Със селфито показваме най-доброто от себе си, каза за Радио ВИДИН Велислава Цанкова психолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Ако някой ни снима ние рискуваме да се качи снимка, която не одобряваме. Но когато ние правим снимки, тогава може да изберем тази, която ни показва в най-добра светлина. Това предизвиква една борба за харесвания и всъщност, колкото повече харесвания се наберат, толкова повече продължават да си го правят. Не случайно в САЩ селфито е признато за психическо заболяване. Всички си правим селфита- и възрастни, и деца, и подрастващи. Проблем става, когато това се превърне в основна цел, да се направи най-добрата снимка. Тази оценка и самооценка, която получаваме от селфито не е реална. Защото селфито крие неща от нашите недостатъци. Хубаво е да ползваме социалните мрежи, но за да демонстрираме някакви личностни изяви."
Чрез селфито ние се изявяваме в интернет пространството и търсим одобрение и харесване. А всъщност по-важното е какво послание носи самото селфи, да показва важен значим проблем или да се снимаме сред природата, тогава може да съберем дори повече лайкове, коментира Боряна Ангелова психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Получава се разминаване, как изглеждам в действителност и как изглеждам пред останалите. Важното е да помогнем на тинейджърите да намерят себе си. Тъй като те са във възраст, в която нямат изградена самооценка. Не знаят кои са техните значими качества, как да ги развиват, с какво да са полезни на обществото. Все повече платформи приканват да бъдем естествени, като това да се снимаме без грим. Което е обратно на това, че трябва да сме перфектни в очите на другите."
Явлението със селфитата е доста мащабно. Според изследване 30% от снимките на младите са именно селфита, това каза Мартин Личков психолог към Съвета по наркотичните вещества:
"Чисто психологиески селфито е начин на изразяване и търсене на одобрение от другите. Това е като рекламата и подсъзнателно се прави. Където и да идем, правим селфи, младите се надпреварват, в това число влизат и опасни места. Качват се на опасни места. Целта е снимката да е рискова и опасна. Първото селфи, което е направено, е било преди 2000г. То е направено от възрастен човек. Все пак няма възрастово ограничение. Но въпроса е кой го прави по-често. Възрастните все пак имат доста неща за вършене."
Селфито е модерна зависимост. Проучване на британски учени показва, че селфито намалява интелекта и води до сериозни деформация в личността. Това разкри Силвия Иванова социолог към Общински съвет по наркотичните вещества в град Видин.
"Важно е да се говори за селфитата. Без интернет не бихме имали социални мрежи и селфитата биха били без значение. Технологиите се развиват всеки изминал ден. Он-лайн пространството е все по-необятно и вече предлага цял един нов свят от удобства и възможности от които много от нас не могат да се откъснат. Социалните мрежи са превзели огромна част от нашето свободно време и комуникацията се пренася от истинският живот към мрежата. Всичко това води до появата до нови зависимости. Такива, за които не сме подозирали и които са много по-опасни отколкото изглеждат. Понеже съм социолог, се интересувам от проучвания и те показват, че при тези модерни зависимости, към които са и селфитата, в мозъка се случват подобни процеси, както и към употребата на наркотици. Непрекъснатите натрапчиви мисли за едно следващо селфи, което да бъде качено в мрежата е постоянно в мислите ни. Това е един сигнал, че сме пристрастени към селфитата."
Не всички млади хора във Видин обичат да си правят селфи:
"Не се снимам като цяло. Не обичам, не съм фотогеничен... Не се снимам не харесвам, не мисля, че хората правят нещо лошо, зависи каква е снимката. Те искат просто да привлекат внимание към себе си, да станат по-популярни в социалните мрежи... Всеки се снима, но не толкова често, публикувам ги... Правя си селфи само с момичета, защото те ме карат. По-забавно е с тях. Ние момчетата не ни е любимото... Станало е модерно, особено при младите. Някои обаче се пристрастяват. Научаваме и за смъртни случаи на деца на опасни места, което е страшно. Иначе като цяло нищо лошо... Селфи с детето да, но мен не се снимам. После остава за спомен селфито."
Селфито може и да не проблем ако го правим по-рядко. Но все пак трябва да се има предвид, че както с всичко, с което се прекалява, така и селфито може да не е толкова безобидно. Например в САЩ, американската психиатрична асоциация официално потвърди, че постоянното снимане на себе си е психично разстройство, наречено "селфитис".
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...