Със селфито показваме най-доброто от себе си, каза за Радио ВИДИН Велислава Цанкова психолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Ако някой ни снима ние рискуваме да се качи снимка, която не одобряваме. Но когато ние правим снимки, тогава може да изберем тази, която ни показва в най-добра светлина. Това предизвиква една борба за харесвания и всъщност, колкото повече харесвания се наберат, толкова повече продължават да си го правят. Не случайно в САЩ селфито е признато за психическо заболяване. Всички си правим селфита- и възрастни, и деца, и подрастващи. Проблем става, когато това се превърне в основна цел, да се направи най-добрата снимка. Тази оценка и самооценка, която получаваме от селфито не е реална. Защото селфито крие неща от нашите недостатъци. Хубаво е да ползваме социалните мрежи, но за да демонстрираме някакви личностни изяви."
Чрез селфито ние се изявяваме в интернет пространството и търсим одобрение и харесване. А всъщност по-важното е какво послание носи самото селфи, да показва важен значим проблем или да се снимаме сред природата, тогава може да съберем дори повече лайкове, коментира Боряна Ангелова психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Получава се разминаване, как изглеждам в действителност и как изглеждам пред останалите. Важното е да помогнем на тинейджърите да намерят себе си. Тъй като те са във възраст, в която нямат изградена самооценка. Не знаят кои са техните значими качества, как да ги развиват, с какво да са полезни на обществото. Все повече платформи приканват да бъдем естествени, като това да се снимаме без грим. Което е обратно на това, че трябва да сме перфектни в очите на другите."
Явлението със селфитата е доста мащабно. Според изследване 30% от снимките на младите са именно селфита, това каза Мартин Личков психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Чисто психологиески селфито е начин на изразяване и търсене на одобрение от другите. Това е като рекламата и подсъзнателно се прави. Където и да идем, правим селфи, младите се надпреварват, в това число влизат и опасни места. Качват се на опасни места. Целта е снимката да е рискова и опасна. Първото селфи, което е направено, е било преди 2000г. То е направено от възрастен човек. Все пак няма възрастово ограничение. Но въпроса е кой го прави по-често. Възрастните все пак имат доста неща за вършене."
Селфито е модерна зависимост. Проучване на британски учени показва, че селфито намалява интелекта и води до сериозни деформация в личността. Това разкри Силвия Иванова социолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Важно е да се говори за селфитата. Без интернет не бихме имали социални мрежи и селфитата биха били без значение. Технологиите се развиват всеки изминал ден. Он-лайн пространството е все по-необятно и вече предлага цял един нов свят от удобства и възможности от които много от нас не могат да се откъснат. Социалните мрежи са превзели огромна част от нашето свободно време и комуникацията се пренася от истинският живот към мрежата. Всичко това води до появата до нови зависимости. Такива, за които не сме подозирали и които са много по-опасни отколкото изглеждат. Понеже съм социолог, се интересувам от проучвания и те показват, че при тези модерни зависимости, към които са и селфитата, в мозъка се случват подобни процеси, както и към употребата на наркотици. Непрекъснатите натрапчиви мисли за едно следващо селфи, което да бъде качено в мрежата е постоянно в мислите ни. Това е един сигнал, че сме пристрастени към селфитата."
Не всички млади хора във Видин обичат да си правят селфи:
"Не се снимам като цяло. Не обичам, не съм фотогеничен... Не се снимам не харесвам, не мисля, че хората правят нещо лошо, зависи каква е снимката. Те искат просто да привлекат внимание към себе си, да станат по-популярни в социалните мрежи... Всеки се снима, но не толкова често, публикувам ги... Правя си селфи само с момичета, защото те ме карат. По-забавно е с тях. Ние момчетата не ни е любимото... Станало е модерно, особено при младите. Някои обаче се пристрастяват. Научаваме и за смъртни случаи на деца на опасни места, което е страшно. Иначе като цяло нищо лошо... Селфи с детето да, но мен не се снимам. После остава за спомен селфито."
Селфито може и да не проблем ако го правим по-рядко. Но все пак трябва да се има предвид, че както с всичко, с което се прекалява, така и селфито може да не е толкова безобидно. Например в САЩ, американската психиатрична асоциация официално потвърди, че постоянното снимане на себе си е психично разстройство, наречено "селфитис".
Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова . "Заболеваемостта през последните две седмици, в..
На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..
Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..
Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..
Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..
Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада. Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..