Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еней Бранков: "Най-важното за мен е да обединя хората"

Село Тополовец пази природата и автентичните си народни хора

8
село Тополовец, Кулско
Снимка: радио Видин

Китното село Тополовец е едно от осемте села, включени в община Кула. То се намира в хълмист район, изпълнен с красиви местности. Край селото минава  река  Тополовец, а приток на реката  оформя красив водопад, наречен  "Петров церак"... В района на селото се намират и останки от антична и средновековна крепост "Пецино кале". Разположена е на високия ляв бряг на река Тополовец. Крепостните стени, обрасли плътно с храсти и дървета, заграждат една площ от около 10-12 дка. Вътре е застроено със сгради. До реката е открито голямо количество желязна сгур. На 200 м източно от кастела, в местността "Градището" са открити останки от цивилно селище, което предстои да бъде археологически проучено. На 3 км от селото  е разположена пещерата "Въркан" с дължина 807 м. Пещерата е известна на местното население. Входът на пещерата е малък и тесен. При дъждове в долината се събира огромно количество вода, която с водовъртеж влиза в пещерата и издава особени звуци. Оттам и влашкото ѝ наименование Въркан (въртележка) или Пеещата пещера. 

Днес в селото живеят около 300 души, някои от тях работят в големите градове, други в чужбина, постоянно живеещите тук са хора в пенсионна възраст, върнали се в родното място, където намират спокойствие и връзка с родовите корени. Според историческите данни, публикувани във "Видинския санджак", селото съществува от 1455 година. Празникът на селото е на Свети Дух. Въпреки че населението е вярващо и почита всички празници, доскоро то не е имало свой храм. Преди две години е изграден параклиса "Свети Дух" с дарения и пари от хората.

параклис

В село Тополовец  се строят големи и красиви къщи, дворовете са подредени и чисти, за всеки стопанин домът е много важен, защото показва неговото благосъстояние и  трудолюбие. Кметски наместник е Еней Бранков. Той е родом от селото, познава хората, разбира ги и си поставя за цел да ги обедини, и всички да работят заедно за доброто на селото. Разговорът ни започва с връщане към историята на село Тополовец:

"Останах да живея тук, много неща ми харесват тук. Има една стара чешма, на 2-3 века е, направена е от Осман Пазвантооглу, но се разруши от вандали. Интересувам се от миналото на селото... Казвало се е село Тополовче, отбелязано е през 1455 във Видинския санджак... Има и римски останки.. Лятото идват доста деца, повечето хора са възрастни, но пак е радостно, защото ни се роди едно бебе, сега имаме десетина деца, които си живеят в селото... Имаме гора, но има и набези вече..."

Еней Бранков си поставя за цел със съмишленици да събере историческите данни за селото в брошура, в която да включи всички  природни, исторически и архитектурни забележителности на село Тополовец. Кметският наместник е издирил и намерил фотографии на почти всички предишни кметове на селото, техни портрети са поставени в сградата  на кметството. Местните хора не забравят и предците си, отдали живота си за свободата на България.  Общо 25 са загиналите герои в Балканската и Първата световна война от село Тополовец. В тяхна памет е изградена паметна плоча.

Еней Бранков пред паметника на загиналите герои в Балканската и Първата световна война от село Тополовец

Предстои да бъде направен покривът на читалището, който не е ремонтиран основно от 70 години, парите за този ремонт са  27 800 лв, а хората от селото са в очакване ремонтът да започне в най-скоро време. Започвайки с темата за ремонтите, продължаваме да говорим за инфраструктурата в селото, как се пътува тук  и необходимо ли е да се ремонтират пътищата 

"Пътищата ни са сравнително добри... Проблемът е пътя от Каленик до Видин. От двете страни пътят е обрасъл, трудно се разминават колите, това е приоритет на община Видин. Работя с четири човека по трудовата заетост, работят по 14 дни, по 4 часа... Като основна цел си поставям да направя основните улици в селото... Надявам се да има проекти за малките населени места - да може да оборудваме читалището с нови столове, да се смени дограмата на читалището, на кметството. Най-важното за мен е да обединя хората, да са единни, да празнуват заедно, да не се делят на групи и да помагат кой с каквото може."

село Тополовец, Кулско
В село Тополовец активно продължава да работи Народно читалище "Светлина 1932", то е един от стълбовете, които съхраняват културното и фолклорно наследство на селото.


Културното средище, създадено през далечната 1932 г., има богата история и дейност, с които може заслужено да се похвали. След демократичните промени, настъпили след 1990 година, дейността на читалището е ограничена, намалява и броят на читалищните работници. Остава само един щатен служител- секретар-библиотекар. Но читалището продължава да живее и възстановява част от своята дейност.


Валерия Въкова е председател на читалището от 2013 година. За нея е гордост, че хората от селото се включват в самодейните състави. Към читалището работят три състава - два за народни танци и една певческа група. В певческата група пеят от 8 до 10 жени, разказва председателят Валерия Въкова.
 
"Ние популяризираме нашия фолклор, защото нашето село Тополовец има едни от на-автентичните хора, които се играят само в село Тополовец, те са специално за нашия регион, в другите села тези хора не се играят, това са влашки хора, пеем и влашки песни, те са по-лирични, по-мелодични... Всички песни са ми любими, предадени са ми от моята майка...Очакваме да почнем да се събираме и да правим репетиции.... Тук се живее прекрасно, имаме си градини, цветя прекрасни хора....Отбелязваме всички празници, юбилеи и рождени дни..."


Танцовите състави, които представят характерни местни хора са гостували на празници и фестивали в съседна Сърбия, Румъния, на международния фолклорен събор в Копривщица и в цялата Видинска област. Днес им липсват изявите и участията и с нетърпение очакват края на пандемията. 


Красимира Спасова не е от селото, тук е омъжена и вече 24 години живее в Тополовец. Научила е влашките хора и участва в женския танцов състав "Веселие", учи и децата на народни хора. В момента работи като библиотекар- секретар в Читалище "Светлина 1932":


"През 2013 година създадохме танцов състав "Веселие", танцов състав " Тополовче", а през 2014 се създаде певческата група към пенсионерския клуб. За момента се разпадна детския танцов състав, няма деца...Нашият репертоар представя автентичните хора, които са характерни за нашето село. Различават се от българските хора със стъпките, те са по-ритмични, музиката е различна, имаме един акордеонист Митко Петров, той ни помага много ...Носиите си ги взимаме от бабините ракли, стари са нашите носии, те са от черно кадифе, всичко е автентично..."

Хората от третата възраст се събират най-често в пенсионерския клуб. Там разговарят, обсъждат проблеми, които ги вълнуват, споделят и радости, и скърби  - казва председателят на Пенсионерския  клуб "Здраве" Ангелина Петрова

 


Още за живота в Тополовец- в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00