Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпаричие след празниците- възможно ли е да го избегнем

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

След големите харчове по празниците, януари се очертава много труден за семейния бюджет. Как да се стабилизираме финансово в началото на годината и възможно ли е това? Българските домакинства са похарчили над 25% от месечните си доходи за коледно-новогодишни подаръци, сочи проучванеq проведено в 19 държави. То нарежда България на четвърто място по планирани разходи за предстоящите празници. Веднага след празниците обаче усещаме, че май бюджетът ни изтънява и януари се оказва доста труден месец. "Важното е да планираме разходите си", обясни  икономистът Радослав Георгиев:

"Трябва да планираме предварително бюджета си...Празникът не е само в скъпите подаръци...У нас празнуването на Коледа и Нова година се върти главно около трапезата и повечето традиции и обичаи са свързани с храната...Новата година обаче трябва да се посрещне с пълен хладилник, да има пари във всяко портмоне в къщата, за да са пълни цяла година. Да се платят всички сметки преди празника, за да се влезе в новата година без грижи и борчове. Но се оказва, че не винаги ни се получава..."- смята Радослав Георгиев.


Ако тенденцията от последните години се запазва, то българите сме похарчили над 2.5 милиарда лева само за посрещането на Коледните и новогодишните празници през 2019 година. Статистиката показва още, че между 24 и 31 декември се харчат по над 300 милиона лева на ден за подаръци, храна, напитки, пътувания и други приготовления. Резултатът от този шопинг маратон е ясен - тежък месец януари и трепетно очакване на следващата ни заплата, за да закърпим дупките в бюджета.


Христина Тодорова е експерт счетоводител и планирането на бюджет за нея не е проблем:


"Ние българите сме широко скроени хора и харчим малко безразборно...За празниците гледаме всичко да е пълно, но изпускаме момента, в който е трябвало предварително да определим бюджета си...Аз планирам месец предварително разходите си...", коментира Христина Тодорова.  


Галя Ангелова е опитен икономист и счетоводител и според нея човек трябва да има заделени пари, за да не изпадне във финансова криза след празничното пазаруване:


"Човек трябва да си прави сметка, че ще дойде и труден момент...Трябва да имаме заделени пари...Трябва да мислим и за напред, а не само да харчим на момента"- е нейния съвет.


Всъщност е по-важно да дадем на близките си повече време и повече любов, а не по-скъпи и по-големи подаръци. Ако все пак се наложи- спасението в януарската финансова криза се казва- бърз кредит.  


"Януари е пиков на бързите кредити...Хората харчат по празниците и след това изнемогват...Теглят се и необмислени кредити за празниците- така наречените "весели" кредити. Теглят 300 лева и ги харчат за една вечер и после пак, и пак..."- казва Ирина Жикова управител на офис за бързи кредити. 


"Харчим много и оставаме без пари...Аз си харча според джоба и нямам проблеми...Трябва да планираме разходите си..."- смятат видинчани.


Дано да сте планирали правилно харчовете си, за да не сте във финансова криза. И помнете- купувайте полезни подаръци, а не поредната "прахосъбирачка", която ще е ненужна след това.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00