Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Росен Добрев: Вярвам, че добрите дни пред Оряхово предстоят

| обновено на 21.08.20 в 20:11

"Панаирни дни-2020" бяха открити в Оряхово, като акцентът е върху стартиралите днес XXIV-ти Празници на духовите оркестри "Дико Илиев"-Оряхово-2020.  

"Целта е хората да се видят, да се почувстват по-спокойни в тази обстановка", обясни кметът на общината, Росен Добрев.

"Оряхово е изключително стар град, с много аристократични традиции, които спазваме през годините. Той винаги е бил град и ще остане такъв, независимо от това какво се случва, защото има както добри, така и лоши моменти. Но аз вярвам, че добрите дни пред Оряхово предстоят..."
   
Освен по време на празници, поводи да се посети Оряхово не липсват. Градът и районът около него очароват и със старините си- няколко древни и средновековни крепости в околностите, и с прекрасните гледки към Дунав. Районът е обитаван от дълбока древност - тук е имало селища от ранния неолит до късното средновековие. За разцвета на римската култура свидетелстват останките от античните крепости Вариана до село Лесковец и Валериана до село Долни Вадин. Тук е минавал и важният римски път от Белград за Константинопол. През Възраждането пък на пристанището в Оряхово са спирали австрийски, френски, руски и английски кораби. Наскоро са разкрити и останките на стара турска баня на брега на Дунав.

"Животът тук тече спокойно в общи линии. Има го все пак едно притеснение у хората, нормално е да са нащрек. Ние още в началото на пандемията образувахме общински щаб, който свърши перфектно своята работа. За съжаление болницата в Оряхово е затворена отдавна, така че населението използва болниците в Козлодуй, в Бяла Слатина и в Кнежа. Болничните заведения в областните центрове Враца и Плевен обаче, поемат основната тежест и решават здравните проблеми на населението. Ние на местно ниво имаме нужните специалисти и основните кабинети, които предлагат здравна грижа за хората. Даже миналата година в Селановци направихме и цялостен ремонт на здравната служба.Там имаме и зъболекар, хирург имаме на постоянно разположение...

В общи линии в момента нямаме проблеми със свлачищата, каквито имахме в миналото. Общината работи по няколко проекта, които са пряко свързани с укрепването на града. Най-големият проблем според мен беше един водоем, който се намираше в средата на града- голям резервоар за вода, който най-вероятно беше спукан, наводняваше целия скат и допълнително предизвикваше свлачищни процеси.

Водоснабдяването на Оряхово е изградено така, че да нямаме пряка зависимост от годишните валежи, състоянието и нивото на язовирите, както е на някои други места, където сега има проблеми. Ние черпим вода от кладенци, които са постоянно пълни и в общи линии никога нямаме проблем с водоснабдяването..."

Историческият музей на Оряхово е създаден през 1939 г. от Никола Коцев и днес притежава над 4500 експоната.

Интересен местен обект е и Етнографската къща. Изградена е във възрожденски стил и е част от колорита на Старата чаршия на Оряхово. В една от залите е разположена експозиция, посветена на народния музикант и композитор Дико Илиев. Показан е богат снимков материал, отразяващ живота и творчеството на обичания от всички българи автор на "Дунавското хоро", лични вещи и партитури.

От 2007 г. е открита и нова зала в общинска сграда в центъра на град Оряхово, която е определена за картинна галерия.

Местното Читалище "Надежда 1871" е основано през 1871 г. Уникалната му сграда е построена по проект на известните оряховски архитекти Иван Васильов и проф. Димитър Цолов и функционира от 1936 г. Читалището е едно от първите в България, носител на орден "Кирил и Методий" - I степен.

Църквата "Свети Георги" е построена през 1837 г. с дарения и доброволен труд на оряховските жители. За първи път е поставена камбана на Великден 1864 г. Изписана е през 1887 г.

"С нашите скромни възможности развиваме спорт на изключително високо ниво. Развиваме бадминтон, като традиционен български спорт. Наскоро приключи държавен турнир, в който нашите младежи се класираха на второ място в България. Развиваме борбата от няколко години. Нашият треньор Огнян Григоров, който е и почетен гражданин на Оряхово, има няколко добри борци, които спечелиха европейски отличия на Европейското първенство- нещо, с което не могат много хора да се похвалят...

Тук сме известни и с това, че в нашия участък от Дунав има много големи сомове. Наскоро дори беше уловен сом около 160 килограма..."

 
Цялото интервю с кмета на Оряхово Росен Добрев и подробности за панаирните дни може да чуете от секретаря на Общината- Христина Цонева и секретаря на читалище "Надежда 1871" Боряна Маринова в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47