Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надя Захариева: Усещам Северозапада като заряд. Тук се чувствам по-европейка отколкото в София

Тази събота "Калейдоскоп"  гостува в близкия до Видин град Дунавци,  в дома на Надя Захариева. Домакинята  ни приема любезно и гостоприемно в голямата красива къща, строена от нейния дядо. Надя е родена през 1941 година в Дунавци, тогава Гурково. Завършва училището в родното си село, една година учи в гимназията в град Видин. Родителите ѝ се преместват в София и тя продължава средното си образование  в софийска гимназия. В семейството ѝ на почит са книгите, образованието, музиката. Самата тя има подчертан интерес към езиците. Кандидатства с английски и италиански. Записва се в специалност  "Английска филология" в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Редовно ходи на лекции и упражнения, няма часове, които да пропусне. Подготовката ѝ по езика е перфектна, затова веднага си намира работа като  кореспондент във въшнотърговско предприятие, продължава в Химимпорт, Минералимпекс.  Започва да преподава във финансово-стопанска гимназия, по-късно в СУ "Свети Климент Охридски" английски език на студенти различни филологии, както и в частна езикова школа. 50 години работи без никакво прекъсване, а днес Надя Захариева е пенсонерка, но това не ѝ пречи да чете, да твори,  да продължава да се образова, да учи нови езици - в момента учи испански език. Не остава без работа. Живее предимно в София, и много често, най-вече през летния сезон, се връща в родния дом, в Дунавци.


За детството: 
 
"Произхождам от едно семейство, в което има традиции и културни. Освен че са били земеделци, те са били много любознателни, вдъхновени нещо да творят и да правят. Баща ми е бил счетоводител, майка ми се занимаваше с отглеждането на мен и на сестра ми. Моите  баби и майка ми са се занимавали с много други неща. Обичаха с удоволствие да седнат на стана, имаме много пътеки и черги, тъкани от тях. А пък другата ми баба гледаше овце, това е било не само удоволствие, но и спасение донякъде, затова са били богати. Дядо ми е гледал към 35 овце. Моят дядо е изпращал пари на своя брат, който е следвал медицина във Франция, издържал го е без да иска нещо, просто защото му е брат. Казваше се д-р Георги Първанов, той работи няколко години във Франция и се върна в България, отиде да работи в Юндола. Идваше и тук, преглеждаше болни хора и не искаше от никой пари, как да не се възхитя. Моят баща ме научи да бъда много почтена, концентрирана, амбициозна, той разбра, че съм музикална и на 12 години ми купи цигулка."   



Учителите

"Добре се справяха, мотивираха ни, и ние имахме желание да учим и имаше една борбеност за успех, най-много ми харесваше, че ти дават възможност да се изкажеш, да дадеш мнение... В Англия съм била на специализация и съм видяла, че там поощряват децата, а на най-слабото му помагат най-много, никога не ги обиждат, а тук ги делят децата на добри и на не толкова добри, това е погрешно. Студентите, днешните са не особено дисциплинирани... Граматиката за 5-ти, 6-ти, 7-ми клас е написана на академичен език и децата не са в състояние да го разберат. Предлагам да се върнат старите учебници по граматика. От англичаните съм научила - изразявайте всичко по най-лесния и достъпен начин. В Англия учениците не ги стресират, кой колкото може, кой както може. Най -голямо впечатление ми направи, че всички са окуражени, никой не е подценен.  И другото нещо - там не се държи на оценката. Не че няма оценки, не се пишат всеки път."


Родният край

"Усещам този район като някакъв стимул, като някакъв заряд, тук се чувствам по-европейка отколкото в София.
Хубаво е хората да пътуват, но би трябвало да се връщат. Ето аз се връщам тук непрекъснато. Защото това е родното място, защото ме влече, защото тук си почивам, тук се опитвам и да творя. Тук имаме и приятели и роднини. Научила съм се да оценявам това, което е ценно и да забравям това, което е невъзвратимо. По-добре ще е за хората след като са работили и са спечелилил малко парички да се върнат в България. Как мога да бъда безразлична? Толкова красиви къщи изоставени, заключени в България. А в чужбина живеят в една стая четирима, петима. Защо? Чувството за притежание. Българите като се върнат с чувал пари, се връщат болни и нещастни. Това, към което бих призовала българите е да се върне истинския здрав разум. Всичко трябва да бъде здраво. Значи липсва правилно разсъждение на българина. Една от най-опасните думи е "more, and more and more" (още и още, и още бел. ред.). До къде ни води - до диструкция..."


Най-важното
"Най-важното в живота на човека е детството на човек. Аз съм имала прекрасно детство, не съм била глезена, но всичко имах. Едно прекрасно, съзидателно детство. Едно от най-важните неща е човек да може да преодолява негативните неща. Нагаждам се към преодоляването с разбиране, че нещото се е случило и че аз трябва да живея. Не може това, което се е случило негативно, да се върне. Това се преодолява най-вече с ангажираност."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05