Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Красимира Владимирова: Държавата трябва да помисли за съхранение на старите сортове

Лозарите във Видинско отчитат добра година

Снимка: Светла Бондова


Още в средата на август във Видинско започна гроздоберът. Годината е идеалната лозарска година и производителите могат да се похвалят и с качество, и с количество, за разлика от другите селскостопански сектори, категорична е Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство. Самата тя също е производител: 

"Това си беше една типично лозарска градина, въпреки валежите и дребните градушки, по някакъв начин успяхме да изведем растителната защото и в момента имаме една перфектна реколта." 

Всички сортове показват добри добиви, тази година се наблюдава по-ранно узряване, каза специалистът. 

"Температурите бяха високи и можем да се похвалим с прекрасна реколта- нещо, което не се е случвало през последните години. Освен това, в години с лоша реколта и добивите, и цените са ниски, растителната защита е с голям брой третирания, но тази година можем да се похвалим с малък брой третирания, голям добив и в същото време цената се запази и е много добра- рядко може да се види цена под 1 лев." 

Въпреки добрата изкупна цена, държавата би трябвало да помисли за съхранение на старите български сортове, защото това са уникални сортове, които са лицето ни пред света. За Видинския регион това са гъмзата и памида- сорт, който почти не се отглежда, каза още Красимира Владимирова. 

"За съжаление държавата по никакъв начин не помага на гроздопроизводителите, дават някакви минимални цени на декар... Проблемът е и в това, че Европа вече ни кара да си късаме гроздето на зелено, има програми, но не мисля, че някой ще го направи, защото ние сме държава с вековни традиции в гроздопроизводството и това не е честно спрямо нашите производители... Ще вземат някакви минимални цени за сметка на едно качество, което е неповторимо. Имаме уникална държава, със страхотен климат и традиция в гроздопроизводство и винопроизводиство... Ние имаме местни сортове, които ни дават уникален шанс да се покажем не пред Европа, а пред света. За нашия регион това са гъмза и памид, за Южна България това е мавруд, за района на Сандански е широка мелнишка лоза, така че, това са типични български сортове, с вината от които години наред сме печелили медали и сме известни в цял свят...Затова е необходимо хората, които отглеждат тези сортове, по различен начин да бъдат субсидирани."

От една седмица в най-лозарския регион във Видинско- новоселския, кипи усилен труд. Стопаните разчитат за помощ преди всичко на семейството и приятелите си. Затова в почивните дни гъмжи от хора в лозята, информира сътрудникът ни Светла Бондова. На пръсти се броят лозарските стопанства, в които се наема работна ръка и както каза Петьо Петров от фирма "Бен Хън", налага се да търсят берачи от съседните общини. Лозята ще се охраняват до края на месеца и всички бързат да приберат реколтата навреме. В землището на селото се отглеждат гъмза, каберне, мерло, ркацители и малко памид. Има и нови сортове, засадени през 2019 г. от младата винарна "Новоселска изба".

Проблем за новоселяни остава реализацията на продукцията. В селото има три изби - "Новоселска гъмза", "Видинска гъмза" и "Новоселска изба", но те са с малък капацитет и работят със свои лозя. Цената на гроздето варира от 0,80 лв. до 1 лв., но няма голямо търсене от частни лица на място или на видинския пазар. 

Доволни ли са от добивите, качеството и цените на гроздето трима от новоселските гроздопроизводители- Петьо Петров, Наташа Маджова и Елеонора Бориславова, чуйте в звуковия файл.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08