Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Английски език- най-предпочитана втора матура

Снимка: Радио Видин


Днес се проведе втората задължителна матура, която е по избираем от зрелостниците предмет. В цялата страна до изпита бяха допуснати 37 116 зрелостници. Най-много от тях са избрали английски език - 11 000. На второ място е биологията, предпочитана от почти 9 000 младежи. Във Видин 156 зрелостници се явиха на изпит по английски език. Ето какво споделиха някои от тях:

"Трябва да кажа, че изпитът беше доста приятелски. Поне аз така го видях. Беше с разбираеми теми, актуални, и като цяло съм доволна. Имаше моменти, в които трябваше да се замисля, защото има винаги подводни камъни, но като цяло беше добре. Едната тема беше хипотетичната ситуация, че сме със суперсили. Какво бихме направили? Коя суперсила бихме си избрали и защо? Другата тема беше по- философски насочена за това, дали връзките между хората, взаимоотношенията, са реалистични... Темите бяха лесни за мен лично, защото съм добре подготвен по английски... Не беше много сложен. Затрудниха ме трансформациите, иначе другото беше доста лесно... Темите - едната беше гадна, другата беше доста лесна. Едната беше за суперсили, а другата не си направих труда дори да я прочета. Не беше много труден, не беше и особено лесен. Средно положение. Два пъти ме дезинфекцираха, като отидох до тоалетна...."

До матура по биология и здравно образование бяха допуснати 132 зрелостници. Част от тях споделиха, че са решили да се явят на него, защото смятат, че е по-лесен. 

"Горе-долу добре. Имаше някои изненадващи въпроси. Вторият модул беше по- труден... Трудничка беше и вторият модул много ме изненада. Очаквах едни задачи, дето предишни години са били, а тая година малко нови задачи... Като цяло беше лесно. Така ми се струва на мен, за другите не знам... Като цяло нямаше нищо общо с това, което аз учих... Първият модул беше средно, но вторият модул беше много труден... Втория модул не беше кой знае, колко сложен. Имаше повече логически задачи. Трябваше да се мисли... Принципно лесен предмет, но си го избрах, защото няма да кандидатствам с него и не искам да си развалям дипломата."

До матура по георграфия и икономика бяха допуснати 64 зрелостници, 34-ма - по математика, история и цивилизация- 16, философски цикъл- 6. Резултатите се очаква да бъдат обявени до 15 юни, а дипломите ще бъдат връчени на 26-ти.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55