Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дефицит в общинските бюджети заради коронакризата

Снимка: Ани Петрова

Кризата с коронавируса освен всичко останало предизвика и сериозни икономически състресения. Месеците изолация и неработещи обществени институции и бизнеси се отразяват негативно на финансовите планове. Сред най-потърпевшите са българските общини, които разчитат на собствени приходи, за да извършват общественополезните си функции. Спадът на собствените приходи на местната власт е над 40%. Това сочи анализът на Националното сдружение на общините в България.

Между 10 и 15 на сто по-малко приходи от различните данъци и такси са отчетени за първото полугодие в Община Монтана. Има покачване само в приходите от такса смет, заради увеличението на ставката и заради това, че много от средните и големи фирми са реагирали отговорно и са превели дължимите суми, съобщи кметът Златко Живков.

Той уточни, че за първите 6 месеца са събрани 6,2 милиона лева от местни приходи при планирани 9 милиона лева.

"Изолацията, затварянето в тези месеци, особено през март, април и май, повлияха негативно на всички икономически процеси", заяви Живков. Той прикани отново хората и фирми, които не са се издължили, да направят това, защото сега общината има необходимост от приходи повече от всеки друг път. Традиционно през юли, август и септември държавната субсидия е по-ниска.

Въпреки коронакризата и неочакваните стари дългове, които непрекъснато изникват, бюджетът на Община Видин е в добро състояние, обясни кметът Цветан Ценков:

"В ситуацията на COVID, на изключително сериозна стагнация, благодарение на усилията на екипа, Общината наистина е финансово стабилна. При тази ниска събираемост, все пак сме финансово стабилни. Правим всичко възможно, натрупаните 13 млн. стари задължения към Общината, да си ги приберем."

"При планираните местни приходи за шестмесечието 6 637 000 лева, сме с изпълнение 5 983 000 лева, което е 90% изпълнение на планирания бюджет. Реално "дупката" в бюджета е 654 000 лева. Основно неизпълнието на този бюджет се дължи на приходите от общинска собственост. По време на извънредното положение Общинският съвет прие решения за освобождаване от наем на всички наематели, които не работят, за намаляване с 50% на наема за работещите, за неплащане на "Синята зона". При данъчните и неданъчните приходи неизпълнението е по-малко. Когато казваме, че Общината нещо трябва да даде или да направи, трябва и ние преди това да сме дали...", коментира заместник-кметът по финансите Цветомира Илиева.

Сред най-потърпевшите от кризата Общини в региона е Белоградчик, която разчита на природните си дадености и туризма за постъпления в местната икономика и респективно- в общинския бюджет. Социалната изолация и блокирането на работата на заведенията, хотелите и историческите обекти е оказало изключително негативно въздействие, обясни кметът на Белоградчик Борис Николов:

"Трагично е! Рязък спад на туристическия поток- над 3.5 пъти е намалял, дърводобивът- също. Фирмите не участват в търговете заради липсата на пазар на дървесината. Това са ни основните приходи, а разходите са си постоянни. Спадна събираемостта на местните данъци и такси, което навсякъде се случи. Две са мерките в такава ситуация- ограничаване на разходите и увеличаване на собствените приходи. Казахме приходите от къде ни идват основно, а разходите ни отдавна са силно ограничени заради наследеният 760 % дефицит преди 9 години. Персоналът е намален с 35%, ограничени до минимум са всички разходи."

В Ружинци- общината с едно от най-високите нива на безработица в област Видин, също отчитат спад на приходите.

"И община Ружинци не е изключение. Резултатите на полугодието показват, че наистина има сериозен недостиг на приходи. Събрано като данъци е около 40% от това, което е събирано през миналата година. Вече започна да се възвръща нормалният живот и нормалната работа в общинската администрация, издаването на технически, административни услуги, което досега беше замряло. Към момента балансираме нещата и нямаме сериозни финасови проблеми", обясни кметът Александър Александров.

Пандемията е ударила най-силно общините, които разчитат на постъпления от данъци от бизнеса. До края на годината местната власт ще успее да събере едва около 60% от местните данъци и такси, прогнозират от Националното сдружение на Общините. Редица общини вече теглят заеми, за да покрият дупките в бюджета.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59