Директор сте на СУ "Отец Паисий" от 6 години. С какво най-много се гордеете през този период ?
Директор съм на училището от 2014 г. За този период направихме много промени в облика на училището ни, което има богата история и ние се гордеем с нея. В Средно училище "Отец Паисий" се обучават ученици от подготвителна група до 12 клас. От тази учебна година училището е напълно обновено след цялостен ремонт по Оперативна програма "Региони в растеж" – учебни стаи, специализирани кабинети, физкултурен и театрален салон, дворно пространство. Работим по много европейски проекти, а от следващата учебна година ще открием за първи път и професионално обучение за нашите ученици.
С какви нови идеи започнахте настоящата учебна година?
Целите и идеите, които си поставихме за тази учебна година са заложени в Стратегията за развитие на нашето училище, а именно – максимално обхващане и задържане на учениците в училището чрез включването им в извънкласни дейности и проекти. Развитие и издигане на нивото на преподаване и утвърждаване престижа на училището. Повишаване на качеството и ефективността на учебно-възпитателната работа, както и постигане на максимално добри условия на обучение, възпитание и труд. Участие в общински, национални и международни програми, структурни фондове и тяхното реализиране на практика.
Разкажете нещо за историята на училището
Средно училище "Отец Паисий" е създадено през 1935 г., на 14 октомври като Начално училище. През 1971 г. е преструктурирано на Основно училище. През 1976 година разтваря врати новата учебна сграда с 24 класни стаи, 4 кабинета, 4 работилници, 2 физкултурни салона и административен корпус. В училището са се обучавали 1200 ученици. През 1985 година, по случай 50 години от основаването, училището е наградено с орден "Св. Св. Кирил и Методий" - ІІ степен, с указ на Държавния съвет на Република България. От 1 септември 1990 г. се преобразува в Средно общообразователно училище, а от 1 август 2016 г. то става Средно училище "Отец Паисий".
Какво предлага днес СУ "Отец Паисий" на своите ученици и с каква материална база разполагате?
В момента разполагаме с една напълно обновена и модернизирана материална база, обновено учебно-техническо оборудване, 9 специализирани кабинета, библиотечно-информационно обслужване. Създадени са отлични условия за нормална трудова и учебна дейност.
През последните години училището спечели редица проекти, как това се отрази на учебния процес?
Да, през последните години учениците ни са включени в редица проекти, извън регламентираните учебни часове. Това са различни дейности по интереси с национално финансиране, както и групи за допълнително обучение. Несъмнено, това оказва голямо положително влияние върху приобщаването и задържането на учениците към училищния живот.
Тази година училището навършва 85 години, как ще отбележите събитието?
Да, тази година СУ "Отец Паисий" ще отбележи 85 г. от основаването си през месец октомври. Ще отбележим събитието с празнична програма. Ще бъдат поканени учители - ветерани, представители на Община Лом и на Регионалното управление на образованието в Монтана.
Какво е Вашето пожелание към учениците и техните родители?
Пожелавам на всички наши ученици да са здрави и да трупат знания, а на техните родители – да ги подкрепят и да вярват във възможностите на децата си. Искрено се надявам, че родителите ще продължават да изпълняват отговорната задача, да са верен съюзник на родителите в борбата им за създаване на поколения достойни да градят историята на родното ни училище.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..