Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетният сняг и земеделието в условията на коронавирус

Снимка: Любо Андреев


Ситуацията с епидемията от коронавирус ще се отрази негативно на целия ни живот, на всички сектори от икономиката, в това число и на българското земеделие. Това прогнозира Александър Александров от Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Според него, най-опасна е възможността да заболее някой от бригадите механизатори, защото тогава под карантина ще бъдат поставени всички, а трябва да се спазват задължителните агротехнически срокове. 
Скорошното изявление на министър Танева, че зърно има за две години напред, не е съвсем обективно, смята зърнопроизводителят, въпреки че към момента проблеми няма: 

"Храни има, но те ще свършат. А трябва да се засее, да се ожъне... Никой не може да каже колко време ще продължи ситуацията. Един от работниците да се разболее, ще поставят под карантина всички... Ако карантината трае 15-20 дена, сеитбата ще мине..."

В условията на извънредно положение селското стопанство трябва да продължи да произвежда, а земеделските култури и животните не могат да чакат. Секторът е донякъде облагодетелстван, защото е по-изолиран, намира се основно извън големите градове, а повечето дейности са на открито и не предполагат големи струпвания на хора в близка дистанция. Въпреки това, опасността е налице, а търговията въобще не върви, смята Александър Александров:

"Търговията е умряла, горивата падат надолу, ако някъде има търговия, тя е вяла, явно хората са заели изчаквателна позиция...  Не сме подготвени да посрещнем подобно предизвикателство.... Природата в момента ни показва какво ни чака, обарнахме се срещу нея и тя ще ни го върне..." 

Разработване на инструкции и правила за работа в земеделието по време на извънредното положение - това поискаха в писмо до министерството на земедерлието биопроизводители. Те предлагат да се приложи изцяло електронно подаване на документи. Според председателя на Българска Асоциация Биопродукти -Албена Симеонова, ситуацията в момента ще има много негативни последствия за сектора:
"Работниците се притесняват да идват на работа...Транспортът поскъпва, фирмите със семената са притеснени за това как ще си получат парите. Малките и средни фирми, които и в момента са изправени до стената, ще фалират. Ако те фалират и се освободят работници, които са основната маса работещи у нас, тогава ще видим какво ще правят тези хора, които не мислят за това как ще оцелее земеделието, как ще оцелеят селата... Банките- би трябвало с тях да се получи смислено предложение за замразяване на  плащанията... Всичко зависи от политиката на държавата."
Сняг през март- явлението е колкото необичайно, толкова и нормално. Проблемът е, че този пролетен сняг най-вероятно ще се отрази на рано цъфналите дръвчета, коментира агрономът Иван Попов: 
"За дръвчетата, които цъфнаха първи, е опасно- моето мнение е, че по-голяма част от реколтата от праскови и кайсии е провокирана. Надявам се при предишните топли дни да са се опрашили и оплодили. Най-вероятно няма да има реколта или ще е много слаба... Засега при сините сливи се надявам да няма проблеми, защото все още не са цъфнали, останалите овошки също... Късната резитба няма да се отрази, ако е извършена както трябва, добре е да се обработват раните при отреза, за да се предотврати заразяването на дръвчето. По-дебелите рани е добре да са намазани с овощарска замазка, защото иначе водят куп проблеми в развитието на дръвчетата. При напъпилите дръвчета една закъсняла резитба обърква вегетацията, най-добре е да се извършва по време на покой, а дръвчетата отдавна са излезли от фазата на покой... Има опасност и от слани по-ксно, но сме в ръцете на природата....Добре е, което можем, да спазваме и да пазим равновесието в природата... "

Още по темите в предаването чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05