Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да достигнеш звездите: Двама българи в екипа на първата частна космическа компания, изстреляла хора в Космоса

Снимка: Фейсбук

На 30 май Съединените американски щати осъществиха първия пилотиран полет от девет години от космическия център в Кейп Канаверал. В 22:22 ч. българско време бе извършен историческият полет до Международната космическа станция. Така за първи път от почти десетилетие, компанията на Илън Мъск- SpaceX, изпрати двама астронавти до Международната космическа станция с американска ракета. Най-впечатляващото в полета на SpaceX и НАСА е, че за първи път частна космическа компания изстрелва хора в Космоса. Това е може би началото на една нова ера и с течение на времето достъпът до Космоса ще става по-евтин. 

А най-интересният момент за нас е фактът, че двама българи са участвали в екипа, осъществил този исторически полет. Единият от тях е Кико Дончев, който работи в авио-космическата корпорация на Илън Мъск от близо 10 години. Той е директор на наземните операции и подготовката за изстрелване на капсулата "Дракон". 30-годишният Дончев е учил в университета в Мичиган и е един от най-успешните му възпитаници.

Освен Кико Дончев, в този екип на Мъск има и още един българин. Това е Орлин Велев. Той е само на 25 години, но е част от екипа, отговарящ за структурната стабилност на корабите. Велев е част от SpaceX от 3 години. Учил е в престижния "Джорджия Тех", със специалност "Машинно инженерство". Завършва го за 3, вместо за 4 години. Баща му- Орлин Велев-старши, е преподавател в Университета на Северна Каролина.

"За някои пътят към успеха не е труден, стига да намерят подходящата среда и подходящото място", каза по този повод проф. Борислав Тошев, който е от Белоградчик, но добре познава своя колега, Орлин Велев-старши:

"Той завърши "Химия" в Химическия факултет, където аз преподавам физико-химия. След това той направи една дисертация при нас, след което замина на специализация в Япония и след нея с жена си заминаха за Америка. Съпругата му, Анка Велева, също е наша студентка, завършила е Софийския университет, специалност "Химия". В Америка те отидоха със сина си, който тогава беше бебе. Днес това момче отговаря за стабилността на модула, в който се намират астронавтите. И той като баща си вече тръгва по пътя на науката. Занимава се с роботика и е машинен инженер.

В този екип са го поканили. В Америка така става- хора, които покажат качества, после лесно могат да продължат и по-нататък.  

Аз обаче искам да кажа още нещо за бащата. В нашата дейност е важно да имаш научни публикации, за които трябва да има и отзиви. Трябва да бъдат потвърдени получените от автора научни резултати. Бащата, проф. Орлин Велев, е навярно най-цитираният български автор за всички времена във всички области. Той има много цитати на своите публикации, има т.нар. индекс на Хирш / h-индекс /, който е 65. Това е много високо число, необичайно високо число за един изследовател. Наша гордост е, че той е наш възпитаник, учил е при нас, получил е нужната подготовка, за да се представи по този блестящ начин в Америка.

Семейството живее в Калифорния. Бащата преподава в т.нар. Държавен университет на Калифорния.

В Америка има една особеност. Много хора казват, че там го няма това, което го има в много части на Европа, включително и в България. Няма завист, няма злоба, когато някой получи значими резултати, всеки се радва. В Америка има подходяща среда за научно развитие. И затова много от българите, които са Проф. Виден Табаков, 1964 г. и осъществената му мечта – „разходката“ на Нийл Армстронг по лунната повърхност на 20 юли 1969 г.попаднали там, показват много добри резултати, които вероятно при нашите условия нямаше да могат да постигнат...

Що се отнася до космическата програма, аз искам да напомня за нашия професор Виден Табаков от село Стакевци, Белоградчишко, който също има огромен принос в развитието на космическите програми на САЩ и в частност на програмата "Аполо". Нийл Армстронг, който кацна на Луната е негов възпитаник, негов докторант, той го е подготвил. А без Виден Табаков, който почина преди няколко години, нямаше да бъде изобщо реализирана програмата "Аполо" , защото ракетата "Сатурт 5" беше направена по такъв начин от него, че да може да издържи на гигантските температури, които се получават при изгарянето на ракетното гориво. Преди неговия принос, тези ракети се разпадаха.

Така че за нас наистина е голяма чест, че вече имаме двама млади българи и един по-възрастен, които ни карат да се чувстваме горди, че сме българи".

Цялото интервю с проф. Тошев както и отговор на въпросите - има ли и други българи в екипа на Мъск, къде работи и живее дъщерята на проф. Тошев със семейството си, и какъв е пътят на професионалното им развитие, можете да чуете в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00