Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Партийните субсидии- от значение ли е размерът

Темата за партийните субсидии отново нажежи политическите страсти у нас. В края на миналата седмица парламентът реши размерът на държавната субсидия за политическите партии за един получен действителен глас за 2020 г. да е 8 лв., както предложи "БСП за България". "За" предложението гласуваха 182-ма народни представители, 1 беше "против" и 1 се въздържа. Срещу този текст възразиха от ДПС и заявиха, че има договорка ГЕРБ-БСП за партийните субсидии. По-късно стана ясно, че коалиционният партньор "Обединени патриоти" е заплашил, че ако ГЕРБ не подкрепи предложението, държавният бюджет за следващата година няма да получи подкрепа. 

Само преди 5 месеца, след скандала с надвзетите от партиите пари, управляващата коалиция в Народното събрание гласува партийната субсидия да е 1 лев на глас. Преди три години над 2,5 милиона души пък гласуваха в референдум за намаляване на партийната субсидия. Националното допитване през 2016 година обаче не събра необходимият брой гласували, за да бъде резултатът задължителен, но след него основните политически сили се обявиха за по-малко пари за партийна дейност. 


"Направихме своите разчети, които показаха, че тази сума от 8 лева би позволила на партията да функционира нормално, т.е. да може да посрещне нуждите, които са необходими за извършване на нашата политическа дейност в цялата страна. Не е много голяма тази сума предвид мащаба на политическата дейност, която извършваме, но с нея бихме се справили. Бяхме на становище, че партийната субсидия следва да се намали, но не следва да се премахне, защото това би довело до овладяване на партиите и на политическия живот от неполитически субекти, от частни интереси, от чужди интереси и т.н.", обясни народният представител от "БСП за България" Филип Попов.

Премиерът Бойко Борисов също взе отношение по темата и призова да се проведат отново дебати за размера на партийната субсидия и за правилата за какво да се харчи тя:

"Дебатът за размера на партийните субсидии заплашваше приемането на Държавния бюджет. Рискът да не се приеме, означаваше да не увеличим заплатите с 10% във всички сфери. Но няма да сваля тази тема от нашето внимание. Възложих на министър Горанов да започне дебат с политически партии за размера на партийните субсидии. Трябва да има рамка за какво може да се харчат парите."

Докторът по конституционно право Борислав Цеков от Института за модерна политика от години активно защитава тезата, че партийната субсидия в България трябва да бъде намалена радикално. Автор е и на законодателни инициативи в тази посока.


"За съжаление партиите в парламента изиграха един лош спектакъл, с който се опитват да хвърлят прах в очите на хората, че едни не били разбрали, други не били чули, трети били поставили ултиматум. Очевидно е, че всички, без ДПС, задкулисно са сключили сделка да увеличат на 8 лева партийната субсидия. Оправдаха се онези опасения, че решението отпреди няколко месеца да се намали на 1 лев субсидията, е конюнктурно, временно решение. Това не е добра политика. Наистина е грубо несъобразяване, подигравка с волеизявлението на тези повече от 2,5 млн. български граждани, които поискаха радикално намаляване на размера на публичното финансиране за партиите. 

Няма партия след 1991 година, която да е получавала повече от 2,5 млн. гласа, колкото поискаха да се намали субсидията. Партиите не ги чуха и отново показаха, че единствената тема, по която имат съгласие, не е някоя тема в интерес на хората, на България и т.н., а е в интерес на захранването им с пари на данъкоплатците. В Европа навсякъде субсидията е по-ниска, отколкото в България. В Германия е почти 1 евро, в повечето държави е половин евро... Не знам защо българските партии, които получават и други държавни и общински средства през офиси, пари в парламента и т.н., смятат, че трябва да получават повече, отколкото партиите в богата Германия и не мислят така, когато става дума за пенсиите и заплатите на българите", смята Борислав Цеков.

Повече по темата и какво мислят видинчани за партийните субсидии- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00