Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Захариева: Усещам Северозапада като заряд. Тук се чувствам по-европейка отколкото в София

Тази събота "Калейдоскоп"  гостува в близкия до Видин град Дунавци,  в дома на Надя Захариева. Домакинята  ни приема любезно и гостоприемно в голямата красива къща, строена от нейния дядо. Надя е родена през 1941 година в Дунавци, тогава Гурково. Завършва училището в родното си село, една година учи в гимназията в град Видин. Родителите ѝ се преместват в София и тя продължава средното си образование  в софийска гимназия. В семейството ѝ на почит са книгите, образованието, музиката. Самата тя има подчертан интерес към езиците. Кандидатства с английски и италиански. Записва се в специалност  "Английска филология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Редовно ходи на лекции и упражнения, няма часове, които да пропусне. Подготовката ѝ по езика е перфектна, затова веднага си намира работа като  кореспондент във въшнотърговско предприятие, продължава в Химимпорт, Минералимпекс.  Започва да преподава във финансово-стопанска гимназия, по-късно в СУ "Свети Климент Охридски" английски език на студенти различни филологии, както и в частна езикова школа. 50 години работи без никакво прекъсване, а днес Надя Захариева е пенсонерка, но това не ѝ пречи да чете, да твори,  да продължава да се образова, да учи нови езици - в момента учи испански език. Не остава без работа. Живее предимно в София, и много често, най-вече през летния сезон, се връща в родния дом, в Дунавци.


За детството: 
 
"Произхождам от едно семейство, в което има традиции и културни. Освен че са били земеделци, те са били много любознателни, вдъхновени нещо да творят и да правят. Баща ми е бил счетоводител, майка ми се занимаваше с отглеждането на мен и на сестра ми. Моите  баби и майка ми са се занимавали с много други неща. Обичаха с удоволствие да седнат на стана, имаме много пътеки и черги, тъкани от тях. А пък другата ми баба гледаше овце, това е било не само удоволствие, но и спасение донякъде, затова са били богати. Дядо ми е гледал към 35 овце. Моят дядо е изпращал пари на своя брат, който е следвал медицина във Франция, издържал го е без да иска нещо, просто защото му е брат. Казваше се д-р Георги Първанов, той работи няколко години във Франция и се върна в България, отиде да работи в Юндола. Идваше и тук, преглеждаше болни хора и не искаше от никой пари, как да не се възхитя. Моят баща ме научи да бъда много почтена, концентрирана, амбициозна, той разбра, че съм музикална и на 12 години ми купи цигулка."   



Учителите

"Добре се справяха, мотивираха ни, и ние имахме желание да учим и имаше една борбеност за успех, най-много ми харесваше, че ти дават възможност да се изкажеш, да дадеш мнение... В Англия съм била на специализация и съм видяла, че там поощряват децата, а на най-слабото му помагат най-много, никога не ги обиждат, а тук ги делят децата на добри и на не толкова добри, това е погрешно. Студентите, днешните са не особено дисциплинирани... Граматиката за 5-ти, 6-ти, 7-ми клас е написана на академичен език и децата не са в състояние да го разберат. Предлагам да се върнат старите учебници по граматика. От англичаните съм научила - изразявайте всичко по най-лесния и достъпен начин. В Англия учениците не ги стресират, кой колкото може, кой както може. Най -голямо впечатление ми направи, че всички са окуражени, никой не е подценен.  И другото нещо - там не се държи на оценката. Не че няма оценки, не се пишат всеки път."


Родният край

"Усещам този район като някакъв стимул, като някакъв заряд, тук се чувствам по-европейка отколкото в София.
Хубаво е хората да пътуват, но би трябвало да се връщат. Ето аз се връщам тук непрекъснато. Защото това е родното място, защото ме влече, защото тук си почивам, тук се опитвам и да творя. Тук имаме и приятели и роднини. Научила съм се да оценявам това, което е ценно и да забравям това, което е невъзвратимо. По-добре ще е за хората след като са работили и са спечелилил малко парички да се върнат в България. Как мога да бъда безразлична? Толкова красиви къщи изоставени, заключени в България. А в чужбина живеят в една стая четирима, петима. Защо? Чувството за притежание. Българите като се върнат с чувал пари, се връщат болни и нещастни. Това, към което бих призовала българите е да се върне истинския здрав разум. Всичко трябва да бъде здраво. Значи липсва правилно разсъждение на българина. Една от най-опасните думи е "more, and more and more" (още и още, и още бел. ред.). До къде ни води - до диструкция..."


Най-важното
"Най-важното в живота на човека е детството на човек. Аз съм имала прекрасно детство, не съм била глезена, но всичко имах. Едно прекрасно, съзидателно детство. Едно от най-важните неща е човек да може да преодолява негативните неща. Нагаждам се към преодоляването с разбиране, че нещото се е случило и че аз трябва да живея. Не може това, което се е случило негативно, да се върне. Това се преодолява най-вече с ангажираност."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00

Подгответе автомобила за предстоящата зима

От 11-и до 15 ноември шофьорите ще могат да проверят напълно безплатно готовността на своя автомобил за зимата в пунктовете на Съюза на българските автомобилисти (СБА) във Видин и Белоградчик.  Прегледите са спомагателна част от традиционните полицейски операции и засилен контрол по пътищата - т.нар. акция "Зима". Тя ще протече в традиционните..

публикувано на 04.11.24 в 14:23

Лука Йоцов: Един по-малко познат будител от Северозапада

Днес си припомняме личността на проф. Лука Йоцов , който е родом от Враца . Поводът да ви разкажем за него е 145-годишнината от рождението му, която се навърши в края на миналия месец. За корените на неговото семейство научаваме от  Мая Антова от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Враца: "Той принадлежи от голямата..

публикувано на 04.11.24 в 14:00

Потребители получиха две сметки за ток заради промяна в отчитането

Слушатели сигнализираха в Радио ВИДИН, че за октомври са заплатили две сметки за ток.  Проверихме в анкета сред видинчани получили ли са две фактури за използваната електроенергия миналия месец и дали са информирани предварително за това: "Този месец съм платила две сметки за ток... Две платих... Не знам, не го плащам аз у дома... Получила съм..

публикувано на 04.11.24 в 13:00
Радослав Рачев

Заместник-председател на СИК дари възнаграждението си на видинската болница

Днес в рубриката "Похвали се, оплачи се" ще ви разкажем една история за доброто дело. Тя е за Радослав Рачев от Видин , който се занимава с декоративни бои и мазилки. Мъжът дари 315 лева, които е получил  като заместник-председател на Секционна избирателна комисия в село Макреш на последните избори, на детското отделение на  МБАЛ “Света Петка“ в..

публикувано на 04.11.24 в 12:00

В "Музикална зона" слушаме Джо Долан

 Джо Долaн е може би най-успешният ирландски певец, който четири десетилетия присъства с песните си в топ 10 на музикалните класации. Той добива световна популярност през 1969 година, когато застава начело на класациите в 14 страни по света с песента си "Make Me An Island".  Джо става много популярен в Ирландия и сред ирландските емигранти в други..

публикувано на 04.11.24 в 09:00