"Древните египтяни, римляни, гърци, източните и други народи ползвали аромати през целия си живот. Ароматите за тях, особено за богатите, са били средство за запазване на здравето, младостта и красотата. Има много интересни факти. Например в Библията е описан факт, свързан с раждането на Христос, който дава представа за стойността на ароматните масла. При Младенеца идват тримата мъдреци (тримата влъхви), които му се покланят и му носят дарове. Тази сцена е много известна. Тримата мъдреци носят на бебето Христос злато, тамян и смирна, защото тези две етерични масла са били ценени наравно със златото, заради техните лечебни свойства."
Терминът "ароматерапия" е въведен значително по-късно от френския учен Рене Морис Гатефос:
"През 1937 г. френският химик Рене Морис Гатефос, работейки в лабораторията си изгаря ръката си на лампа. Болката е много силна. По инстинкт потапя ръката си в най-близкия съд с течност. Оказва се, че това е лавандулово масло. Болката преминава бързо. В следващите дни той продължава използването му - получило се бързо заздравяване и без оставане на белези. Тогава Гатефос започва широки проучвания и на други етерични масла и написва книга "Ароматерапия“."
В наши дни се използват няколко вида етерични масла: синтетични, които се влагат в козметичната и парфюмерийна индустрия; полусинтетични, които са смес от синтетични и натурални масла; масла за хранителната промишленост; и терапевтичен клас масла, които са 100% натурални етерични масла. За производството на един литър етерично масло са необходими тонове материал, посочи доц. Драганова. Най-често използваното от нея етерично масло е от чаено дърво.
"Действието на това масло е подобно на антибиотик с широк спектър на действие - антибактериално, антивирусно, антигъбично. И ако се започне използването му още в началото на заболяването, може да не се наложи използването на антибиотик. Вирусите са вътреклетъчни паразити, затова антибиотиците при грип не се използват, но маслото от чаено дърво действа вътреклетъчно и затова е подходящо и при грип. И нещо много интересно: маслото от чаено дърво пречи на растежа на атипичните клетки - доброкачествени и при злокачествени новообразувания. Имам опит в това отношение, но в началото и аз бях скептична, но изненадана от добрите резултати...", посочи още доц. Драганова.
Биография
Доц. д-р Анна Драганова е к.м.н. Специалист по вътрешни болести и авиационна медицина. Има специализации по вътрешни болести, ревмокардиология, ендокринология, ТЕЛК, анестезиология, авиационна и космическа медицина. Работила е като ревмокардиолог, физиотерапия, председател на ТЕЛК и 24 години в Авиомедицински научно-изследователски институт към Военно-медицинска академия. Има повече от 160 научни труда, изнесени на медицински форуми или публикувани, защитен дисертационен труд, хабилитация. От 2000 година е медицински консултант за профилактика и лечение с природни продукти, произведени в Швейцария. Притежава Сертификат за Ароматерапевт от американски преподавател в New ways Aromatherapy Education Institute Salem, UTAH, USA. Провежда курсове по "Ароматерапия“.
Повече за етеричните масла и тяхното приложение може да чуете в звуковия файл.
Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..
Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България. Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..
Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..
Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта. Сигридур решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..
За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница. 80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител. "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..
На 1 април отбелязваме Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях. Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..
Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..