Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка от Италия: "Не се притеснявам, мисля позитивно"

4
Снимка: Личен архив

Как се живее в период на социална изолация в малко селце в Северна Италия, какво смятат италианците за опасността от коронавирус и притесняват ли се останалите в Италия българи? Отговор на всички тези въпроси ни дава Мая Иванова. Българката е родом от град Кула и от 10 години живее в Италия- страната, засегната в най- голяма степен от COVID-19.

"В едно селце между Милано и Венеция съм, но лошото идва отвсякъде. Цяла Италия е заразена. Селището се намира на 300 км. от Милано и е спокойно в момента. Всички сме под карантина. Изпълняват се всички наредби. Излезе постановление, всички да бъдат в домовете си. Един от семейството да пазарува от магазините. Селището е малко и се ходи в съседния град. Всякакви провизии, касаещи къщата са ни предоставени. Нищо не ми липсва. Хората са натоварени малко психически, защото италианците живеят по друг начин от българите. Имат достатъчно забавления и излизания извън работа. Сега, като са затворени и го разбират по друг начин. Психически са натоварени и нервни, но виждам, че всички искат да са здрави и да не допринесат с нещо лошо на семейството и близки. Всички публични места, като ресторанти, барове, плажове и спортни зали са затворени. Аз не се притеснявам, мисля позитивно."

Мая Иванова е оптимистка и смята, че всичко това, което се случва в цял свят ще отшуми. Италианците са изпълнителни и стриктно спазват наложените от държавата мерки, за превенция на коронавируса- казва Мая Иванова. Тя живее в Северна Италия, откъдето тръгна разпространението на заболяването. И българката, както и италианците, я потиска животът в карантина:

"Виждам отсреща паркинга, магистралното шосе, улиците, всичко е празно. Това точно ме потиска, защото преди месец всичко беше оживено. Хората по това време излизат на слънце, отиват на плажа, разхождат животинките, правят си разходки. Това ме потиска. Сякаш бомба е паднала. В най- големите гастрономи влизат по 10 човека. При влизане има дезинфектанти, с които си мият ръцете и при излизане е същото. В малките гастрономи и в аптеките влизат по 2-3 човека. Това са магазините, които са отворени. Всичко друго е затворено в момента. С едно семейство обсъждахме, как е дошло това нещо в Северна Италия. Доколкото разбрах германец е дошъл на ски в Северна Италия и пренесъл вируса, без да е знаел, че е заразен и оттам почва всичко. За момента не възнамерявам да се връщам в България. Живот и здраве лятото ще се прибера, когато съм си планувала отпуската, ако всичко мине добре. Имам комуникация с познати българи тук. Има такива, които са спокойни, но повечето са притеснени."

Мерки трябваше да се вземат още в началото, смята Мая Иванова. Тогава обаче опасността не била приета толкова сериозно. За да не се натоварва от негативните новини в медиите Мая Иванова почти не гледа телевизия. С нетърпение очаква лятото, защото има планирана почивка до остров Малта, а след това ще се прибере и в Кула, при близките си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14

Образователният медиатор на годината е от Монтана

Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..

публикувано на 21.01.25 в 12:00