"Древните египтяни, римляни, гърци, източните и други народи ползвали аромати през целия си живот. Ароматите за тях, особено за богатите, са били средство за запазване на здравето, младостта и красотата. Има много интересни факти. Например в Библията е описан факт, свързан с раждането на Христос, който дава представа за стойността на ароматните масла. При Младенеца идват тримата мъдреци (тримата влъхви), които му се покланят и му носят дарове. Тази сцена е много известна. Тримата мъдреци носят на бебето Христос злато, тамян и смирна, защото тези две етерични масла са били ценени наравно със златото, заради техните лечебни свойства."
Терминът "ароматерапия" е въведен значително по-късно от френския учен Рене Морис Гатефос:
"През 1937 г. френският химик Рене Морис Гатефос, работейки в лабораторията си изгаря ръката си на лампа. Болката е много силна. По инстинкт потапя ръката си в най-близкия съд с течност. Оказва се, че това е лавандулово масло. Болката преминава бързо. В следващите дни той продължава използването му - получило се бързо заздравяване и без оставане на белези. Тогава Гатефос започва широки проучвания и на други етерични масла и написва книга "Ароматерапия“."
В наши дни се използват няколко вида етерични масла: синтетични, които се влагат в козметичната и парфюмерийна индустрия; полусинтетични, които са смес от синтетични и натурални масла; масла за хранителната промишленост; и терапевтичен клас масла, които са 100% натурални етерични масла. За производството на един литър етерично масло са необходими тонове материал, посочи доц. Драганова. Най-често използваното от нея етерично масло е от чаено дърво.
"Действието на това масло е подобно на антибиотик с широк спектър на действие - антибактериално, антивирусно, антигъбично. И ако се започне използването му още в началото на заболяването, може да не се наложи използването на антибиотик. Вирусите са вътреклетъчни паразити, затова антибиотиците при грип не се използват, но маслото от чаено дърво действа вътреклетъчно и затова е подходящо и при грип. И нещо много интересно: маслото от чаено дърво пречи на растежа на атипичните клетки - доброкачествени и при злокачествени новообразувания. Имам опит в това отношение, но в началото и аз бях скептична, но изненадана от добрите резултати...", посочи още доц. Драганова.
Биография
Доц. д-р Анна Драганова е к.м.н. Специалист по вътрешни болести и авиационна медицина. Има специализации по вътрешни болести, ревмокардиология, ендокринология, ТЕЛК, анестезиология, авиационна и космическа медицина. Работила е като ревмокардиолог, физиотерапия, председател на ТЕЛК и 24 години в Авиомедицински научно-изследователски институт към Военно-медицинска академия. Има повече от 160 научни труда, изнесени на медицински форуми или публикувани, защитен дисертационен труд, хабилитация. От 2000 година е медицински консултант за профилактика и лечение с природни продукти, произведени в Швейцария. Притежава Сертификат за Ароматерапевт от американски преподавател в New ways Aromatherapy Education Institute Salem, UTAH, USA. Провежда курсове по "Ароматерапия“.
Повече за етеричните масла и тяхното приложение може да чуете в звуковия файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..