"Категорично смятаме, че има нужда от диалог. И ние сме заинтересовани да се отиде колкото се може по-скоро на избори, защото ГЕРБ винаги е готова за такива избори, но смятаме, че в тази ситуация, която е не само в страната, но и международната обстановка, не ни дава възможност да мислим в тази посока“, коментира пред БНР Красимир Ципов, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ.
Каква е равносметката и очакванията за развитието на протестната ситуация според опозицията? Народният представител от БСП от Видин Филип Попов определя изминалия политически сезон като „каскада от скандали“:
"Хората, които са по улиците на България, искат една нормална държава, искат правова държава с върховенство на закона, справедлива държава, социална държава, демократична държава. Вече им омръзна да бъдат използвани от правителството на Борисов. Ние подкрепяме тези протести. Този сезон в парламента беше каскада от скандали благодарение на изпълнителната власт. Нямаше чуваемост за предложения, за алтернативи на тези политики. Българският парламент е превърнат от г-н Борисов в един гумен печат, който да легализира взетите вече от министерския съвет или от него решения. Това не е нормално в една парламентарна република, където Народното събрание трябва да е най-висшия орган..."
Българите продължават да не харесват властта си и да искат промяна, но не държат на предсрочни избори. Това показва последното социологическо проучване на агенция Галъп интернешънъл.
"Вижда се голям протестен потенциал- близо 60% от българите подкрепят протестите. В същото време до голяма степен хората не са сигурни дали протестите ще успеят- 58% смятат, че протестите няма да постигнат нито една от двете си цели. Интересното е, че въпреки огромният протестен потенциал, който наблюдаваме в нашето изследване, надделява тезата, че не трябва да има предсрочни избори. Това го отдавам на няколко факта- остават няколко месеца до редовните избори и няма реална алтернатива, опозиционна партия, която да застане и хората да гласуват за нея, т.е. няма ясно изразена голяма опозиция", обясни политологът Светлин Тачев и добави, че очаква през есента и зимата нови протести, но на социално-икономическа база:
"Предстои тежка и нагорещена есен. В момента наблюдаваме "игра на нерви" между правителството и протестиращите. Властта наблюдава как ще се развият протестите- дали месеца на почивките, август, ще притъпи и ограничи протеста. Към момента това не се случва. Как ще се развие ситуацията в страната много зависи от това кой ще издържи повече- властта или протестът. Който надделее психически над другия, ще е победител."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..