Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Партийните субсидии- от значение ли е размерът

Темата за партийните субсидии отново нажежи политическите страсти у нас. В края на миналата седмица парламентът реши размерът на държавната субсидия за политическите партии за един получен действителен глас за 2020 г. да е 8 лв., както предложи "БСП за България". "За" предложението гласуваха 182-ма народни представители, 1 беше "против" и 1 се въздържа. Срещу този текст възразиха от ДПС и заявиха, че има договорка ГЕРБ-БСП за партийните субсидии. По-късно стана ясно, че коалиционният партньор "Обединени патриоти" е заплашил, че ако ГЕРБ не подкрепи предложението, държавният бюджет за следващата година няма да получи подкрепа. 

Само преди 5 месеца, след скандала с надвзетите от партиите пари, управляващата коалиция в Народното събрание гласува партийната субсидия да е 1 лев на глас. Преди три години над 2,5 милиона души пък гласуваха в референдум за намаляване на партийната субсидия. Националното допитване през 2016 година обаче не събра необходимият брой гласували, за да бъде резултатът задължителен, но след него основните политически сили се обявиха за по-малко пари за партийна дейност. 


"Направихме своите разчети, които показаха, че тази сума от 8 лева би позволила на партията да функционира нормално, т.е. да може да посрещне нуждите, които са необходими за извършване на нашата политическа дейност в цялата страна. Не е много голяма тази сума предвид мащаба на политическата дейност, която извършваме, но с нея бихме се справили. Бяхме на становище, че партийната субсидия следва да се намали, но не следва да се премахне, защото това би довело до овладяване на партиите и на политическия живот от неполитически субекти, от частни интереси, от чужди интереси и т.н.", обясни народният представител от "БСП за България" Филип Попов.

Премиерът Бойко Борисов също взе отношение по темата и призова да се проведат отново дебати за размера на партийната субсидия и за правилата за какво да се харчи тя:

"Дебатът за размера на партийните субсидии заплашваше приемането на Държавния бюджет. Рискът да не се приеме, означаваше да не увеличим заплатите с 10% във всички сфери. Но няма да сваля тази тема от нашето внимание. Възложих на министър Горанов да започне дебат с политически партии за размера на партийните субсидии. Трябва да има рамка за какво може да се харчат парите."

Докторът по конституционно право Борислав Цеков от Института за модерна политика от години активно защитава тезата, че партийната субсидия в България трябва да бъде намалена радикално. Автор е и на законодателни инициативи в тази посока.


"За съжаление партиите в парламента изиграха един лош спектакъл, с който се опитват да хвърлят прах в очите на хората, че едни не били разбрали, други не били чули, трети били поставили ултиматум. Очевидно е, че всички, без ДПС, задкулисно са сключили сделка да увеличат на 8 лева партийната субсидия. Оправдаха се онези опасения, че решението отпреди няколко месеца да се намали на 1 лев субсидията, е конюнктурно, временно решение. Това не е добра политика. Наистина е грубо несъобразяване, подигравка с волеизявлението на тези повече от 2,5 млн. български граждани, които поискаха радикално намаляване на размера на публичното финансиране за партиите. 

Няма партия след 1991 година, която да е получавала повече от 2,5 млн. гласа, колкото поискаха да се намали субсидията. Партиите не ги чуха и отново показаха, че единствената тема, по която имат съгласие, не е някоя тема в интерес на хората, на България и т.н., а е в интерес на захранването им с пари на данъкоплатците. В Европа навсякъде субсидията е по-ниска, отколкото в България. В Германия е почти 1 евро, в повечето държави е половин евро... Не знам защо българските партии, които получават и други държавни и общински средства през офиси, пари в парламента и т.н., смятат, че трябва да получават повече, отколкото партиите в богата Германия и не мислят така, когато става дума за пенсиите и заплатите на българите", смята Борислав Цеков.

Повече по темата и какво мислят видинчани за партийните субсидии- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41