Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да започнеш собствен бизнес с помощта на държавата- предимства и капани

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и да стартират собствен бизнес

Снимка: Радио ВИДИН

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и с тези пари да започнат собствен бизнес, съобщиха от социалното министерство. За целта желаещите трябва да представят бизнес проект в Бюрото по труда, в което са регистрирани. Става въпрос за мярка на Агенцията по заетостта за насърчаване на регистрирани безработни с право на обезщетение да започнат собствен бизнес за производство на стоки или услуги. В Закона за насърчаване на заетостта е предвидена възможност те да вземат накуп цялото си обезщетение за безработица и то да послужи за стартов капитал.


Проверихме каква е ситуацията във Видин. Оказа се, че според данните на Дирекция "Бюро по труда" - Видин, Иван Георгиев е единственият, който се е възползвал от тази възможност:


"За мен тази програма на Бюрото по труда беше много полезна. Тя ми даде възможност да получа обезщетението, което ми бе определено от НОИ за безработица. Така получих цялото обезщетение еднократно и с тази сума започнах собствен бизнес. Процедурата по стартирането на такъв бизнес опростено казано е следната: този, който има желание да започне собствен бизнес описва своята бизнес идея в проект. В него се посочва какъв бизнес иска да прави, защо точно такъв бизнес, какво ще му е необходимо за стартирането му, какво очаква като приходи от тази идея, къде и с кого ще прави този бизнес и т.н. ...Всичко това се оформя в едно изложение, адресирано, в случая, до Бюро по труда - Видин. То се разглежда от комисия, съвместно с Бюрото по труда и НОИ. Специалисти от двете учреждения се събират и преценяват дали тази бизнес идея би сработила. После се взима решение дали да бъде изплатено полагащото се обезщетение за безработица еднократно и човекът да започне с тази сума желания бизнес."


Всеки един в определен момент се изправя пред предизвикателството за намиране на работа и обикновено това се случва повече от веднъж. Поради причини от индивидуален характер обаче за много хора това търсене може да е твърде различно. Ето защо предоставянето на нужната подкрепа за намиране на работа изисква подходящ подход, пригоден към нуждите на хората, търсещи работа, посочи още Иван Георгиев:


"На практика стартирането на бизнес по този начин не е толкова лесно. Законът дава възможност да се ползва и консултантска фирма и разходите за нея се осребряват от държавата. Но понеже в нашия град тази инициатива не е толкова популярна, съответно тук няма и съответните консултантски фирми, които да помогнат на безработни при изготвянето на техния бизнес проект, как се кандидатства и т.н стъпка по стъпка. Аз специално прочетох нормативните документи, направих си един план в главата, подготвих се, но определено не е чак толкова лесно и опростено. А и не би могло да бъде. Не би имало логика, защото в крайна сметка, ако човек иска да стартира бизнес, той ако не може да формулира на лист хартия какво иска, какво ще му трябва, къде ще го прави този бизнес, с кого, накрая ще изкара ли печалба или не - то всичко иначе се обезсмисля..."   


Данните на Националния осигурителен институт сочат, че в резултат на намалението на заетостта заради Covid-19 главоломно нараства броят на регистрираните безработни с право на обезщетение за безработица. Знаят ли те, че могат да започнат свой бизнес, ако отговарят на определени условия. Ако знаят, защо броят им е минимален? Това заради липсата на информация ли е или заради сложността на процедурата, липсата на инициативност или нещо друго пречи безработните да се включат в тази инициатива и така да стартират собствен бизнес. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56