Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Гоцов, овцевъд: Животновъдството е ген

Снимка: Радио ВИДИН


Ден преди един от най-българските празници, Гергьовден, в "Земята, която ни храни", отделям място и за онази част от хората, които дават мило и драго за своите животни. Един от тях е Веселин Гоцов от монтанското село Безденица. 
Вече 19-ти сезон той е неотлъчно до стадото си. Към днешна дата отглежда овце и кози- почти 400 на брой. Младият мъж  е наследствен животновъд и е убеден, че родното производство трябва да се подкрепя. Искрено вярва, че и този момент ще дойде. С усмивка Веско се връща към началото, когато наследява животновъдния бизнес на семейството: 
"Започнах с козевъдство- от 2000-та година. Тогава работех като охранител по морето, но животновъдството винаги ме е привличало- това ми е корен...Баща ми се занимаваше успешно с крави- имаше 20 симентал и 8 кози. Прибрах се и и му казвам: Татко, ще ми дадеш ли тия 8 кози, да си направя стадо... Така започнах...." 

Младият мъж започва със стадо от десетина кози, постепенно го увеличава, впоследствие решава да вкара в стадото и овце, като залага на местната порода реплянска овца. Признава, че е имал и трудности, и проблеми, но има нещо много силно, което го кара да дава всичко от себе си и продължава да го държи на повърхността: 
"Коренът ми е силен, затова така. Аз съм патриотично настроен и предпочитам, ако някой ме тормози, да е нашенец, а не чужденец"- споделя Веско, визирайки политиците и липсата на политика и правила в земеделието. Затова и не кандидатства по европейски програми. 

Не се срамува да каже, че е овчар, но залага на науката и постоянно се учи. За 20 години със животните е научил, че те искат внимание, въпреки, че са само животни. На колегите си, които от години се трудят в сектора пожелава да са предприемчиви, да намират начин и да не се предават пред трудностите: 
"Щом си се отдал на това нещо, трябва да вървиш напред, има различни похвати, можем да черпим опит и от чужди животновъди, които имат хубави практики, да не се оставят...Човек се учи докато е жив, а животновъдството е ген..."- убеден е Веско.

И може би защото е ген, достойни наследници на Веселин Гоцов са и двамата му синове- единият е второкласник, по-големият е тръгнал по стъпките на баща си и учи ветеринарна медицина. Сега всяка свободна от училище минута са със стадото. Неотлъчно до тях е и съпругата на Веско. Честит да им е Гергьовден! 

В звуковия файл чуйте още ще продължат ли дъждовете през май и ще има ли условия за работа на полето-  агропрогнозата за месеца е от Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Туджаров-Шкумбата празнува юбилей с концерт във Видин (видео)

Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..

публикувано на 13.11.24 в 16:09

Натали Ангелова представя нова песен

50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата.  Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата. Този ден служи..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Симфониета Враца представя концерта "Марио Хосен и приятели"

Симфониета Враца ще зарадва почитателите на класическата музика с концерта "Марио Хосен и приятели". Музикалната вечер ще срещне публиката с прочутия маестро Марио Хосен, известен като "Преродения Паганини". Той ще свири със свои именити колеги и приятели, с които е изнасял концерти по целия свят, каза за радио Видин Христо Павлов , директор на..

публикувано на 13.11.24 в 10:30
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00