Днес в селото живеят около 300 души, някои от тях работят в големите градове, други в чужбина, постоянно живеещите тук са хора в пенсионна възраст, върнали се в родното място, където намират спокойствие и връзка с родовите корени. Според историческите данни, публикувани във "Видинския санджак", селото съществува от 1455 година. Празникът на селото е на Свети Дух. Въпреки че населението е вярващо и почита всички празници, доскоро то не е имало свой храм. Преди две години е изграден параклиса "Свети Дух" с дарения и пари от хората.
В село Тополовец се строят големи и красиви къщи, дворовете са подредени и чисти, за всеки стопанин домът е много важен, защото показва неговото благосъстояние и трудолюбие. Кметски наместник е Еней Бранков. Той е родом от селото, познава хората, разбира ги и си поставя за цел да ги обедини, и всички да работят заедно за доброто на селото. Разговорът ни започва с връщане към историята на село Тополовец:
"Останах да живея тук, много неща ми харесват тук. Има една стара чешма, на 2-3 века е, направена е от Осман Пазвантооглу, но се разруши от вандали. Интересувам се от миналото на селото... Казвало се е село Тополовче, отбелязано е през 1455 във Видинския санджак... Има и римски останки.. Лятото идват доста деца, повечето хора са възрастни, но пак е радостно, защото ни се роди едно бебе, сега имаме десетина деца, които си живеят в селото... Имаме гора, но има и набези вече..."
Еней Бранков си поставя за цел със съмишленици да събере историческите данни за селото в брошура, в която да включи всички природни, исторически и архитектурни забележителности на село Тополовец. Кметският наместник е издирил и намерил фотографии на почти всички предишни кметове на селото, техни портрети са поставени в сградата на кметството. Местните хора не забравят и предците си, отдали живота си за свободата на България. Общо 25 са загиналите герои в Балканската и Първата световна война от село Тополовец. В тяхна памет е изградена паметна плоча.
Предстои да бъде направен покривът на читалището, който не е ремонтиран основно от 70 години, парите за този ремонт са 27 800 лв, а хората от селото са в очакване ремонтът да започне в най-скоро време. Започвайки с темата за ремонтите, продължаваме да говорим за инфраструктурата в селото, как се пътува тук и необходимо ли е да се ремонтират пътищата
"Пътищата ни са сравнително добри... Проблемът е пътя от Каленик до Видин. От двете страни пътят е обрасъл, трудно се разминават колите, това е приоритет на община Видин. Работя с четири човека по трудовата заетост, работят по 14 дни, по 4 часа... Като основна цел си поставям да направя основните улици в селото... Надявам се да има проекти за малките населени места - да може да оборудваме читалището с нови столове, да се смени дограмата на читалището, на кметството. Най-важното за мен е да обединя хората, да са единни, да празнуват заедно, да не се делят на групи и да помагат кой с каквото може."
В село Тополовец активно продължава да работи Народно читалище "Светлина 1932", то е един от стълбовете, които съхраняват културното и фолклорно наследство на селото.
Културното средище, създадено през далечната 1932 г., има богата история и дейност, с които може заслужено да се похвали. След демократичните промени, настъпили след 1990 година, дейността на читалището е ограничена, намалява и броят на читалищните работници. Остава само един щатен служител- секретар-библиотекар. Но читалището продължава да живее и възстановява част от своята дейност.
Валерия Въкова е председател на читалището от 2013 година. За нея е гордост, че хората от селото се включват в самодейните състави. Към читалището работят три състава - два за народни танци и една певческа група. В певческата група пеят от 8 до 10 жени, разказва председателят Валерия Въкова.
"Ние популяризираме нашия фолклор, защото нашето село Тополовец има едни от на-автентичните хора, които се играят само в село Тополовец, те са специално за нашия регион, в другите села тези хора не се играят, това са влашки хора, пеем и влашки песни, те са по-лирични, по-мелодични... Всички песни са ми любими, предадени са ми от моята майка...Очакваме да почнем да се събираме и да правим репетиции.... Тук се живее прекрасно, имаме си градини, цветя прекрасни хора....Отбелязваме всички празници, юбилеи и рождени дни..."
Танцовите състави, които представят характерни местни хора са гостували на празници и фестивали в съседна Сърбия, Румъния, на международния фолклорен събор в Копривщица и в цялата Видинска област. Днес им липсват изявите и участията и с нетърпение очакват края на пандемията.
Красимира Спасова не е от селото, тук е омъжена и вече 24 години живее в Тополовец. Научила е влашките хора и участва в женския танцов състав "Веселие", учи и децата на народни хора. В момента работи като библиотекар- секретар в Читалище "Светлина 1932":
"През 2013 година създадохме танцов състав "Веселие", танцов състав " Тополовче", а през 2014 се създаде певческата група към пенсионерския клуб. За момента се разпадна детския танцов състав, няма деца...Нашият репертоар представя автентичните хора, които са характерни за нашето село. Различават се от българските хора със стъпките, те са по-ритмични, музиката е различна, имаме един акордеонист Митко Петров, той ни помага много ...Носиите си ги взимаме от бабините ракли, стари са нашите носии, те са от черно кадифе, всичко е автентично..."
Хората от третата възраст се събират най-често в пенсионерския клуб. Там разговарят, обсъждат проблеми, които ги вълнуват, споделят и радости, и скърби - казва председателят на Пенсионерския клуб "Здраве" Ангелина Петрова
Още за живота в Тополовец- в звуковия файл.
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..