Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линията на бедност = 369 лева?!

Снимка: Радио ВИДИН

Проект на Министерския съвет за определяне размера на линията на бедност за 2021 година е публикуван на портала за обществени консултации за обществено обсъждане със срок 12 септември. За 2020 линията на бедност е 363 лева. Проектът предвижда за 2021 година линията на бедност да е с 6 лева повече - 369 лева.

Линията на бедност е показател, който се прилага при разработване на държавната политика в областта на доходите и жизненото равнище и при определяне на мерки за социална защита. Всяка година размерът на линията на бедност се актуализира с цел по-добро формулиране на социалните политики, мониторинг на прилагането им, а също и оценка на резултатите на политиките в областта на жизнения стандарт и качеството на живот на хората. Линията на бедност се използва при определяне на конкретни мерки за социална защита и е база за определяне на размера на финансовата подкрепа за хората с увреждания. С Проекта на Постановление се определя размер на линията на бедност за страната от 369 лв., отчитайки ценовата динамика и потреблението на най-нискодоходните домакинства по време на пандемия, който отговаря на обективните икономически условия, финансова дисциплина и ограничения, относим към бюджетното планиране. Това е записано на портала за обществени консултации във връзка с публикувания Проект на Постановление на МС за определяне размера на линията на бедност за 2021 година. Финансовата подкрепа за хората с трайни увреждания ще бъде определена в съответствие с възможностите на бюджета и предприетите мерки за смекчаване последствията от пандемията; ще отговаря на изменението на цените на определени социално полезни и жизнено необходими стоки и услуги, които са от съществено значение за биологичното и социално съществуване на отделния човек и домакинство със сравнително ниски доходи.

Според видинчани парите не са достатъчни за нормален живот:

"Тази сума е крайно недостатъчна, за да посрещне нуждите на хората в неравностойно положение... Струва ми се, че е ниска сумата като цяло, защото животът поскъпва постоянно... На човек 500 лева минимум. Храната, предполагам, че може да си купят и някакви от първа необходимост... Едно хиляда лева трябва най-малко на човек да има... Поне минималната работна заплата..."


Методологията, по която беше определяна до момента линията не бедността беше обективен критерий, коментира за Радио Видин икономистът доц. д-р Владимир Ценков: 

"Аз не бих акцентирал толкова и върху самия размер от тези 6 лева, с които ще се увеличи тази линията на бедността, а по- скоро другото предложение, което и мен лично ме изненада. Това е линията на бедността да бъде решавана от министъра на социалните дейности, който всъщност ясно е, че тук ще следва едни указания, които идват от министерството на финансите, тъй като и в самата формулировка се казва, че всъщност при възможност от бюджета ще бъде определяна тази линия на бедността. При мен предизвика едно озадачаване, тъй като линията на бедността и методологията, по която беше определяна тя до момента, беше един обективен критерий, който съчетаваше на база макроикономически показатели, на база инфлацията, измерена чрез малка потребителска кошница. Т. е. тази линия на бедността покриваше действително едни обективни критерии за това колко е необходимо, за да може един човек нормално да посрещне своите жизнени разноски за една година. Сега разбираме, че всъщност линията на бедността няма да се определя обективно, на база макроикономическите показатели. Ще се определя субективно, според мнението на министъра."

Линията на бедност е в основата на финансовата подкрепа на хората с увреждания. По различен начин обаче трябва да се определя, спрямо индивидуалните потребности на всеки един човек с увреждане неговата финансовата подкрепа, смята Митко Николов- председател на видинското сдружение "Достоен живот":

"Линията на бедност стана основен критерий за финансовата подкрепа на хората с увреждания след въвеждането на новия Закон за хората с увреждания от началото на 2019 година. Преди това беше гарантираният минимален доход. Тук въпросът опира до принципи, защото едноличното решение на министъра на труда и социалната политика каква да бъде линията на бедност опира до, как да кажа, личните възприятия на този човек. Не почива на никакви критерии, на никакви статистики. Затова линията на бедност трябва да се определя на принцип на потреблението, на база на потребителската кошница, на база на инфлацията."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00