Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да има в България ферми за добив на ценни кожи?

2
Снимка: Фейсбук

Национален протест се провежда днес в София, с искане за забрана на фермите за кожи на животни у нас. "Световен ден без кожи" е мотото на гражданската инициатива, която започва в този час пред Народното събрание. Пламен Коцев разговаря с Петя Алтимирска, председател на Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията".

"Националната гражданска инициатива беше за забрана на добива на ценни кожи в България. Тя стартира в началото на миналата година и само за 3 месеца бяха събрани 51 хиляди подписи на български граждани. Те бяха внесени в народното събрание с искане да се обърне внимание на този въпрос и да се създаде законопроект за промяна на законодателството, така че да няма такива ферми в България. В много други европейски страни това вече е факт. В България този бизнес съществува , едва след като в Европа започнаха да го забраняват. Това е един упадъчен и неетичен бизнес, който другите европейски страни отхвърлят, а ние го приемаме с широко отворени обятия и му даваме възможност да се развива. Законопроекта беше внесен началото на септември от 13 депутати, така че той вече е в народното събрание и предстои да бъде гласуван. Ако влезне в сила от 1 януари 2021 година в България не трябва да има въобще такива обекти за кожи. Обектите за кожи са тези, в които се отглеждат животни единствено за да им бъде взета козината. Това не са зайци, пилета, овце или крави, а са диви животни, който са вкарани в клетки и се одират за да им се вземе само кожата, а останалото се унищожава. Още от лятото ние обявихме, че непрекъснато ще правим събития и ще напомняме за това, че гражданското общество и хората, които искат тази промяна да се случи, наблюдаваме този процес и ще правим събития докато забраната не влезне в сила. Много важно е да се правят тези събития и да бъдат забелязани най- вече от институциите и от народното събрание, защото забавянето коства стотици хиляди животни, които са абсолютно невинни.", каза Петя Алтимирска.

Миналата седмица, пред седем български посолства в седем европейски столици - Лондон, Братислава, Рига, Киев, Хелзинки, Сараево и Загреб , няколко големи организации за защита на животните, изразиха с демонстрации подкрепата си за забраната на фермите за ценни кожи в България. Чрез плакати и писма до посланиците, те изпратиха призив, с който да напомнят, че предстоящата промяна ще бъде огромна крачка за животните и за всички хора, не само в България, които не подкрепят убиването на животни за несъществени човешки нужди. Това обясни още Петя Алтимирска от Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията".


В Северозападна България няма регистрирани ферми за животни, отглеждани заради техните кожи. Какво обаче мислят видинчани и подкрепят ли инициативата- това проверихме в анкета:

"Да, подкрепям протестите. Аз, ако имам такива продукти, то те са 1 или 2 и то е по някаква случайност. Като материя е по- качествено, но нека еко-то да бъде на мода ... Не е хуманно да се убиват животни само заради кожите. Ако имах възможност със сигурност бих отишъл в София, за да подкрепя протеста. Не мога да кажа дали бих си купил със сигурност, но начинът по който се получават не е хуманен и аз съм против това ... Те правят изкуствени мигли от кожите на норките ... Бихме подкрепили протеста, защото не трябва точно такива животни да се избиват по такъв начин и да се съхранява само козината от тях, за да служат на някои "кифли" да им пърхат миглите."


Вместо да унищожаваме животни, които еволюират от хиляди години, за да могат да оцелеят като вид, с цел да задоволим глезотиите си, ние можем да произвеждаме дрехи от растения и храсти като коноп, без да нарушаваме баланса на еволюцията. Дрехите са, за да ни топлят и предпазват, а не за да се накичим с тях само за да покажем на останалите колко сме красиви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39