Това задължително ще го взаимстваме, както и някои други иновативни игри."

Училището в Белослав, Варненско, е "неиновативно", то гостува на в Ново село 8 ноември. Двете учебни заведения са средни и носят едно име – на солунските братя. Съществена разлика е, че в белославското училище има над 500 ученици, които са от едно селище, а в новоселското учат едва 128 от цялата община и специализираните институции. Новоселското училище  предлага и професионална подготовка по специалността "Логистика на товари и услуги", но в белославското в последните години чрез проекти на общината са влезли 1,5 млн. евро. Най-новата придобивка там е изграждането на интерактивен център по природни науки с холограми. 


За своите гости от Варненска област учениците от 4 кл. бяха подготвили час на приказките. Те драматизираха народната приказка "Сливи за смет", организираха фабрика за изработване на книжка по приказката, която прочетоха, оцветиха и събраха.  

Галя Павлова- ст. експерт от РУО Видин, проследи инициативите по програмата "Иновации в действие". В края на занятието директорката на училището от Белослав Веска Вълканова сподели, че нейният екип е срещнал "новинки", които може да приложи на своя територия.


"Това, което се случи е толкова фантастично. Изведе ни от ежедневието. Предава духа на нашата работа. Показва ни пътя, по който трябва да вървим. Аз и моите колеги сме изключително впечатлени от начина, по който учителите от училището във видинското Ново село са съхранили идеята за българското образование, като са я осъвременили. Децата и учителите излъчват едно самочувствие на българи. Всичко е много полезно и прекрасно. Ще отнесем много добри впечатления в Белослав. Ще разкажем на нашите колеги и се надявам те да приложат някои от иновативните методи, които видяхме тук", каза Веска Вълканова.

Още за иновативните подходи и впечатленията от срещата, можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават колко..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя. Това води..

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00