Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безпаричие след празниците- възможно ли е да го избегнем

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

След големите харчове по празниците, януари се очертава много труден за семейния бюджет. Как да се стабилизираме финансово в началото на годината и възможно ли е това? Българските домакинства са похарчили над 25% от месечните си доходи за коледно-новогодишни подаръци, сочи проучванеq проведено в 19 държави. То нарежда България на четвърто място по планирани разходи за предстоящите празници. Веднага след празниците обаче усещаме, че май бюджетът ни изтънява и януари се оказва доста труден месец. "Важното е да планираме разходите си", обясни  икономистът Радослав Георгиев:

"Трябва да планираме предварително бюджета си...Празникът не е само в скъпите подаръци...У нас празнуването на Коледа и Нова година се върти главно около трапезата и повечето традиции и обичаи са свързани с храната...Новата година обаче трябва да се посрещне с пълен хладилник, да има пари във всяко портмоне в къщата, за да са пълни цяла година. Да се платят всички сметки преди празника, за да се влезе в новата година без грижи и борчове. Но се оказва, че не винаги ни се получава..."- смята Радослав Георгиев.


Ако тенденцията от последните години се запазва, то българите сме похарчили над 2.5 милиарда лева само за посрещането на Коледните и новогодишните празници през 2019 година. Статистиката показва още, че между 24 и 31 декември се харчат по над 300 милиона лева на ден за подаръци, храна, напитки, пътувания и други приготовления. Резултатът от този шопинг маратон е ясен - тежък месец януари и трепетно очакване на следващата ни заплата, за да закърпим дупките в бюджета.


Христина Тодорова е експерт счетоводител и планирането на бюджет за нея не е проблем:


"Ние българите сме широко скроени хора и харчим малко безразборно...За празниците гледаме всичко да е пълно, но изпускаме момента, в който е трябвало предварително да определим бюджета си...Аз планирам месец предварително разходите си...", коментира Христина Тодорова.  


Галя Ангелова е опитен икономист и счетоводител и според нея човек трябва да има заделени пари, за да не изпадне във финансова криза след празничното пазаруване:


"Човек трябва да си прави сметка, че ще дойде и труден момент...Трябва да имаме заделени пари...Трябва да мислим и за напред, а не само да харчим на момента"- е нейния съвет.


Всъщност е по-важно да дадем на близките си повече време и повече любов, а не по-скъпи и по-големи подаръци. Ако все пак се наложи- спасението в януарската финансова криза се казва- бърз кредит.  


"Януари е пиков на бързите кредити...Хората харчат по празниците и след това изнемогват...Теглят се и необмислени кредити за празниците- така наречените "весели" кредити. Теглят 300 лева и ги харчат за една вечер и после пак, и пак..."- казва Ирина Жикова управител на офис за бързи кредити. 


"Харчим много и оставаме без пари...Аз си харча според джоба и нямам проблеми...Трябва да планираме разходите си..."- смятат видинчани.


Дано да сте планирали правилно харчовете си, за да не сте във финансова криза. И помнете- купувайте полезни подаръци, а не поредната "прахосъбирачка", която ще е ненужна след това.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00