Здравните власти само преди дни обявиха, че заразата вече не е само в отделни клъстъри, а е обхванала цялата страна. Според специалистите, през есента е твърде вероятно да има втора вълна. В комбинация с факта, че през есенно-зимния сезон се създават благоприятни условия и за грипа и другите респираторни заболявания, картината не е оптимистична.
И още- лекари предупреждават, че заразяването е сравнително лесно- основно през носа и очите и това не се е променило от началото на инфекцията. Коронавирусът е нов и лесно ни атакува.
Каква точно е ситуацията с разпространението на коронавируса у нас и увеличения брой на заразените? Нов пик ли е или продължение на болестта, получила се заради разхлабване на мерките срещу заразата? Отговорите търсим от специалисти в сферата на имунологията, лекари и представители на контролните органи.
"Увеличеният брой заразени се дължи на разхлабените мерки, заради икономически и социални причини. Случващото се е по-скоро турбуленция от първата вълна, която се усилва, защото хората започнаха да не спазват правилата", каза още в "Посоките на делника" акад. Петрунов:
"Според мен не става въпрос за втори пик или втора вълна, просто епидемията си върви своя ход. Колкото повече изследваме, толкова повече заразени намираме. И поради това, че ние не спазваме основните изисквания, разпространението на болестта се увеличава.
В целия свят в момента диаграмите вървят нагоре- не само в Европа, но и САЩ и Африка. В Европа имаше един спад в средата на май, но тогава разхлабиха мерките и наново случаите на заразени се увеличиха. Това увеличение продължава и в момента...
Втора вълна може би ще се случи, когато дойде есенно-зимния период и когато към разпространението на коронавируса се прибави и грипният вирус. Тогава наистина може да имаме голямо увеличение на заразените. Всичко зависи от два фактора. Първо- доколко ние спазваме елементарните изисквания за ограничаване на физически и социален контакт, и носене на маски на всички закрити места. Това е единственото, което можем да направим за момента. И второ- всички зависи и от броя на изследваните лица. С увеличаване на техния брой, ще откриваме все повече и повече заразени. Не болни, а заразени, т.е. носители на вируса...
Противоепидемичните изисквания трябва задължително да се спазват, защото ние в момента нямаме причинно лечение на вирусната инфекция, нямаме още разработена ваксина, а не знаем и какъв ефект ще има тя. Така че, единственото, което ни остава в момента, е една висока дисциплина и съзнанието, че трябва да се научим да живеем с тези ограничителни мерки. И другото, което можем да направим за момента, е да стимулираме нашия вроден имунитет. Това е напълно възможно, като използваме витамин С, витамин D, както и някои минерали и соли. Добре действат цинка и селена също. И с такива имуностимулиращи средства можем да засилим нашия естествен имунитет. Това е много важно като профилактична мярка и ако ние го правим, ще спасим от епидемията много човешки животи..."
Ако коронавирусът продължи да се разпространява и в горещините, вероятно една от следващите стъпки ще е да се ограничи придвижването на най-рисковата група - възрастните хора с хронични заболявания. Пълното затваряне по места или в цяла България обаче е твърде тежка мярка, до която ще се прибягва в много крайни случаи.
Предимството на настоящия момент е, че за разлика от началото на епидемията, вече знаем много повече и за вируса, и за това кои мерки са ефективни. Това са масовото носене на маски на закрито, ограничаването на масови събития и събиранията на по-големи групи, тестването, изолирането на болни и проследяването на контакти и карантиниране и най вече - контролът.
Важно е да не забравяме, че вирусът е все още тук и не бива да го подценяваме. Не бива обаче и да изпадаме в паника, защото можем доста ефективно да му противодействаме и то със съвсем елементарни действия- дезинфекция, дистанция и дисциплина...
Каква е ситуацията с разпространението на коронавируса в световен и в регионален мащаб; след като здравните власти обявиха, че вирусът у нас се разпространява вече дифузно, може ли да се каже, че е излязъл извън контрол; налагат ли се нови ограничителни мерки; влияе ли се вирусът от топлото време; защо избухна епидемичен взрив от Covid-19 във Враца; колко заразени с коронавирус от Видин има в Ломската болница и как ги лекуват; ще плащат ли постъпващите в болница теста си за коронаирус и ще издържи ли здравната ни система, ако броят на заразените продължава да расте с тези темпове? Отговор на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл.
Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем. Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" . 18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..