Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да имаш имот на село- привилегия и спасение в извънредно положение

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Извънредното положение накара много хора да се сетят за селските си имоти, а някои ги избраха и за работа под формата на хоум офис. Ще продължи ли тази тенденция и след кризата с коронавируса?

Хиляди хора се върнаха по селата си с надежда да се предпазят от коронавируса. Това са предимно по-възрастните, които попадат в най-рисковата група, а също и хората със свободни професии, които имат къщи на село. Свое проучване по темата направиха и от Асоциацията на българските села, с председател Борислав Борисов:

"Категорично коронавируса повлия на този процес- хората да се върнат към селските си имоти... Извънредното положение за пореден път показа важността от това - хората да имат своите къщи и градинки в селата. Модерният градски човек днес е изгубил способността си сам да произвежда храна и съответно - да оцелява в извънредни ситуации. Именно по време на извънредното положение стана отново ясно, колко е важно да се отделят по няколко часа седмично, за да си ходиш на село и да си поддържат двора и мазето - с провизии, които са безценни за извънредни ситуации като тази която бе... Засиленото търсене и сделки за имоти в селата са главно от страна на млади семейства в активна трудова възраст, които имат имоти в градовете, но търсят алтернативно място за "бягство" на село. Увеличава се делът на живеещите млади хора в селата, които упражняват свободни професии, главно в сферата на IT и дизайнерските услуги. Ситуацията с развитието на туризма на фона на пандемията от коронавирус, очертава сериозна промяна в потребителското поведение. Дори и след преминаването на кризата, заради насаденият страх и опасения от зарази, хората трудно ще отидат на почивка в големи хотели, където има струпване на множество хора. Това очертава сравнително благоприятна тенденция пред обектите за селски туризъм, които отдават самостоятелно наемане на къщи за гости. Именно къщи в селата, където настаняването на туристите ще е ограничено по контакти имат най-голям потенциал. Това са къщите за гости, които позволяват самостоятелно приготвяне на храна..."
коментира Борислав Борисов.  

Заразата с коронавирус ще окаже влияние и на пазара на имоти в селата. Очаква се цените на къщите и дворовете да се покачат, а самият пазар да се активизира, както от страна на купувачи, така и от страна на продавачи, които се отказват от усилията да са независими на село, показва изследване на Асоциацията на българските села. 


Пазара на селски имоти коментира Стефан Филаретов, собственик на агенция за недвижими  имоти:

"Да. Има голямо търсене... Предлагането е малко...От IT фирма в София имат интерес към имот до Белоградчик където да могат техните специалисти да работят ако пак има пандемия...Търсят се локации близо до Видин...Доста хора питат за селски имоти..."

Ценовият диапазон на селски имоти е в голяма ценова ножица, в зависимост от локацията, видът на имота и типа на строителството, показва изследването на Асоциацията на българските села. Стандартният модел за селска къща в България включва жилищна постройка с квадратура до 120 кв.м. + двор около 0.7-1.0 дка + стопанска постройка или гараж. Най-ниски все още са цените на къщи в регионите на Видин, Монтана, Враца, Плевен и селата на запад от Ловеч, както и всички села, отдалечени на повече от 25-30 км от най-близката община. Там средната цена варира между 5000 и 9000 лв., като според експерти, нужните допълнителни средства за ремонт и пригодяване на къщите за живеене, включително смяна на дограма, ремонт на покрив и др., са в размер на минимум 30 000 лв.

В малката община Ружинци също има завърнали се хора от големите градове и от чужбина, които са изкарали извънредното положение по наследствените си имоти. Дори и в едно от най-малките села в област Видин, Роглец, по време на пандемията е имало семейства, които са предпочели да се изолират там, разказа кметът на община Ружинци Александър Александров:

"Много хора се върнаха да изкарат извънредното положение в селските си имоти...В село Роглец през цялото време имаше много хора с деца. По принцип там живеят 10-12 души, но сега селото се напълни с хора...Има интернет почти във всички села и хората могат да работят..."


Да имаш имот на село и то в близост до големия град е огромна привилегия. Сега търсенето е голямо, заради пандемията и осъзнаването на важността на стопанисването на такъв имот. Много хора обаче още преди това са намерили своят уют в селата. Яким Якимов е родом от Северозапада, но живее и работи в Плевен. Неговото родно село е далеч и той решава да купи имот в плевенско село, защото там се чувства спокоен и може да си почива със семейството:

"Аз съм израсъл на село. Да имам селски имот, е връщане в детството. Там се чувствам спокойно. Бягам от четирите стени... Радвам се на овошките... Както обичам да пиша във Фейсбук- Чувам тишината...".


 
Явно тенденцията да се търсят имоти на село и да се ремонтират наследствени такива ще продължи. А дали българското село ще оцелее по този начин, предстои да разберем.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45