Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов: КОЦ Враца продължава да лекува пациентите си

Д-р Григор Томов, управител на Комплексен онкологичен център Враца
Снимка: Радио Видин


В условията на извънредно положение, Комплексен онкологичен център Враца продължава да се грижи за своите пациенти, като стриктно спазва предписаните противоепидемични мерки. Това обясни в предаването "Направление здраве" управителят д-р Григор Томов и припомни, че хората с онкологични заболявания са по-уязвими на вирусни инфекции:

"Хората, които са на лечение, диспансеризираните, наистина са по-уязвими на такива заболявания, на вируси и бактерии, защото те са малко имунокомпрометирани. Знаете, че химиотерапията или лъчелечението винаги водят до лека промяна в имунитета на хората, а и самите туморни заболявания също водят до такова изменение. Ние работим под пълна пара, приемаме пациентите, защото трябва да спазваме графика на химиотерапията и лъчелечение. Така че диспансерът е в пълна готовност и изпълнява своите задължения като медицинско заведение. Нямаме отлагане и забавяне, даже имаме писмо от министъра дейността на онкологичните болнични заведения да продължава така, като е била. Ние проверяваме телесната температура, дезинфекцираме. Първо, при приемането става с дигитални термометри, но след това много строго се контролират всички показатели на пациентите. Спазваме всички наредби на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Враца, които са ни предписани. Предпазни средства имаме засега, така че нямаме никакъв проблем."


Изключително малко са пациентите, които пропускат терапията си дали заради притеснение от коронавируса, дали поради някаква лична причина, каза още д-р Томов. Той призова тези пациенти да не падат духом и да продължат да следват предписаното им лечение.

Д-р Николай Николов, специалист по белодробни болести в МБАЛ
В "Направление здраве" днес даваме отговор и на въпрос, поставен от слушател на Радио Видин: "Пациент, диагностициран и лекуван от туберкулоза, заразен ли е за околните?". За отговор потърсихме специалиста по вътрешни болести в МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Николай Николов:

"Изписва се само след 2 отрицателни резултата, което означава, че със сигурност вече не е заразен. Лечението е минимум 2 месеца. Ако е рецидив, тоест повторно лечение, три месеца минимум. Лечението е стандартно, в целия свят има една и съща стандартна схема за всички случаи. Ние сме длъжни да се се съобразяваме с тази схема на лечение..."

В предаването отделяме място и на грижата за зрението на учениците по време на дистанционното обучение. Специалистът по очни болести д-р Валентин Кръстев от Видин препоръчва 10 минути почивка на всеки 30 минути работа пред монитора:

"Трябва да се спазват общоприетите мерки за т.нар. зрителна хигиена, да не се прекалява, да не се претоварват, да се дава почивка на очите. По 20-30 минути работа, след това трябва 10-тина минути да се почива. Но почивката не трябва да е от компютъра на телефона, защото обикновено младежите така правят. За да може да се даде време на мускулите да се възстановяват. За съжаление, ситуацията е такава, че наистина се налага да стоят повече пред мониторите, но дори и да не беше дистанционното обучение, децата пак си стоят. Имам наблюдение от прегледите, които извършвам в кабинета, идват родители и казват: Лягат си с телефона и стават с телефона."

Д-р Валентин Кръстев, специалист по очни болести
Българските зъболекари отбелязаха професионалния си празник на 11 април. По този повод Държавен архив Видин изнесе данни за началото на зъболечението в града. От тях става ясно, че първият дипломиран зъболекар, лекувал зъбите на видинчани, е бил австриец. Сведения за това са публикувани в брошурата на д-р Бърни Бончев "Принос към история на зъболекарството във Видин”, обясни старши експертът в институцията Габриела Стойчева:

"Голяма заслуга за развитие на зъболечението във Видин има самият д-р Бърни Бончев, завършил медицина в Женева през 1903 г. След завършване на военната служба, през септември 1905 г., е назначен за училищен лекар във Видинската гимназия. Когато приключва общите медицински прегледи на учениците от гимназията, включващи и преглед на “зъбната система”, остава изненадан от “здравното невежество” сред учащите се. Установява, че много голяма част от учениците страдат от зъбни кариеси, зъбен камък, неправилно покарали и чупливи зъби, което води до “поражение на цялата зъбна система”..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16