Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С дарения осигуряват обяд за 250 възрастни във Видин

С видеоуроци в читалището в Буковец поддържат ритъм

6
Снимка: Радио Видин

250 души от град Видин и другите населени места от общината, които не ползват услугите на Домашния социален патронаж и диетичната кухня, получават всеки ден обяд, благодарение на дарения. Фирма за кетъринг приготвя храната, а доброволци я доставят до хората, които имат нужда, обясни за инициативата Борислава  Борисова, заместник-кмет "Хуманитарни дейности и социална политика" в Община Видин:

"Община Видин от получени дарения, съгласно волята на дарителите, пое инициативата да организира доставка на храна на възрастни хора, самотноживеещи, хора от уязвими групи- около 250 души на територията на общината и града. Храната, която получават потребителите, се приготвя от фирма за кетъринг. Разнася се от доброволци до дома на всеки потребител, като логистиката при доставката на храната е на два етапа. В 9.30 тръгват автомобилите на домашния социален патронаж за населените места извън град Видин. Доставят храната до кметовете, които с доброволци разнасят храната до всеки един дом, с цел хората там да останат в социална изолация. Вторият етап е от 10.30, когато потегля разносът за града. Чрез доброволци храната се доставя до всеки един потребител. За всички, които се включиха в нашата инициатива Община Видин осигури предпазни средства- ръкавици и маски. Всичко това се случва при високи хигиенни и дезинфекционни условия." 

Десетки са доброволците, които помагат на възрастните. Светломир Петров е само на 20 години. Убеден е, че във времето, в което той е свободен от други задачи, може да помогне на хората, които имат нужда от подкрепа:


"Много хора на моята възраст в момента имат този проблем, да няма какво да правят, заключени са вкъщи и аз поради толкова свободно време реших да стана доброволец."


Зоя Борисова, която е служител в направление "Социални услуги и здравни дейности" всеки ден посещава по няколко адреса:

"В ситуацията, в която всички се намираме в момента, би трябвало всеки да се включи по някакъв начин и да окаже съдействие."


Сред доброволците са и от екипа на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин. Психологът Весела Димитрова е от първите:


"Като цяло Общинският съвет по наркотични вещества винаги се е стремял да участва дейно във всичко, което се подхваща от Общината. Може да се каже, че удоволствието беше изцяло мое да участвам. За мен беше привилегия да бъда в първата група…Такива хора има много и ние сме длъжни да направим нещо по въпроса, защото доста от тях не знаят дори къде да сигнализират и да потърсят тази помощ. Хубаво е, когато разберем, че наши съседи, наши познати са в такова състояние, нека, който може да се обърне към нас, за да бъдат включени в списъка."


Всеки ден с личния си автомобил на разположение е Емил Асенов:


"Изцяло собствено време отделям, средства, гориво и така нататък, и автомобил. Всеки един в такива моменти се опитва да помогне."


Освен топла храна, възрастните  получават грижа и отношение. 92-годишната Александрия Рангелова обяснява, че сама ѝ е трудно дори да отиде до магзина или аптеката, затова освен за обяда, разчита на помощ и за лекарства:

"Добре, че имат грижа за нас. Не са ни забравили нас, старите хора."


От дома си почти не излиза и Марийка Йонова. Казва, че не знае как би се справила, ако нямаше кой ѝ помогне:

"Аз съм много доволна, защото ми се подаде ръка, точно, когато трябва."


Друг начин да помогне в ситуацията, когато сме налага да избягваме социалните контакти, е избрала Роми Василева. Шие предпазни маски, които подарява:

"Изработването на маски е наложително към днешна дата, защото имаше голяма липса в аптеките и магазинната мрежа…Иначе шиенето е приятно и е забавление вкъщи, особено по време на тази карантина."


Танцьорите от фолклорният състав към читалището във видинското село Буковец пък ни дават пример как се поддържа ритъм, дори когато трябва останем у дома. Тъй като няма как да се събират за репетиции, изучават стъпките онлайн. Качват видеоуроци в страницата на читалището във фейсбук и репетират вкъщи, но се надяват скоро да излязат и на сцена.

"Харесахме една страница във фейсбук- Народни танци "Плетеница" се казва. Всяка вечер от 18.30 до 19 часа двама хореографи момче и момиче предават онлайн уроци на живо на различни хора. Няколко от момичетата от състава се включихме. Разучаваме ги и ги качваме на страницата. Засега сме научили около десетина нови, откакто сме си вкъщи. Преди това не ги знаехме…Опитваме и старите хора да не ги забравим, но искаме и нови, които след като приключи тази ситуация, в която се намира сега страната, да можем да ходим по събори и фестивали с нови хора. Много е приятно, раздвижваме се и всички сме много запалени по хората. Нов състав сме, от година и половина и много ни харесва. Постоянно си пишем в една обща група на самодейките, обменяме информация, пращаме си клипчета. Качваме тези, които ни харесват на страницата и отзивите са много добри, момичетата се забавляват"- разказва Вероника Атанасова, секретар на читалище "Просвета-1925" в село "Буковец".


По повод Лазаровден, който е утре от читалище "Просвета 1925" в Буковец очакват снимки на малки и големи лазарки в народни носии. От всички изпратени и публикувани снимки ще направят колаж, който ще украсява страницата на читалището през идните Великденски празници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светла Буюклийска

Сдружението "Врачанските къщи" става на 4 години

Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца.  Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..

публикувано на 29.11.24 в 17:05

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37