Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Бърсанов: Общините от пограничните райони трябва да бъдат подпомогнати, за да рестартират икономиката си

11
Снимка: Радио Видин

В Брегово не сме лишени от кадри, имаме нужния капацитет, но трябва да бъдем подкрепени, за да можем да развием потенциала си и да рестартираме икономиката и развитието на града и общината. Надяваме се държавата да обърне внимание на подобни населени места от по-слабо развитите погранични райони, които в Северозапада не са малко- това мнение в Брегово споделят и местни жители, и общинското ръководство.

"На фона на тези задължения, които имат както община Брегово, така и почти всички общини, без намесата на държавата, нещата няма как да се случат. Всички общини затъват все повече и повече. Най-засегнати са тези от пограничните райони, където няма движение на хора, стоки и капитали. Така че, това ми е цел №1 - да поискам подкрепа от държавата. Но трябва и ние да покажем и докажем, че сме добри управляващи, за да ни имат доверие", сподели кметът на Брегово, Илиян Бърсанов.   

Градът се намира в най-северозападната част на България, на границата с Република Сърбия. Разположен е на 6 километра от устието на река Тимок и на  29 километра от Видин. Брегово е известно и с това, че през него преминава най-краткият път от Северна България за Централна Европа, благодарение на пуснатия в експлоатация през 1978 година ГКПП Брегово.

Брегово се споменава за първи път през 1560 година в османски регистър. Името му идва от "брег". Днес безработицата, предизвикана от унищожаването на Консервения комбинат, филиала за помпи на "ВИПОМ" Видин, ТПК "6 септември", ТКЗС "Тимок" в града е големият проблем, който не може да бъде решен вече от няколко кметски управи след 1989 г.

"Проблемът сега се задълбочава допълнително и от пандемията с COVID-19. Много хора остават без работа и това се отразява негативно на личните им доходи. Безработните в момента са около 400 човека. От трети август стартира една програма за озеленители, но това е крайно недостатъчно на фона на останалите безработни... Наскоро получихме съобщение, че сме одобрени за финансиране възстановяването на паметника на "Героите за честта на България" в центъра на града. Проектът е за около 5000 лева. На финалната права сме и за реализирането на проекта за ново улично осветление в цялата община. Всяка година кандидатстваме по ПУДОС за изграждането на детски площадки. Тази градина ще бъде изградена такава в село Косово. Вече има сключен договор, финансирането е подсигурено, 50% от средствата вече са преведени. В Брегово вече изградихме такава със собствени средства. Догодина предстои да кандидатстваме за детска площадка в село Гъмзово. Такъв е принципът - одобряват само по един проект за община... Бюджетът ни е 5.5 милиона. Приблизително половината отиват за училището и социалните домове в общината.

Нямаме проблем с медицинското обслужване. Има три медицински практики и трима зъболекари. Наскоро получихме и нова линейка.", каза Бърсанов. 

Каква е частната инициатива в Брегово, ще се върнат ли заминалите на работа в чужбина след години, какво искат да се промени в живота им местните, как виждат живота в миналото и настоящето, и какво предвижда за бъдещето общинското ръководство- анкета с местни жители и цялото интервю с кмета на Брегово- в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56