Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Параграф 22 на Северозапада: Няма инвестиции, защото няма кадри, няма кадри, защото няма инвестиции

2
Снимка: Радио ВИДИН

Законопроект за създаване на Държавен фонд за устойчиво развитие на Северозападна България внася в Народното събрание парламентарната група на БСП. Това е поредният документ, чиято цел е догонващо развитие на изоставащите региони.

Идеята за реализиране на целенасочени мерки за подпомагане на Северозапада не е от вчера. Още през 2013 година започна разработването на Стратегия за изоставащите региони. През 2015 година пък бе утвърдена Целенасочена инвестиционна програма, която обаче не получи финасиране и остана само на хартия.

Преди дни вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че Видин и регионът ще "живнат", младите хора ще се върнат и икономиката ще заработи, когато бъде изграден новият магистрален път до Ботевград, когато се реализира новата индустриална зона, разкрият се 2-3 предприятия и има газификация. Дончев подчерта, че правителството работи активно за реализирането на тези проекти.

Народните представители от БСП са решили, че за бъде прекратена практиката подпомагането на Северозапада да е само в сферата на добрите намерения, е необходим нормативен акт. Изработили са законопроект за създаване на Държавен фонд за устойчиво развитие на региона. Разликата от предишните подобни стратегии е, че ако бъде приет, този закон ще стане задължителен за изпълнение, обясниха депутатите от Видин Филип Попов и Цветан Топчиев.

По думите им документът дава финансовия инструментариум за развитие на Северозападна България, в която са включени областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. Държавата ще осигурява ежегодно от централния бюджет 100 милиона лева във фонда. Къде да се влагат средствата, ще решава Управителен съвет с осем членове, под председателството на министъра на финансите. След пандемията се очаква негативните процеси в по-бедните региони още повече да се задълбочат и заради това е необходимо да се вземат спешно мерки, обясни депутатът Филип Попов и добави:


"Очаква се тези мерки да доведат до създаването на работни места. Проблемът на Северозапада е този Параграф 22, в който се въртим- няма инвестиции, защото няма кадри и няма кадри, защото няма инвестиции. Трябва да разчупим този омагьосан кръг, но това без целенасочена финансова и реална подкрепа от страна на държавата няма как да се случи."

От БСП ще разчитат на подкрепа в Народното събрание за законопроекта, но дали ще я получат, предстои да видим.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05